Ako som sa infiltroval medzi Obyčajných ľudí, aby som im poškodil

Včera ráno som na svojom blogu uverejnil výzvu Igorovi Matovičovi, aby konečne dodržal svoj sľub a išiel na detektor lži. Navrhol som mu aj niekoľko otázok, na ktoré by mohol odpovedať. Trafil som úplne presne: Igor už v strachu pred otázkami, ktoré ho môžu poslať preč z politiky stráca posledné zvyšky súdnosti. V následnom rozhovore pre aktuality.sk na mňa preto neuveriteľne hlúpo zaútočil:


"na pána Bránika mi prišiel pred dvoma mesiacmi mail, že je to človek, ktorého úlohou bolo infiltrovať sa na našu kandidátku, len aby nám v kľúčovej chvíli poškodil. Bral som tú informáciu jedným uchom dnu a druhým von. Pán Bránik si svoju frajerku medzičasom dosadil priamo do volebného tímu a vybavil jej spravovať najcitlivejšie údaje - maily od našich priaznivcov. Keď prišlo zemetrasenie okolo detektora a následného odchodu straníkov z OKS a KDS, začal ľudí na kandidátke deptať mailami a vetami "Sme na kolenách ... ste na kolenách. Po týždni sme na kolenách..." Ak si to niekto súdny všetko pospája, pochopí, že pán Bárnik si zaslúži svoju odmenu za vykonanú prácu. Našťastie, nikoho mimo straníkov OKS a KDS nedokázal presvedčiť na odchod z kandidátky, aj keď sa veľmi snažil. A hlavne, informácia o pánovi Špirkovi bola dostupná každému človeku, kto sa na ňu opýtal. Pred dvoma týždňami som mal rozhovor s dvoma novinármi a pýtali sa na toto isté, ani to nezverejnili, lebo to asi ani nepovažovali za zaujíavé. Nikdy som nemal pocit niečoho nekalého, ak človeka, s ktorým OKS spolupracovala, odobrilo toľko ľudí. Dali sme si robiť aj videá pánu Kordovi z našich stretnutí, aby sme mali prípravu na voľby zdokumentovanú, na ktorých je aj pán Špirko. Nikto sa ho nesnažil zatajiť, ako sa pánu Bránikovi zasnívalo".


Pôvodne som sa už chcel téme Matovič prestať venovať, ale Igor rozhodol inak. Prádlo, ktoré včera hnusne zašpinil sa musí oprať. Ten človek sa práve pokúsil o atentát na moje dobré meno a povesť. Vedome sa tým rozhodol niesť všetky následky svojho konania. Takže úplne otvorene, keďže vraj nemá čo skrývať:


S volebným štábom som okrem prípravy mojej vlastnej kampane spolupracoval na riešení krízových situácií, spôsobilých poškodiť hnutie, vzhľadom na moju civilnú pracovnú orientáciu. Šéf štábu Branislav Masarovič, alebo Igor si občas vyžiadali konzultácie a spoluprácu v situáciách, ktoré mohli byť problematické pri verejnej komunikácii. Niekoľkokrát som komunikoval na neoficiálnej báze s ľuďmi z vonkajšieho prostredia, s ktorými nebolo vhodné komunikovať oficiálne, nešlo však o zvlášť významné kontakty a informácie. Vzhľadom na nízky rozpočet a gerilovú povahu časti kampane sme tiež hľadali hranice toho, čo je účinné, pričom sme sa raz - v teoretickej rovine - dotkli aj možného využitia metód tesne za hranicou zákona (umelo vyvolané "Watergate"). Boli nami všetkými okamžite zamietnuté, čo bol pre mňa dobrý signál o charaktere zúčastnených. Leitmotívom však bola vždy práca s vonkajším ohrozením a obrazom nepriateľa, ktorá na voličský elektorát istého typu perfektne zaberá. Igor má schopnosť generovať konfliktné situácie a ich vyvolávanie je súčasťou stratégie, ktorá sa má s približujúcimi sa voľbami ešte zintenzívniť. Útok na vlastnú kandidátku nebol nepremysleným amatérskym jednaním, ale súčasťou kampane, ktorá má vyvolať obraz "dobrých" a "zlých" a tak čoraz viac priťahovať záujem nerozhodných voličov. Netušil som, že táto taktika raz bude použitá aj na mňa. Faktom však je, že toto plánované kozmetické čistenie malo z kandidátky odstrániť iba skutočne závadné osoby, ktoré tam prekĺzli pri rýchlom výbere kandidátov. S útokom na oporné body kandidátky KDS a OKS prakticky nikto z úzkeho kruhu nesúhlasil a išlo o Igorove svojvoľné jednanie. Už včera si pozorní čitatelia mohli všimnúť, že Igor údajne očakáva bližšie neurčenú druhú vlnu odchodov z kandidátky aj tesne pred voľbami. Neviem, či to kandidáti zaregistrovali a správne vyhodnotili. Ide o premyslenú prípravu verejnosti na odhalenie ďalšieho vnútorného nepriateľa v krátkom čase pred termínom volieb, v ktorom sa konkrétne osoby už nestihnú účinne brániť pred obvineniami. Tu mi už chýbajú konkrétne informácie, vzhľadom na doterajší priebeh však predpokladám, že pôjde o ľudí, s ktorými som si bol blízky a ktoré napriek váhaniu zatiaľ neodišli. Ešte to nevedia, alebo tomu ešte stále neveria, ale budú odídení rovnako, ako ja. Čaká ich tiež podobný osud, vzhľadom na to, že Igor má k dispozícii nesmierne silnú zbraň na ovplyvňovanie verejnej mienky: vydavateľstvo Regionpress s nákladom 1.5 milióna výtlačkov.

V utorok 31 januára sme sa mali na jednaní, ktorého téma mi nebola vopred známa stretnúť o 18.00 v kaviarni Twenties, neskôr sa rozhodli pre kaviareň Scherz, kde sa však konal míting SDKÚ, jednanie teda nakoniec prebehlo priamo v priestoroch volebného štábu. Prišiel som posledný zo zúčastnených, okrem mňa a Igora tam boli ľudia zodpovední za stratégiu kampane, menovať ich nebudem, pretože to nie je dôležité. Igor predostrel návrh, aby sa hnutie zbavilo KDS a OKS, vzhľadom na to, že hrozí reálne riziko, že sa do parlamentu prekrúžkujú na úkor Obyčajných ľudí, alebo nezávislých kandidátov. Prebrali sme na asi dvojhodinovom stretnutí všetky riziká plynúce z rozbitia vlastnej kandidátky, Igor nakoniec pristúpil na návrh všetkých ostatných, aby neriskoval a využil pozitívnu techniku komunikácie s verejnosťou: išiel na detektor spolu s poslankyňou Jurinovou, poslancami Feckom a Viskupičom. Už vtedy som ho upozorňoval na extrémne riziká plynúce z rozbitia kandidátky, nakoľko sám pobavene popisoval negatívne reakcie predstaviteľov OKS a KDS na jeho drzé správanie voči nim a bolo evidentné, že ho baví "brnkať im po nose". Bol som však pokojný, pretože som dôveroval dohode. Pri odchode zo štábu som sa zastavil v kaviarni Scherz, kde som náhodou stretol p. Štefana Bučka a prehodili sme zopár slov, aj na tému práve skončeného stretnutia. P. Bučko povedal, že sa mu uľavilo, keď Igor ustúpil, v opačnom prípade sám hodlal odstúpiť, čo Igorovi vopred oznámil. Človek zo štábu nás tam videl a zrodila sa teória o mojom tajnom spojení s OKS, resp. KDS. Išlo však o čistú náhodu, vzhľadom na to, že v kaviarni Scherz koncertovala manželka p. Bučka a kaviareň sa nachádza v rovnakej budove, ako volebný štáb OľaNO.


Jednou z alternatív navrhovaných na utorňajšom stretnutí bolo, že sa mám pokúsiť nahovoriť Vladimíra Palka na odstúpenie z kandidátky. Povedal som, že je to hrdý človek a na niečo také by pristúpil výhradne vtedy, ak by veril, že je to správne. Utkvelo mi v pamäti, ako všetci prítomní bez výnimky prikývli na vetu "ak by sa to posralo, my sme o ničom nevedeli a bola to tvoja vlastná iniciatíva". Žiadnu podobnú iniciatívu priamo k Vladimírovi Palkovi som nevyvinul a nenechal som sa použiť na špinavú robotu. Moja dôvera k Igorovi sa v tento večer vážne naštrbila, nakoľko som stále viac vnímal zásadný rozdiel medzi jeho usmievavým vystupovaním na verejnosti a chladným cynizmom v úzkom kruhu.


Vo štvrtok 2 februára som bol náhodným svedkom telefonátu, v ktorom Igor jednému z neskorších odídencov tvrdil, že bude trvať na testovaní detektorom lži Vladimíra Palka a Petra Zajaca. Ak by sa odmietli podrobiť, potvrdil svoje rozhodnutie stiahnuť ich z kandidátky. Bol som šokovaný, pretože to bolo úplným popretím dohody z utorka. Upokojoval som sa tým, že možno ide iba o ďalší z Igorových vrtochov a v skutočnosti to nemyslí vážne. Podcenil som situáciu.


V piatok 6.2.2012 o 9.10 som volal späť Igorovi Matovičovi, pretože som si našiel niekoľko zmeškaných hovorov. Bol som v zlom signáli, nedvíhal som. Oznámil mi, že poobede ide za Palkom a Zajacom s tým, že ak nepristúpia na testovanie detektorom, stiahne ich z kandidátky. Hovorili sme o tom asi hodinu. Opakovane, tak ako v utorok 31 januára som sa ho znovu pokúšal od tohto zámeru odhovoriť a navrhoval som návrat k riešeniu, ktoré nepoškodí, ale môže pomôcť, teda testovanie jeho, Jurinovej, Viskupiča a Fecka. Upozorňoval som ho na riziko, že v prípade, ak neprestane s nátlakom, splnia ľudia z OKS a KDS svoje slovo, odídu, zverejnia dôvody a hnutiu to mediálne poškodí. Tvrdil, že naopak, pár percent síce stratí, ale získa oveľa viac, pretože bez Palka bude prijateľnejší pre voličov. Takto vraj hrozí, že sa do parlamentu dostanú väčšinou práve ich ľudia. Doslova povedal, že urobí hocičo, aby sa ich zbavil. Pochopil som, že koniec kandidátky je neodvratný a Igor je rozhodnutý. Obaja sme už niekoľko dní vedeli, že OKS a KDS zvolajú tlačovku, pretože na to opakovane upozorňovali od utorka 31 januára.


Podvečer sa odohrala verejnosti známa scéna, na ktorej najprv KDS, OKS a niekoľkí ďalší oznámili odstúpenie z kandidátky vzhľadom na ponižujúce podmienky spolupráce, potom vystúpil Igor Matovič. Kto tlačovku sledoval pozorne, postrehol, že sa v jeho slovnom prejave napriek zdanlivému rozčúleniu a ubezpečovaní o šoku a prekvapení nadmerne často opakuje slovné spojenie "detektor lži", prípadne "detektor lži s jedinou otázkou", niekedy aj trikrát v jedinej vete. Išlo o vopred pripravenú techniku vystupovania, tzv. vpečaťovanie, ktoré je známe skôr odborníkom na marketing, ako širokej verejnosti a preto vcelku účinne funguje. Opakovanie formulky o jedinej otázke je pritom iba zdanlivo nevinné, v skutočnosti má slúžiť ako zábezpeka pred kladením iných, už menej prijateľných otázok, ktorých sa Igor obáva. K tomu práve smeroval môj včerajší blog. V najbližších dňoch sa napríklad podobne chystá používanie slovného spojenia "zodpovedný pravicový volič", vzhľadom na to, že prichádza čas, keď bude musieť Igor "priznať farbu" a napriek kozmetickej účasti niekoľkých ľavicovo orientovaných osobností ukázať, že sa zaujíma hlavne o pravicového voliča. Igor pred každým televíznym, či plánovaným verejným vystúpením absolvuje niekoľkohodinovú prípravu, niekedy aj s najatým profesionálnym moderátorom, ktorý sa snaží simulovať podmienky televíznej relácie. Aj keď to tak nevyzerá, mnohé spontánne vyzerajúce reakcie sú vopred pripravené.


Po tlačovke nastalo medzi kandidátmi zdesenie. Tí, ktorí vedeli, že so štábom bližsie spolupracujem mi vyčítali, že som ich nevaroval, väčšina sa sklamane pýtala v spoločnej mailovej a facebookovej komunikácii, čo to má znamenať.


Napísal som SMS Igorovi Matovičovi 6.2.2012 o 17.15: ked teraz necuvnete, skonci vas sen a fico si s dzurindom daju dnes najdrahsie sampanske. lepsiu spravu uz do volieb nedostanu.presne tomuto cirkusu sa bolo treba vyhnut. takto vam odide viac ako polovica kandidatky a s tym, co ostane sa volby vyhrat nedaju. drzim palce.


Ďalšiu SMS som Igorovi Matovičovi poslal 6.2.2012 o 18.58: ide o to, ci je este cesta spat. obe strany mozu este stale povedat, zle sme sa pochopili, tazko sa nam niekedy komunikuje, ale mame spolocny ciel. posledna sanca vyuzit to a neprist o percenta. mat tychto ludi proti sebe pred volbami je sebevrazda. tu nejde uz len o vasu hrcu v krku, ale aj o pocity, tuzby a vieru 149 dalsich ludi, ktori sa na vas spoliehali. okrem par exotov vas vacsina kandidatov teraz povazuje za nespolahliveho sebca, aj taki, ktori za to stoja. uprednostnili ste svoj nazor pred nimi - prestali vam doverovat.s tym sa do parlamentu prejst neda. dohodnite sa. rado branik

Igor sa vyjadril v tom zmysle, že sa nemám náť.


Moja SMS Igorovi Matovičovi 6.2.2012 o 18.58: ja sa nebojim :o) len je to skoda. drzim palce vecer


Koná takto niekto, kto sa chystá zničiť kandidátku? Koná takto agent platený za zničenie hnutia?

Medzitým sme v ten večer niekoľkokrát telefonovali, Igor bol značne rozrušený, pretože ho negatívny vývoj situácie zaskočil, bol zásadne iný oproti jeho očakávaniam. Bolo mi ľúto, že som ho od tejto akcie nedokázal včas odhovoriť a považoval som to za svoju chybu. Radil som mu, nech sa urýchlene postará o kandidátov. To bolo poslednýkrát, čo sme s Igorom telefonicky komunikovali. Následne som v snahe zachrániť, čo sa dá napísal mail všetkým kandidátom a ešte v ten večer ho odoslal. Mal som naň od nich množstvo pozitívnych ohlasov a dúfal som, že aspoň spätná väzba od kandidátov Igora vráti naspäť na zem. Odoslaný bol 6 januára o 22:00:


"Návrh okamžitého riešenia krízy

Mnohých nás zaskočil vývoj posledných hodín a preto vás všetkých prosím o pozorné prečítanie a zváženie nasledovného návrhu: vychádzam z toho, že mojou civilnou prácou je zmierovanie zdanlivo nezmieriteľných strán v ťažkých situáciách po nehodách, kriminálnych činoch a podobne. Nemyslel som si, že sa k podobnej situácii dostanem aj v rámci kampane, nuž ale stalo sa a treba okamžite reagovať.

Preto všetkým navrhujem nasledovné kroky:

1. V najbližších hodinách absolútny pokoj zbraní na oboch stranách.

Prosím naozaj o dôsledné dodržiavanie, aj keď nejeden z nás ma teraz chuť niekomu rozbiť hubu, alebo iného už nikdy nepozdraviť na ulici. Sme už veľkí a musíme sa podľa toho správať.

2. Stretnutie kľúčových strán sporu na neutrálnej pôde.

Nevyhnutné stretnutie na mieste, ktoré urči nestranná autorita, moderované a s dodržaním pravidiel. Funguje to, aj keď opitý šofér zrazí malé dieťa, neviem, prečo by to nemalo fungovať na politikov..

3. Nájdenie pre obe strany znesiteľného konca tohto konfliktu.

Akýkoľvek koniec, ktorý povedie k znžovaniu strát, ktoré majú obe strany bude lepší než to, čo je teraz. Znovu opakujem, Fico sa dnes dobre baví. Nechajme mu ten úsmev zasa zmrznúť.

4. Oznámenie o rozhodnutí širšiemu okruhu kandidátov a stručná diskusia s vyjasnením postojov celej kandidátky.

Žiaľ az v tejto fáze bude možné riešiť to v širšom kruhu, prosím kandidátov, aby to brali trpezlivo - takéto čosi jednoducho nie je možné v sále plnej ľudí.

5. Odkomunikovanie výsledku do médií.

Tentoraz inak, úplne inak, ako dnes. V záujme každého z nás, ale hlavne v záujme tejto krajiny. Ak nám na nej teda skutočne záleží.

Podrobnejšie vysvetlenie: Komunikoval som v predchádzajúcich dňoch a hodinách s kľúčovými predstaviteľmi tohto sporu. Každá zo strán má na vec svoj názor a právo naň, pričom dôvody u oboch strán považujem z významnej časti za legitímne. To je podľa mňa rozhodujúci moment pre možný ďalší vývoj. Padlo nesmierne veľa ostrých slov a vyjadrení spôsobilých vykopať hlbokú brázdu medzi ľuďmi, u ktorých je pritom nevyhnutná dôvera. To sa niekedy stáva a zvyčajne sa skutočne kaša neje taká horúca, ako sa navarí. Dnes máme v krku hrču všetci a s nami aj ľudia, ktorí nás chceli voliť. Teraz ide o to, čo zvíťazí. Či naša vlastná hrdosť, ktorá po dnešku dostala riadne zabrať a máme právo všetci sa cítiť urazení (a myslím to skutočne úprimne bez štipky irónie), alebo vyhrá Fico, Dzurinda a všetká tá háveď, čo otravuje našu krajinu. Myslím, že po dnešku musíme každý trochu prehrať malé boje, aby sme mohli vyhrať veľké boje. Ešte stále je to možné, aj keď sa to teraz mnohým už ani nechce veriť. Ako niekto, kto takéto situácie musí riešiť denne vravím: dá sa to.

Iba musíme veriť. Musíme si veriť. Sebe, aj tým druhým. A dôvera je iba čiastočne vecou dôkazov.

Nemusíme sa milovať a obdivovať. Sme iba kolegovia na kandidátke, ktorej hlavnou úlohou nie sú naše spory a nárazy, ale všetci sme na ňu vstupovali s vedomím, že ideme zakrútiť krkom skutočným zlodejom. Dnes v noci však títo zlodeji otvárajú šampanské a oslavujú. Napriek tomu verím, že ten boj ešte nie je stratený.

Mám rád jeden film: je v ňom často používaná veta, ktorá znie - "to, čo tu máme je chyba v komunikácii". A presne to si teraz myslím. Nie je to tak, že Igor Matovič nechce ďalej bojovať proti gorilám a prejsť do parlamentu, ani to nie je tak, že ten boj vzdáva Vladimír Palko, ani z Martina Mojžiša sa nestal zbabelec, čo uteká z boja. Sme všetci tí istí, čo včera, a včera sme ešte chceli bojovať bok po boku - iba nám to dnes všetkým riadne ušlo. To sa však stáva aj veľkým, aj malým ľuďom. Tí malí z toho však nevedia vykĺznuť. Nechceme ukázať ľuďom v tejto krajine, že nie sme malí?

Páni Palko, Zajac, Mojžiš, Matovič, páni Korda, Bučko, ale aj všetcí ostatní, s ktorými som mal tú česť byť na jednej kandidátke, som k dispozícii, ak by ste sa rozhodli skúsiť to zachrániť. Museli by sme však začať dodržiavať pravidlá. Nie všetky sa mi páčia, ale bez nich to jednoducho nejde. Ešte aj ten neslávny dnešok sa dá vyžehliť. Viac šancí ale už mať nebudeme.

S úctou Radovan Bránik"


Koná takto niekto, kto sa chystá zničiť kandidátku? Koná takto agent platený za zničenie hnutia?


Tento mail dostali všetci kandidáti a podľa reakcií naň bola nádej na zmier ešte stále značná. OKS a KDS sa nevyjadrili a vyčkávali na Igorovu reakciu, Igor sa však do komunikácie napriek môjmu doporučeniu, aby sa postaral o kandidátov, nezapojil. Ráno potom prišla z jeho strany studená sprcha v podobe mailu vylučujúceho akýhokoľvek zmier. Bolo to z jeho strany logické, keďže deň predtým dosiahol presne to, čo chcel. Nechcel som sa s rozbitím kandidátky zmieriť a tiež ma pobúrili niektoré z kĺbov vytrhnuté direktívy, ktorými kandidátov zahrnul. Jednoducho nám oznámil, čo bude a nikoho sa na nič nepýtal. Nuž som na tento mail reagoval a poslal ho všetkým kandidátom 7 februára o 14:20:


"Priatelia, kolegovia a známi, milý Igor

reagujem na niektoré skutočnosti zo včera a aj tie z dnešného mailu od Igora. Zotrvávam pritom na včerajšej ponuke mediácie, ktorú považujem za možné riešenie tohto len zdanlivo neriešiteľného problému.

Igor, viete, že som od začiatku stál pri vás a aj včera som sa pokúšal nájsť zmier medzi dvoma stranami. Od začiatku kampane za Obyčajných a nezávislých bojujem, na blog.sme mám po vás z našich najvyššiu karmu a množstvo mojich článkov je orientovaných na podporu hnutia. Prevažná časť z nich má silnú podporu... Nebolo to jednoduché rozhodovanie spojiť svoje roky budované dobré meno s vami. Jedným z momentov, ktoré ma presvedčili bol aj vstup ľudí novembra, o ktorých vstupe na kandidátku ste vy sám pred časom rozhodli. Nasledujúce riadky teda nie sú riadkami nepriateľa, naopak, sú riadkami človeka, ktorý riskoval vstupom do politiky veľa a ktorý pred pár týždňami odišiel z tímu, ktorého bol autorom a nechcel, aby jeho "dieťa" niečo pošpinilo. Nebolo ľahké to urobiť. V tom je náš príbeh podobný, Modrý anjel ako môj, a Obyčajní ľudia ako váš projekt: obaja sme sa báli a bojíme o ich osudy a pre tento strach nejako konáme. Ako ste už neraz zistili pri osobných stretnutiach a telefonátoch, hovorím a v mailoch píšem aj veci, v ktorých s vami nesúhlasím. V záujme veci.

Včera pri našom poslednom rozhovore som vám radil, aby ste sa čím skôr postarali o kandidátov, ktorých tento vývoj veľmi zaskočil. Urobili ste to po svojom, mailom, v ktorom je kus správnych vecí a kus pravdy, zároveň však obsahuje niektoré sporné momenty. Na ne upozorňujem, tentoraz verejne, pretože ste v ňom verejne stanovili pre kandidátov ultimátum, ktoré je už z princípu nelegitímne. Prečo? Vysvetlím:

Od začiatku sme sa navzájom a aj verejnosť presviedčali, že ide o projekt, v ktorom je 150 rovnocenných osobností. Od začiatku tvrdíte a ja som vám veril, že sa aj sám považujete za rovnocenného a nebudete svoje osobné názory (tu nejde o to, čo sú správne, alebo nie, ale o to, čo sú názormi vašimi, alebo časti kandidátov, alebo názormi väčšiny) pretláčať na úkor iných a že vaša funkcia predsedu strany je čírou formalitou. Strany, ktorej členskú základňu tvorí marginálny počet kandidátov. Že všetky dôležité rozhodnutia budú predmetom konzultácií, dohôd, hľadania zhody, že budeme všetci skutočne nezávislí a hľadanie pravdy bude vecou konsenzu. Toto však od začiatku nefunguje, alebo takmer vôbec nefunguje. Nehľadám za tým zlý úmysel, ani ho tam nevidím, čiastočne je to daň za nízkonákladový rozpočet a nemožnosť efektívnej komunikácie, čiastočne aj chyba veľkého počtu kandidátov, ktorí len čakali, čo za nich niekto vymyslí a rozhodne.

Igor: podľa vašich vlastných slov ste na tému "detektor" dostali 70 súhlasných odpovedí. A vraj len tri nesúhlasné. Nuž nech počítam, ako viem, 70 nie je z celkového počtu kandidátov ani polovica. Predpoklad, že tí, ktorí vám neodpísali automaticky súhlasia je z princípu nesprávny. Mnohí, ktorí vám nenapísali s tým nápadom nesúhlasili, ja som toho živým príkladom. Nesúhlasil som s tým experimentom, povedal som vám to pred týždňom, tvrdil som, že to hrozí rozpadom kandidátky a nestojí to za to, medzitým niekoľkokrát - ale mail som skutočne nenapísal. Fakty bez akýchkoľvek podtextov: na pretláčanie tohto návrhu smerom ku KDS a OKS ste mali aký taký mandát ani nie polovice kandidátov. Ak ste považovali ticho za súhlas, mýlili ste sa. Mnohých jednoducho ani vo sne nenapadlo, že sa tým hodláte naozaj vážne zaoberať.

Ak by brífing Bučka, Kordu, Palka, Zajaca a spol. ostal bez okamžitej odpovede, nedošlo by k takým škodám, aké prinieslo včerajšie okamžité riešenie. Žaiden brífing by nebol, keby ste sa nepokúšali tlačiť ich do polygrafu. Bolo by menej škodlivé, ak by sme počkali deň a pripravili rozumnú odpoveď bez vyjadrení, na ktoré, verím, nie ste dnes ani sám veľmi hrdý. Vyhlásenie o hadoch na hrudi nepatrí do tejto spoločnosti. Ak hadmi nie sú, nepatrí sa im tú nálepku dávať - ak sú, nuž potom ste tie hady do hnutia priniesli práve vy. Ani jedno, ani druhé veľmi nesvedčí o dostatku rozvahy. Bol by čas komunikovať s kandidátmi, bol by čas hľadať návrat k normálu z kratšej cesty. Nie vždy treba reagovať okamžite a nie vždy treba mať posledné slovo. Okrem toho sme znova pritom: uprednostnili ste svoje vlastné postoje (opäť vôbec nie je dôležité, či sú správne, alebo nie, ale či sú iba vaše, alebo časti, alebo väčšiny kandidátov) pred hľadaním konsenzu NAJPRV medzi kandidátmi a až potom smerom k verejnosti. To by bolo síce ťažšie, trvalo by to dlhšie a stálo by nás to veľa síl - ale na konci by ste mali kandidátku plnú ľudí, ktorí by mohli veriť, že sa s nimi počíta a že nie sú iba na okrasu. Týmto postojom a prístupom popierate to, čím ste ich presvedčili vstúpiť na kandidátku. Viem, že vás nevedie zlý úmysel, viem, že ste v jadre dobrý človek. Neznamená to však, že dobré úmysly stačia a že sú dostatočnou výbavou na vedenie politického hnutia. Dobrými úmyslami býva často dláždená cesta do celkom nepekných miest. Skôr, ako sa ktorýkoľvek z kandidátov vôbec dozvie, že je vôbec nejaký problém, už sa aj v jeho mene vyjadrujete v televízii a oznamujete, ako ste sa rozhodli to riešiť. Vy, sám, jediný, podľa seba, lebo máte v hrdle hrču. Nuž ale podobné hrče majú aj vaši - vraj rovnocenní kandidáti. Prečo sú stále rozhodujúce iba tie vaše? Viem, že toto sa vám páčiť nebude - nie vždy rýchlo rovná sa dobre, nie vždy je technicky ľahšie riešenie aj riešením správnym.

Na tému kampane a "kultu osobnosti" - včera padli mnohé ostré slová a vyjadrenia, ktoré by v pokojnej a rozvážnej debate nepadli. Výraz "kult osobnosti" patrí medzi ne. Áno, faktom je, že pán Bučko skutočne odmietol byť tvárou bilboardovej kampane. Rovnakým faktom však je, že okrem pána Bučka a Vás sú na kandidátke 148 ďalší, z ktorých mnohí - aj tí známejší - by bez problémov súhlasili. Podobnú ponuku ako pán Bučko však nedostal nikto z nich. Výsledkom - a je vcelku jedno, z akého dôvodu, lebo práve výsledok je dôležitý - je, že skutočne iba vy ste dominantnou tvárou bilboardovej kampane. Aj keď by bol argument o "kulte osobnosti" fámou, má na čom stavať.

Pýtate sa, ktorá iná strana ešte tlačí osobné letáky pre svojich ľudí a prispeva im polovicu na plachty a či nejakú takú Martin Mojžiš nájde. Nuž, neviem ako Martin, ja napríklad naisto viem, že ľudia SaS majú zo strany ešte oveľa výraznejšiu podporu, sú aj na bilboardoch, točia o nich spoty, pričom to strana platí celé a nevyžaduje od nich žiadnu finančnú spoluúčasť. To sa nesťažujem, vystačím si. Ale dojem, že Obyčajní ľudia robia pre svojich kandidátov viac, než iní je falošný. Prejdite sa mestom a uvidíte desiatky personalizovaných bilboardov iných hnutí.

Či je však skutočným "úletom" je vaše vyhlásenie z konca mailu. Citujem doslova: "Ak si to niekto zo spomenutej 23 rozmyslel, prípadne odmietne hrať rolu cvičenej opičky svojho predsedu, dajte nám (mailom na štáb) najneskôr dnes vedieť, inak to budeme považovať za definitívne potvrdenie vášho rozhodnutia a žiadosť o to, že na kandidátke si neprajete byť a podľa toho sa aj zariadime". Uf. UFFF!! Nad našim hnutím sa vznáša duch Františka Gauliedera.

Takže sa pýtam: kto je to "my"? Kto je, alebo sú ľudia, ktorí budú aj len obyčajné neodpovedanie na vašu výzvu považovať za žiadosť o to, že si niekto nepraje byť na kandidátke? Už ak by sme ignorovali možnosť, že je niekto práve na lyžovačke mimo signálu a iba vám nestihne včas odpovedať?! Trestom pre tých, ktorí nestihli odpovedať bude vylúčenie z kandidátky? Kto tohto, alebo týchto "my", na ktorých sa odvolávate splnomocnil na takéto rabiátne ultimáta, ktoré by si voči svojim (spolu?)kandidátom nedovolil ani Mečiar blahej pamäti? Nedokážem si ani len predstaviť, že by si takto jednať so (spolu?)kandidátmi dovolil Fico, a to som s ním mal nemálo skúseností. Ešte aj ten by sa pokúsil aspoň akosi kozmeticky zakryť, čo vy dnes, Igor, už ani len nezakrývate: názor kohokoľvek zo 149 kandidátov nie je nič, keď vy dostanete nápad a rozhodnete sa konať. Na základe čoho ste stanovili tieto podmienky? Po dohode s kým? Pri nápade s detektorom ste sa aspoň pokúsili spýtať na názor kolegov a konali ste, aj keď s ním súhlasila necelá polovica, a to bol pôvodne cekom marginálny problém. S kým ste sa radili o takej zásadnej veci, ako je odstrel množstva ľudí z kandidátky ani nie za 24 hodín, ktoré ste im na to vyhradili?

Sú iba dve možnosti: buď ste sa radili so všetkými kandidátmi, tak, ako sa v prípade úplne zásadnej veci pre hnutie patrí, a mail s otázkami ku mne zázrakom nedorazil - alebo ste včera a dnes chopili do rúk opraty moci úplne sám, prestali ste byť formálnym predsedom a stali ste sa ním aj fakticky, vedome ignorujete zákon o politických stranách a hnutiach, ignorujete stanovy vlastného hnutia a konáte ako diktátor. Iste, v presvedčení o svojej pravde a správnosti konania, to vám nikto neberie - no presne takto koná väčšina diktátorov.

Ako kandidát kandidujúci na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti v predčasných parlamentných voľbách 2012 chcem vedieť, na základe ktorého ustanovenia príslušného zákona a ktorého článku stanov hnutia ste sa rozhodli takto konať, čo vás viedlo k výzve na ich odstúpenie, kedy a v akom zložení rozhodoval príslušný orgán hnutia a s akým výsledkom hlasovania, tiež chcem vidieť zápisnicu a miesto konania tohto orgánu. Chcem vedieť, prečo nebol nikto z kandidátov o takto vážnej veci vopred informovaný.

Som slobodný občan slobodnej krajiny slobodne kandidujúci v parlamentých voľbách a nikto mi nesmie a nebude klásť ultimáta. Pre svoju účasť, resp. neúčasť na kandidátke sa rozhodnem iba na základe vlastného svedomia a vedomia v čase, ktorý si určím ja, resp. ktorý určuje príslušný zákon. Vstupoval som na kandidátku v prevedčení, že hnutie bude tieto základné demokratické hodnoty rešpektovať. Včera a dnes však začali byť pošlapávané základné princípy parlamentarizmu a dochádza k ignorovaniu, resp. obchádzaniu inštitútov garantujúcich slobodný prístup k voleným funkciám a porušovaniu stanov hnutia. A ani ja nechcem "hrať rolu cvičenej opičky svojho predsedu". Píšete nám, že aspoň viete, čo to autoritárstvo znamená. Nuž ale v spravodlivom hneve nad údajným autoritárstvom predsedov OKS a KDS vám uniká, že práve v tej istej chvíli sa vy sám chováte ako abolutistický vládca. Žiadne, ani tie nejlepšie dôvody nesmú byť argumentom, ktorý vám dovolí klásť ultimáta kandidátom, ktorých vy sám označujete ako nezávislých.

Verím, že u časti kandidátov pre tento nelegitímny a čiastočne aj nelegálny postup nájdete podporu. O ich oddanosti nemožno mať pochybnosť. O čom však možno s úspechom pochybovať je ich nezávislosť, teda koncept, ktorý ste priniesli do politiky prvý a ste aj prvý, kto ho z nej úspešne vytláča ešte skôr, ako dostal šancu na parlamentný test. Je mi to ľúto, lebo som sa ešte dovčera aktívne pokúšal ovplyvniť váš postoj smerom k nerozbitiu kandidátky. Po úspechu s imunitou stačilo do volieb ťahať, ako doteraz. Po včerajšku však budete v dejinách krajiny zapísaný ako prvý predseda hnutia, ktorý rozbil vlastnú kandidátku. Rozbil ju požiadavkou, na ktorú nemal súhlas ani len nadpolovičnej väčšiny kolegov z kandidátky. A to vám hovorím ako človek, ktorý nie je spriaznený ani s OKS, ani s KDS, nemá žiadne temné pozadie a nikto po mne nechcel, aby som si sadal na detektor. Nie som a ani nemám prečo byť voči vám zaujatý a vždy som sa úprimne snažil ovplyvniť vaše rozhodnutia smerom ku konsenzu. Vlastne vás mám veľmi rád.

Ak ale nechcete počuť kategorické "nie", poraďte ľuďom zo štábu, nech mi dnes radšej nevolajú. Toto nie je o mojom mužskom egu, ako sa snažia podsunúť niektoré dámy, to som si dávno zahojil v časoch, keď sa na mňa verejnosť dívala ako na nezištného anjela. Ja iba trvám na tom, aby sa hnutie vrátilo nielen v slovách, ale aj v činoch k princípom politickej nezávislosti, tak, ako sme si to kedysi sľúbili. A politická nezávislosť v mojom ponímaní neznamená nezávislosť od všetkého a všetkých okrem Igora Matoviča. Igor, rizikom (a pre mňa krásou) nezávislosti je fakt, že s vami možno niekto bude prudko nesúhlasiť a bude s vami v názorovom spore bez toho, aby ste to brali osobne. Odvčera však naše hnutie prestalo byť politickou entitou a stalo sa osobným bojiskom, na ktorom bojujú spolu pýcha, ego, predsudky, lži a polopravdy, pričom sa úplne zabudlo na spokojných mužov, ktorí sa smejú sediac na truhliciach plných nakradnutých peňazí. Vraj chcete prispieť k odstaveniu Fica a nenechať mu Slovensko napospas. Neviem, či to nevidíte - ale odvčera preňho pracujete ako jeho najusilovnejší sluha. Ak by som vás nepoznal, myslel by som si, že to robíte schválne. Postaviť proti sebe hnutie a ľudí novembra, to by Fico nevymyslel ani v najdivokejších snoch. Je mi to ľúto.

Navrhujem, tak, ako včera znovu: posadiť sa s OKS a KDS za jeden stôl a ak sa aj rozídete, nech sa tak stane civilizovanou formou. Ak to aj má byť prehra, nech má aspoň nejakú úroveň. Na ten včerajšok a ani dnešok nemôže byť hrdý nikto".


Koná takto niekto, kto sa chystá zničiť kandidátku? Koná takto agent platený za zničenie hnutia?


Igorova odpoveď prišla okolo tretej ráno, bola bez skutočného vecného obsahu a zameriavala sa hlavne na moju denunciáciu. Reagoval som teda opäť, tentoraz ostrejšie, no ešte stále k veci. Medzitým som sa dozvedel pre mňa šialenú informáciu, že sa prípravy kandidátky zúčastňoval človek, ktorý v Gorile figuruje často a v negatívnych súvislostiach. Nevedel som ešte stále jeho meno, no už samotný fakt, že nám niekto túto významnú skutočnosť tajil bola pre mňa zlomová. Rozhodol som sa odísť, vzhľadom na absolútnu stratu dôvery v Igorove čisté úmysly. Spôsob, akým odišli KDS a OKS mi však nevyhovoval, nezvyknem sa nechať len tak vyhnať. Nuž som bojoval ďalej, 8 februára dostal Igor a všetci spolukandidáti tento mail:


"pekny den vsetkym

nechavam na posudeni vsetkych kandidatov, nakolko igorova odpoved koresponduje s tonom a obsahom mojho mailu a s mojim konsenzualnym pristupom k veci od sameho zaciatku. som si vsak vedomy, ze som nedostal priamu chlapsku odpoved na jedinu z otazok, na ktoru mame pravo poznat odpoved vsetci kandidati, zato som sa dozvedel nieco o svojom udajnom charakterovom probleme. preto sa bez komentovania insinuacii na moju adresu pytam opat, tentoraz v skratke:

1: kto, kedy, ako a na zaklade ktoreho clanku stanov hnutia vas splnomocnil na podanie zavazneho navrhu sposobileho ohrozit stabilitu kandidatky vo vztahu ku kds a oks?

2: smie ktorykolvek udajne rovnocenny kandidat bez negativnych nasledkov k jeho osobe vo vztahu k partnerom hnutia vystupovat ako vy, davat im navrhy, ponuky na zaklade mailoveho prieskumu nazorov, alebo uplne bez neho a usporaduvat tlacove konferencie bez vedomia ostatnych kandidatov len kvoli pocitu, ze citi za jeho osud zodpovednost?

3: od zaciatku pred mediami vystupujete ako len formalny predseda a opakovane tvrdite, ze ide o kandidatku plnu rovnocennych kandidatov. preco napriek tymto vyhlaseniam zvycajne konate iba na zaklade vlastnej uvahy bez akejkolvek dohody s ostatnymi kandidatmi v mene celeho hnutia? preco sa kampan snazi navodit zasadne odlisny dojem od skutocne panujucich pomerov v hnuti

4: je nepravdive tvrdenie, ze ste fakticky jedinou tvarou bilboardovej kampane? Neboli okrem pana bucka ziadne ine pouzitelne alternativy? skutocne sa na kandidatke nenachadza(lo) niekolko dalsich osobnosti schopnych prezentovat hnutie?

6: je nepravdive tvrdenie, ze vsetky doterajsie volebne noviny hnutia su vyhradne vasim dielom a prezentovanim vasich osobnych nazorov bez akejkolvek vyznamnej ucasti ineho spolukandidata?

7: je nepravdive tvrdenie, ze vsetky klucove televizne vystupenia (okrem parsekundovych vstupov inych kandidatov pri predstavovani programu) su vyhradne vasou vecou?

8: skutocne verite, ze ziadne ina strana v tychto volbach neposkytuje svojim kandidatom porovnatelny servis, ako ho poskytuje OĹaNO?

9: ktora osoba konkretne, resp. ktore osoby boli autormi povodnej verzie volebneho programu?

10: kto konkretne su ludia, ktori rozhodovali o zlozeni kandidatky (prosim o menovanie vsetkych) v case jej zostavovania?

11: predvcerom ste so skalopevnou istotou prehlasili na tlacovej kontrakonferencii na otazku novinara, ci rozsirite okruh otazok na detektore, ze "nemám s tým najmenší problém, nikdy v živote som nikomu ani nedal úplatok, ani som nevzal úplatok." je to skutocne pravda?

12: 3 maja 2010 ste v diskusii na podobne polozenu otazku odpovedali o.i.: áno bol som donútený dať úplatok... Hodinu pred operáciou prišiel k nám profesor, ktorý mal ocina operovať s tým, že bude to veľmi veľmi ťažké a nevie, či sa operácia podarí. Potom vyslovene povedal, že by potreboval nejakú motiváciu pre svoj operačný tím. Dali sme mu 5 tisíc korún. V roku 1996. Bez mihnutia oka si ich zobral... Chceš mi povedať, že som v tejto situácii nebol donútený dať úplatok? BOL, kámo, to si píš, že BOL". je to skutocne pravda?

13: 25 januara - dlhe tyzdne po zverejneni gorily - ste v rozhovore pre webnoviny uviedli: „Tak bolo by to trošku nefér, keby sme ich najskôr nalákali na kandidátku a teraz im povieme, že majú ísť na detektor lži. To by bolo nezodpovedné. Ak sme to neurobili do predstavenia kandidátky, tak teraz to už nie je fér. Ale keď to bude chcieť niekto dobrovoľne podstúpiť, tak bez najmenších problémov,"uviedol Matovič s tým, že čo sa týka morálnej kvality, má jeho strana kandidátku najlepšiu. V tomto čase vám už bol obsah spisu Gorila davno známy. preco ste na tlacovej konferencii napriek tymto skutocnostiam argumentovali proti oks a kds prave objavenim sa spisu Gorila? Konali ste vedome nefér?


prosim vas, aj napriek velkej vytazenosti, najdite si cas na vecne zodpovedanie tychto otazok tak, aby pravdive odpovede poznali vsetci kandidati. nemat cas na komunikaciu s tymi, na ktorych stoji a pada uspech vasho hnutia moze mat skutocne znicujuce nasledky.

pre tych, ktori su prekvapeni mojim tonom len podotykam, ze ponuka mediacie a nestranneho pristupu bola igorom odmietnuta, co som akceptoval. preto budem dalej vystupovat uz iba ako jeden z kandidatov, ktoreho zaujima skutocne pozadie projektu, do ktoreho vlozil svoje meno. schopnost otvorene sa pytat na neprijemne veci povazujem za klucovu vybavu ktorehokolvek poslanca. schopnost odpovedat na neprijemne otazky bez vyhybania sa a obvinovania inych zo lzi povazujem za zakladny predpoklad na vedenie akehokolvek hnutia, to nase nevynimajuc. ako kandidat ocakavam priame odpovede na tieto otazky, ktore su pre dalsie pokracovanie spolocnej kampane rozhodujuce, alebo dolezite. verim, ze odpovede zaujimaju prevaznu vacsinu z nich, ak nie, staci napisat, ze si vasu odpoved nezela obdrzat.

este poznamka k ultimatam. mal som sice na mysli aj to, ktore ste adresovali 23. mal som vsak hlavne na mysli nasledujuce vety: "Vás ostatných dnes osobne obvolajú ľudia zo štábu s otázkou, či ostávate, alebo nie. Nemá totiž žiadny zmysel niečo naťahovať a nechávať problém vyhnívať. Musíme vedieť, kto chce ísť ďalej, a kto nie. Nemôžme si dovoliť taký luxus, že necháme ľudí v neistote, ktorí následne ani voliť nepôjdu a prispejeme tak k návratu Fica, a rovno s ústavnou väčšinou.". nuz, ako vidite, cital som vas mail mozno aj pozornejsie, ako ste si mysleli. predchadzajuce vase vety povazujem za hrube a neopravnene ultimatum typu "kto nejde s nami, ide proti nam", no a to mam zial napriek odstupu 23 rokov od predchadzajuceho rezimu v zivej pamati.

PS: dakujem za precitanie, cakam na odpovede. ak vam osud hnutia lezi na srdci, zacnite ich prosim riesit ako prioritu. a mate pravdu, chcem mat vzdy pravdu. vy nechcete? poznate vobec cloveka, ktory by sa rad mylil?

Rado".


Koná takto niekto, kto sa chystá zničiť kandidátku? Koná takto agent platený za zničenie hnutia?

Na tento mail už z Igorovej strany neprišla žiadna odpoveď, definitívne sa odmlčal a nechal nezodpovedaných oveľa viac otázok mnohých kolegov. V piatok potom zrazu zverejnil vysvetľujúci blog s odstavcom, ktorý ma definitívne utvrdil v tom, že je bezprecedentný klamár. Citujem: "Tento blog som napísal preto, lebo si myslím, že politické strany či hnutia by nemali mať žiadne tajomstvá. Najmä považujem za dôležité, aby v prípade, ak politická strana či hnutie zistí, že disponuje informáciou, ktorú by mala verejnosť o nej vedieť, mala by ju aktívne zverejniť sama. Preto tak činím". Niekoľko mesiacov potom, ako k Špirkovej práci na vzniku hnutia došlo, niekoľko týždňov potom, ako poslal Martinovi Mojžišovi jednu zvláštnu SMS.. Niekoľko mesiacov potom, ako to vedome tajil vlastným kandidátom a neodvážil sa odpovedať na priamo položenú otázku zo seba konečne vyplodí blog, v ktorom sa prvýkrát verejne napíše meno "Špirko" a ešte zo seba urobí najväčšieho propagátora straníckej otvorenosti. Podotýkam, že ide o autora nasledujúceho literárneho diela:


Pre aktuálne však Matovič včera povedal: "Nikto sa ho nesnažil zatajiť, ako sa pánu Bránikovi zasnívalo". Igor, ste neskutočný klamár.


Pre neznalých pomerov: na Lúčkach sa uskutočnilo prvé spoločné stretnutie väčšiny kandidátov. Igor dotlačil ľudí z prípravného tímu, aby zamlčali angažovanosť pána Špirka, lebo správne predpokladal, že by to malo výbušný potenciál. Inak povedané: vedome nás klamal. Dnes však bez začervenania pre aktualne.sk povedal: "A hlavne, informácia o pánovi Špirkovi bola dostupná každému človeku, kto sa na ňu opýtal". Len keby sme tušili, na čo sa vlastne treba pýtať.. A upozorňujem: problém nie je v pánu Špirkovi, na ktorého mám takmer výhradne pozitívne referencie. Problém je vo vedomej lži a manipulácii, ktorej sa dopúšta(-l) Igor Matovič.


Hodlal som odstúpiť z kandidátky hneď po mimoriadnom stretnutí, ktoré sa malo uskutočniť v sobotu niekde na strednom Slovensku. Na tomto stretnutí som chcel hovoriť s Igorom tvárou v tvár pred všetkými kandidátmi, pretože iná cesta k pravde nebola. Telefonoval mi priateľ, spolukandidát, či vystúpim na Sliači a kedy prídem. Netušil som, o akom Sliači je reč, a tak mi preposlal pozvánku, ktorú okrem mňa dostali všetci kandidáti. Uvedomil som si, že boli prekročené všetky hranice, v piatok podvečer som sa vybral do sídla Ústrednej volebnej komisie na Drieňovej, požiadal službukonajúceho úradníka o papier, pero a rukou dvojmo napísal rezignáciu. Požiadal som ho, aby to čím skôr zverejnil na stránke komisie, čo urobil v priebehu niekoľkých minút. Tento fakt je možné si jednoducho overiť priamo na mieste. Nie je teda pravdou, čo sa snažia Igorovi ľudia podsunúť bývalým kolegom, že som už nebol kandidátom, keď sa rozosielali pozvánky. Štáb odôvodnil neodoslanie pozvánky podľa jedného z kolegov takto: "3) k Vasej nepritomnosti na dnesnom stretnuti: podla informacii, ktore mam, volali Vam  niekolko krat, kedze ste neboli zastihnuty, nemohol Vam byt poslany mail s udajmi, kde sa stretnutie odohrava." (!!!!!)


Následne som 10 februára o 17:42 odoslal všetkým kandidátom mail nasledovného znenia:

"Ospravedlňujem sa za ďalší spam, no okolnosti ma donútili konať:


Náhodou som sa pri komunikácii so spolukandidátom dozvedel, že plánované stretnutie na Sliači sa naozaj uskutoční. Napriek tomu, že som ešte v čase rozosielania pozvánok bol stále kandidátom, nebola mi táto pozvánka štábom zaslaná, napriek tomu, alebo skôr práve preto, že som opakovane prejavil vôľu vystúpiť pred plénom a viesť dialóg s Igorom Matovičom priamo pred všetkými kolegami. Nehľadiac na nehoráznu drzosť tohto podfuku - koho z vás vynechajú najbližšie? Netrvalo to ani týždeň, a sme... ste na kolenách. Naozaj to stálo za to? Ešte veríte, že to prinesie 15 percent?


Ide o ďalší ukážkový príklad agónie tejto údajne najnadupanejšej kandidátky spôsobenej svojvôľou jediného človeka. Kandidát, síce kritický, ale predsa ešte stále kandidát neobdrží pozvánku na kľúčové stretnutie, kde mal záujem dospieť konečne k pravde a pokúsiť sa po dlhých dňoch mlčania KONEČNE z úst svojho predsedu počuť pravdu o zostavovaní kandidátky, keď už nám ju nedokázal napísať hneď, ani v nasledujúcich dňoch. Pôvodný zámer silnej 150 člennej kandidátky je kvôli nemu v troskách.


Igor tvrdí, že povedie hnutie aj len s 20 ľuďmi, za ktorých bude môcť dať ruky do ohňa.

Kto z vás je však po udalostiach posledných dní ochotný dať ruku do ohňa za Igora Matoviča?

Berte tento mail ako potvrdenie môjho odstúpenia z kandidátky. Nedokážem ďalej stáť za zbabelcom, ktorý nedokáže ani len odpovedať na opakovane položenú ľahkú otázku a ktorý sa zníži k trikom tohto razenia. Tým, ktorým predstava vlastnej kariéry v parlamente nezatemnila mozog: bolo mi cťou. Ďakujem za krásne stretnutia."


Ospravedlňujem sa všetkým čitateľom za najdlhší blog môjho života. Uvedomujem si, že ide o kontroverzný krok, ale moju potrebu verejne sa brániť a obhájiť vyvolal Igor tým, že ma verejne obvinil zo lži a žoldáckeho škodenia. Bez zverejnenia mojich mailov by som sa nemal ako brániť. Tí, ktorí dočítali až sem: nezabudnite prosím, prečo vlastne celý tento cirkus vznikol. Igor sa za každú cenu chce vyhnúť vyšetreniu na detektore lži, ak by to vyšetrenie malo obsahovať viac otázok, ako tú jedinú, ktorú si vybral sám. Chce sa vyhnúť otázkam, ktoré som mu položil vo svojom včerajšom blogu a dobre vie, prečo, a tak sa snaží odviesť pozornosť verejnosti tým, že im predhodí zdanlivý škandál. Konieckoncov by som mu v tejto situácii asi poradil podobne.. Trvajte na tom, aby tie otázky ešte pred voľbami zodpovedal. Detektor lži bol konieckoncov iba jeho nápad.


14.2.2012 o 8:34 | Karma článku: 15,19 | Prečítané:  31956x

10 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše