Únos a zadržiavanie rukojemníkov na žilinskom letisku

Slnečný deň ako stvorený na trojdňový výlet do Švajčiarska: kto by odolal pozvaniu dobre situovaného otca jedného zo spolužiakov? A tak sa na palube stretlo 12 kamarátov a dvaja piloti, lyžiarske vybavenie v nákladovom priestore, niektorí ešte nikdy neleteli, perfektná atmosféra.. Na výzvu z veže vpustil kapitán na palubu dvoch mužov z ochrany letiska tesne pred vjazdom na dráhu kvôli mimoriadnej kontrole na prítomnosť výbušniny. Nik v lietadle netušil, že išlo o falošné volanie a že sa otvorením dverí začína úplne iný príbeh, než si naplánovali. Raj sa v sekunde zmenil na peklo.Pre ľudí v lietadle, no aj tých z letiskového personálu začala zaťažkávacia skúška. Museli okamžite riešiť množstvo neočakávaných situácií a reagovať na podnety, ktoré v rutinnom pracovnom procese nezažijú.Lacný a účinný mučiaci nástroj, sponzoruje nemenovaný reťazec rýchleho občerstvenia: sťažené dýchanie, nemožnosť vizuálnej kontroly okolia, deformácia zvuku, klaustrofobické pocity a rôzne z nich plynúce fantázie, to všetko dokáže správne a včas použitý kus papiera.Kombinácia papierového sáčku, spútaných rúk, dlhého času zadržiavania a ručnej vŕtačky dokáže demoralizovať takmer každého.Kto ešte stále odolával, dostal výhodnú ponuku: prestrelenie ruky, ktorú používa pri masturbácii.. Ťažká voľba, zvlášť pre tých, ktorí nemajú vyhranenú lateralitu :o)Inštruktáž budúcej obete streľby, ktorej smrť následne vyvolala policajný zásah. Nikto nič nevedel vopred a všetko sa dozvedali až v poslednej možnej chvíli. Jeho pád na zem po výstrele bol pre viacerých skutočným šokom, pretože nečakali, že sme s ním urobili dohodu: na chvíľu pochybovali, či sa cvičenie náhodou nevymklo z rúk.Vpád polície na palubu s následným usmrtením teroristu vyhrážajúceho sa ďalšou popravou znamenal ukončenie akcie. V reálnych podmienkach by utrpenie zadržiavaných pokračovalo, pretože pre zasahujúcich policajtov je každá osoba na palube potenciálnym komplicom. Pre znalcov treba podotknúť, že verná simulácia policajných metód nebola predmetom cvičenia, išlo iba o navodenie atmosféry a tak sa nemusia smiať: my sme sa len dobre zabávali, napríklad streľbou z plynovej pištole do oblasti zadku :o)


Spútaní cestujúci museli hneď po oslobodení prekračovať telo mŕtveho trýzniteľa. Po celý čas bol dehumanizovaný kuklou, niektorí sa dokonca po oslobodení pokúsili sňať mu ju. Definitívna úľava sa dostavila až po jeho predstavení účastníkom cvičenia na konci fázy spracovania. Moje skúsenosti s prácou s personálom bánk po ozbrojených prepadoch hovoria, že nemožnosť vidieť páchateľovi do tváre je pre obete jedným z najzaťažujúcejších faktorov. Často dochádza k fantáziám, pri ktorých v každom postavou podobnom mužovi vidia potenciálneho páchateľa.


Niektorí predstavitelia médií nedokázali skrývať pocity škodoradosti pri pohľade na oslobodených rukojemníkov.. :o)

Na druhej strane práve kričí nešťastný muž lámanou slovenčinou a bojí sa o svoje dieťa. Odohralo sa celkom 34 oprávnených volaní a desiatky zmätočných, ktoré riadne otestovali komunikačné a analytické schopnosti pozemného personálu.

Spracovanie zážitku je neoddeliteľnou súčasťou podobných udalostí. Nie je dôležité zažiť, ale pochopiť, čo zážitok prináša, spoznať vlastné reakcie, vedieť ich očakávať a predvídať, poznať vlastné hranice, dotknúť sa ich a včas cúvnuť. Lacných hrdinov sú plné cintoríny.


Iste, išlo iba o štábne cvičenie študentov Žilinskej univerzity, budúcich pilotov a pozemného personálu. Iste, bolo to iba akože, no občas to niektorým nebolo celkom jasné, piloti museli vykonávať všetky úkony tak, ako im kážu predpisy - funkčný trenažér a zvuková kulisa motorov dostali všetkých rýchlo do hry. Do scenára sme zámerne vložili niekoľko momentov, ktoré mali pôsobiť ako individuálne zlyhanie figurantov hrajúcich rolu teroristov, aby sme beztak nejasnú situáciu ešte viac zneprehľadnili. Všetko za jediným účelom: zvýšením záťaže dôležitej pre sebaspoznávanie ľudí, čo budú už o pár mesiacov riadiť letovú prevádzku na Slovensku, či pilotovať lietadlá. Nešťastných príbuzných, ktorí na nich vrieskali osobne, teroristu No.2 a popletených telefonujúcich hrali profesionálni herci so skúsenosťami z podobných cvičení v minulosti. Všetkého schopného teroristu No.1 dodala Súkromná stredná škola ochrany osôb a majetku v Bratislave, scenár cvičenia a produkciu ja. Napätie, príbeh a rozuzlenie však dodali ľudia, na ktorých sa čoskoro budú spoliehať mnohí cestujúci. Po tomto cvičení som ako možný cestujúci o kúsok pokojnejší.


Ďakujem.

29.3.2012 o 8:17 | Karma článku: 11,22 | Prečítané:  3205x

47 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše