5 populárnych bludov o Obyčajných ľuďoch a nezávislých osobnostiach

Ľudia ich milujú: bludy, fámy a predsudky preto oživujú verejný priestor viac, než čokolvek iné, pravdu nevynímajúc. O všetkom, čo sa hýbe sa najmä v diskusiách a v konkurenčne motivovaných blogoch píšu hlúposti, nad ktorými často ostáva stáť rozum. Pozrime sa spolu na tie, ktoré sa týkajú projektu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. Tie fámy neživia iba snaživí marketingoví poradcovia politických strán vydesení poslednými prieskumami verejnej mienky, ale často aj obyčajná ľudská hlúposť. Pravdou ale je, že to prvé od druhého niekedy môžeme rozoznať len ťažko..


Blud číslo jeden: s obyčajnými ľuďmi a nezávislými osobnosťami do parlamentu vtrhne desať, až dvadsať neriadených striel, ktoré rozvrátia a znefunkčnia existujúci politický systém.


Nie je však náhodou tento systém rozvrátený a znefunkčnený už dávno? Nehovoríme dnes náhodou o predčasných parlamentných voľbách, ku ktorým túto krajinu dohnal práve onen ospevovaný existujúci politický systém? Kedy ste naposledy zažili ten očistný pocit, že v parlamente nejaký poslanec hlasoval iba podľa svojho vedomia a svedomia a nie podľa straníckeho kľúča? Len tak mimochodom: na svedomie prisahali nad ústavou zatiaľ všetci stranícki poslanci, ktorí tým parlamentom prešli. Skutočne sa ním vždy všetci riadili? Ak nie - akú skutočnú stabilitu teda garantujú klasické politické strany?


Blud druhý: vznikne obrovský priestor pre korupciu, pretože bude stačiť obísť poslancov OĽaNO s tučnou obálkou v ruke.


Tento populárny blud ignoruje doterajšiu realitu: pravdou totiž je, že korupčný priestor už dávno vznikol. Dnes stačí obísť s obálkou už len zopár kľúčových hráčov, ktorí majú dosah a vplyv na poslancov svojich strán a zebezpečia si ich poslušnosť. Strany tento systém postupne priviedli k absolútnej dokonalosti. Nutnosť uchádzať sa zrazu aj o hlasy mnohých nezávisle pôsobiacich poslancov zrejme korupčné chúťky neodstráni, určite ich však veľmi výrazne sťaží, zároveň prudko zvýši riziko prezradenia pokusu o korupciu.


Tretí blud: s Obyčajnými ľuďmi a nezávislými osobnosťami sa nebude dať vládnuť, lebo sa nikdy na ničom nedohodnú.


Táto hlúposť si snáď ani nezaslúži podrobnejší komentár. Nezávislosť neznamená hlúposť a čoskoro sa dozviete, že aj rôznorodí ľudia sa dokážu zhodnúť na mnohých pre krajinu podstatných veciach. Poslanci a priaznivci strán, ktoré nás priviedli tam, kde sme dnes sú tí poslední, ktorí majú právo takto predpovedať budúcnosť. Vládu tejto krajiny nezlikvidovali nezávislí poslanci, vládu poslali do minulosti parlamentné politické strany.

Za štvrté: Matovič je šašo, nemôžem ho ani cítiť.


Igor Matovič nie je šašo, ale ak by aj bol, s najväčšou pravdepodobnosťou ste v minulosti volili tých, ktorí ho dotlačili do parlamentu. Či sa vám to páči, alebo nie, prítomnosť Igora Matoviča v parlamentných laviciach zabezpečili rukou nerozbornou práve tí, ktorí mu dnes nevedia prísť na meno. Matoviča vystrelil do parlamentu Dzurinda, keď zabudol na dobré mravy a stal sa iba technológom moci, poslal ho tam Ján Figeľ v okamihu, keď v presvedčení o vlastnej výnimočnosti prevzal kľúče od nehanebne lacného bytu: Igor je v parlamente iba preto, že Fico sa neštítil uzavrieť pakt s Mečiarom a Slotom, až na konci prestalo byť jasné, ktorý z nich je vlastne ten horší. Igora Matoviča zvolili aj desiatky šedivých bezmenných poslancov, ktorí sa naučili stláčať gombíky na základe impulzov z prvej signálnej sústavy.


A medzi nami: ak sa vám Matovič nepáči, máte na kandidátke 149 ďalších. Štyroch normálnych si medzi nimi iste nájdete.


Piatou hlúposťou je negatívny význam, ktorý sa viacerí zúrivo snažia vtlačiť slovu "zlepenec": iste si pamätáte, že Fica toto slovo jeho poradcovia naučili tak dôkladne, že viac ako rok nepoužíval skoro žiadne iné. Najprv tak nazýval minulú vládnu koalíciu, postupne ho však bratstvo mačacej paprčky - zrejme pre nedostatok fantázie, alebo vkusu - začína hojne používať vo vzťahu k Obyčajným ľuďom a nezávislým kandidátom. Na zlepenci však nie je a priori nič zlé, v stavebníctve je hojne využívaný a používa sa tiež na budovanie ciest. Dobrých ciest.


Konieckoncov z úst šéfa mafie znie slovo "zlepenec" skoro ako vyznamenanie. Na to som prišiel vlastnou hlavou. Našepkal mi to hlas podobný môjmu. 20.12.2011 o 22:10 | Karma článku: 18,13 | Prečítané:  11863x


15 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše