Čo najťažšie čaká Andreja Kisku v úrade?

Okamihom jeho víťazstva sa skončila rozpačitá polopodpora (Procházka), alebo podlé smskové vysvetľovanie o minútu dvanásť (Kňažko), rýchlo sme zabudli na trápne tančeky a na popolnočnom bujarom večierku sa už rozdávali dresy. V zástupe pytačov odrazu stoja viacerí nádejní adoptívni rodičia, iní zas túžia s Kiskom uzavrieť registrované partnerstvo. Moja úplne prvá rada novému prezidentovi: neobliekajte si ten dres a ani žiaden iný!


Ak Andrej Kiska odolá volaniu sirén, ktoré ho lákajú stať sa novým vodcom opozície a pochopí, že na to je prezidentský úrad zo všetkých najmenej vhodný, urobí nesmierne veľa pre túto krajinu. Potrebujeme prezidenta, ktorého o päť rokov zvolí ešte viac občanov a nebude to pre nich už menšie zlo. Potrebujeme prezidenta, ktorého raz dokážu voliť aj ľudia, čo ešte včera stáli za Róbertom Ficom. Nepotrebujeme politika. Potrebujeme prezidenta.

Rado Procházka je politikom. V dobrom, no už aj v zlom. Najlepším dôkazom, že jeho vraj ťarbavý odkaz na Kiskovej tlačovke pochopil každý po svojom je fakt, že v druhom kole volil Róberta Fica každý jeho piaty volič. Hypotetická otázka, či by Procházka svoj dres ponúkol Kiskovi aj v prípade, že by v druhom kole prehral ostane pre lepšie duševné zdravie krajiny navždy nezodpovedaná. Opatrnosť je namieste, hoci Procházkovi nikto neupiera nadpriemerné schopnosti. Opatrnými musíme byť možno aj práve preto, že nimi disponuje. Lebo schopní ľudia sú neraz schopní všetkého. Taktika a pragmatizmus sú nevyhnutnou výbavou vodcu strany. V kresle prezidenta sú skôr na škodu, zvlášť, keď je ich občas naozaj priveľa.


Andrej Kiska nie je záchrancom slovenskej pravice a ani nesmie a nemá byť. Môže sa ním stať Procházka a možno niekto iný, kto povedie k víťazným voľbám konsolidovanú pravicovú stranu. Je tupou a škodlivou skratkou očakávať, že horúce a pripálené gaštany z ohňa bude za vyžité lemry z pravej strany politického spektra vyťahovať práve slovenský prezident. Nie je to jeho úloha. Ak dokáže odolať tomuto volaniu a ustojí to, že ohrdnutá pravica sa od neho časom odvráti, pomôže tejto krajine hore. Ak to neustojí, pôjdeme ešte hlbšie a s nami aj celý politický systém plný metastáz. Toto je asi najťažšia úloha nového prezidenta. A to píšem, ako čistokrvný pravičiar. Slovenská pravica je už len obrovskou kopu popola a keď sa z nej vôbec kedy zrodí nový Fénix, nemá sa volať Andrej Kiska. Na zásadnú zmenu k lepšiemu napravo od stredu nestačia jedny voľby.


Ak by to dokázal, stane sa prvým skutočným prezidentom občanov tejto krajiny, a to nebude málo. Andrej Kiska na to má a zaslúži si šancu. Rovnako si ju zaslúži aj Slovensko, ktoré podporou podnikateľa a bohatého muža prekročilo svoj tradične neprajný a závistlivý tieň. Môže to byť začiatok lepšieho príbehu lepšieho Slovenska. Andrej, držím Vám palce.


31.3.2014 o 14:10 | Karma článku: 23,63 | Prečítané:  4469x

6 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše