Čo svetu prinesú dnešné voľby v Izraeli?

Občas sme natoľko posadnutí vlastnou krajinou, že nám okrem tých najväčších zahraničných udalostí unikajú zdanlivo menšie. Takými sú aj dnešné mimoriadne voľby v Izraeli, ktoré boli vyhlásené krátko potom, ako tie aprílové priniesli pat. Vládu sa nepodarilo zostaviť žiadnej zo strán a tak boli na dnešný deň vyhlásené nové. Izrael pol roka udržiavaný v neistote sa zrejme čoskoro dozvie, kto mu bude v najbližšom volebnom období vládnuť. Prečo by nás ale čosi také vlastne malo zaujímať?

Metula, najsevernejšie izraelské sídlo, z troch strán obklopené libanonskou hranicou, v pozadí Golanské výšiny, za nimi Sýria, pred desiatkami rokov z nich bola celá oblasť sužovaná ostreľovaním sýrskymi jednotkami. Za bunkrom a cestou Izrael končí a začína Libanon, z ktorého minulý rok vykopal Hizballáh dva tunely a pokúsil sa prostredníctvom nich odrezať dedinu od Izraela. Nevyšlo.

V krajine už prakticky rok prebieha intenzívna volebná kampaň a lídri znepriatelených strán vyťahujú stále silnejšie tromfy. Témou ostatných dní sa tak stalo vyhlásenie doterajšieho premiéra Netanyahua, že v prípade získania mandátu na zostavenie novej vlády zaistí zvrchovanosť Izraela nad územiami židovských osád nachádzajúcim sa na takzvanom Západnom brehu rieky Jordán. Ide o územie obsadené Izraelom v roku 1967 po takzvanej šesťdňovej vojne, v ktorej sa do bojov postupne zapojili Egypt, Jordánsko, Sýria a po ich boku aj iracké, saudskoarabské, sudánske, tuniské, marocké a alžírske jednotky. V zdanlivo beznádejnej situácii stojac proti mnohonásobnej presile však Izrael dokázal za šesť dní nielen ubrániť vlastné územie, ale obsadil aj celý egyptský Sinajský poloostrov, Jordánskom dovtedy obsadený východný Jeruzalem, celé predtým sýrskou armádou ovládané Golanské výšiny - a zároveň získal aj akési územie nikoho, po tisícročia zvané Judea a Samaria, kde v čase vojny na etnicky zmiešanom území žilo viacero národnostných menšín a tiež príslušníci rôznych vierovyznaní. Pre tieto historicky židovské územia sa v čase britského protektorátu začal používať názov “Západný breh” a Izrael získal o problém viac, s ktorým si dodnes neporadil. Ako palestínski, tak aj izraelskí politici ho s nesmierným zanietením radi zneužívajú na vlastné ciele - a stále viac ho tým komplikujú.

Predvolebná akcia Likudu na tržnici v Tel Aviv. Milým detailom je muž, ktorého úlohou bolo predstierať nadšenú podporu ortodoxných rabínov strane Likud. Krátko po vypnutí kamier herec domával zástavou a išiel sa prezliecť do civilu.

Ostatné volebné prieskumy nedávajú ani pre druhý tohtoročný pokus žiadnemu z dvoch nezmieriteľných súperov dôvody na prehnaný optimizmus. Ako Netanyahuov Likud, tak aj jeho hlavný súper, koalícia dvoch centristických strán Kahol Lavan vedená bývalým náčelníkom generálneho štábu Izraelských obranných síl Benjaminom Gancom majú zatiaľ odhadom šancu na zisk 32 kresiel. Výpočet možných povolebných koalícií presahuje možnosti tohto článku. Napätie v krajine eskalovalo až dodnes, opozičné strany dlhodobo obviňujú Netanjahua z korupcie, nazývajúc ho posmešne "Crime Minister." Na rozdiel od slovenskej však nemá izraelská polícia žiaden problém vypočúvať vo viacerých kauzách aj úradujúceho premiéra, či jeho tretiu manželku Saru, ktorá je pre svoju spupnosť a aroganciu obľúbeným terčom vtipov Izraelčanov aj na sociálnych sieťach. Nedávno bola pre spreneveru prostriedkov štátu dokonca podmienečne odsúdená.

Konflikty medzi priaznivcami a odporcami Likudu sú bežným koloritom kampaní, politika je v Izraeli prítomná v spoločnosti viac, než býva bežné v Európe.

Všetky relevantné politické sily investovali do kampane množstvo energie a finančných prostriedkov pričom nemožno nevidieť, že pravicový Likud má nadpriemernú podporu občanov ruského pôvodu, ktorí výrazne potencujú aj Netanyahuovu snahu o získanie väčšej kontroly nad územím Judey a Samarie. Taktiež budovanie nových osád je obľúbenou agendou ruskojazyčnej enklávy, ktorej podiel na celkovom počte obyvateľov Izraela už presahuje 15 percent. Je tak zaujímavou cieľovou skupinou pre politické strany, úspešnejšie pri jej získavaní sú však skôr tie pravicové, alebo extrémistické. V posledných desiatkach hodín pred voľbami sa Netanyahu dokonca pokúsil skanibalizovať aj voličov radikálnej spriaznenej koalície Yamina, ktorej šéfka Ayelet Shaked to niesla s obrovskou nevôľou - napriek tomu však s ťažkým srdcom a vo vyššom záujme naďalej podporuje Bibiho premiérske ambície.

Ruskojazyčná aktivistka Netanjahuovho štábu rozdáva propagačné materiály strany Likud v rodnom jazyku na tržnici HaCarmel

Netanjahuova snaha o zníženie vplyvu Yaminy a získanie jej voličov je pritom vcelku pochopiteľná, pretože už aj samotná Shaked, donedávna ministerka spravodlivosti je pre svoje značne konzervatívne postoje tŕňom v oku mnohým ľavicovým politikom a aktivistom, hoci napríklad podporuje vznik samostatného štátu Kurdov, alebo sa snaží o dekriminalizáciu marihuany. Trojkou na kandidátke tejto trojkoalície je však Bezalel Smotrič, ktorého extrémny radikalizmus a nenávistný slovník voči arabským obyvateľom Izraela, či Gazy ide neraz ďaleko za hranicu predstaviteľného a prakticky neobmedzenú slobodu slova mu môže tíško závidieť ešte aj bývalý poslanec slovenského parlamentu Mazurek. Smotrič otvorene vyzýva k násiliu, segregácii, upieraniu občianskych práv homosexuálom a snaží sa do právneho systému sekulárneho Izraela vniesť prvky náboženských pravidiel z Tóry.

Aktivisti proti Netanjahuovi už niekoľko rokov pracujú na takmer nemožnej misii: presvedčiť občanov Izraela, že vedie krajinu nesprávnym smerom. Vládna strana však má v rukách moc a aj podporu významnej časti bezpečnostných zložiek

Na kľude krajine nepridávajú ani konflikty medzi bezpečnostnými zložkami a ortodoxnými rabínmi, ktorí pri predchádzajúcich voľbách dokázali dostať do ulíc stovky tisíc priaznivcov strany Yahadut HaTorah. Tá má podľa prieskumov šancu na zisk 8 kresiel v Knessete. Zhromaždenie pôvodne plánované na 12.9.2019 ohlásené na križovatke Bar Ilan, jedinom dostatočne veľkom priestore v ortodoxnej štvrti polícia jednoducho zakázala zdôvodňujúc to neochotou ochromiť dopravu v centrálnom Jeruzaleme obmedzeniami. Ortodoxní rabíni však tento zákaz vnímajú ako politicky a mocensky motivovaný a napätie medzi Židmi a židmi naďalej rastie.


K tomu si treba prirátať pre bežného Slováka ťažko uveriteľný fenomén: zúrivú nenávisť veľkej časti Izraelčanov k bájnej bytosti menom Soros. Ak ste si doteraz mysleli, že strašenie Sorosom je nebodaj originálnym vynálezom politikov krajín V4, musím vás sklamať. George je rovnako témou v samotnom Izraeli a tak otvorene nepriateľsky, ako priemerný židovský politik zúfalo hľadajúci zmysluplnú agendu si v strednej Európe nik príčetný z obáv pred trestným stíhaním brať do huby jeho meno netrúfne.


Otázka dňa znie, nakoľko vážne myslí Netanyahu svoje predvolebné sľuby. K oblasti Judey a Samarie sa denne po Yitzhak Rabin Highway presúvajú na prívesoch ťahačov tanky Merkava a aj desiatky najmodernejších raketometov M270 MLRS. Ťažko povedať, či ide iba o bežné manévre, alebo prípravu na Bibim avizovanú operáciu, ktorá má zaistiť sľubovaný pokoj a bezpečie pre obyvateľov osád. Možno práve tento moment rozhodne dnešné voľby v jeho prospech a začne sa meniť desiatky rokov nemeniteľná situácia. Či k lepšiemu, alebo naopak je v tejto chvíli nemožné predpovedať. Najbližšie týždne ukážu, či tieto voľby prinesú šťastie ľavici, alebo pravici a kto v skutočnosti vyhrá.

M270 MLRS, najmodernejší a drahý raketomet americkej výroby, ktorý má vo výzbroji len niekoľko armád, na diaľnici smerom k Západnému brehu. Pozornému oku neujde maskovanie skutočnej výzbroje pred satelitnou špionážou.

Porazených však bude v každom prípade priveľa.

1,787 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše