Bezák a médiá, alebo ako sa dá klamať, aj keď hovoríte pravdu

Tak, už som do toho spadol aj ja. Čakal som týždne, či táto kauza utíchne aj bez toho, aby som dostal chuť sa ku nej vyjadriť. Nepodarilo sa. Držal som sa poctivo, nuž ale už sa mi viac nedá. Riskujúc, že možno opäť naštvem zopár mojich priateľov, alebo poteším tých, ktorí ma majú plné zuby, píšem, čo si už dávnejšie potichu myslím. Potichu preto, lebo som presvedčený, že ani mňa, no ani mnohých iných do toho vôbec nič nie je. A nemyslím tým iba nekatolíkov, neveriacich a ostatnú háveď, ktorej som súčasťou. Na rozdiel od väčšiny veriacich sa domnievam, že ani ich do odvolania arcibiskupa rovnako nie je nič. Prečo?

Keď si dnes do google zadáte "biskup bezak", vyskočí vám okolo 196 tisíc nájdených záznamov. Prevažná väčšina tých z prvej strany a vlastne aj tých ostatných sa týka faktu, že Bezák už arcibiskupom nie je. Sakra, nemalo by to byť náhodou naopak? Väčšina nekatolíkov prvýkrat zaregistrovala jeho meno až teraz a takto. O blaho cirkvi sa zrazu dojemne starajú aj tí, ktorým je inak masa ľudí vychádzajúcich v nedeľu ráno z kostola na smiech.


Médiá si od počiatku toho, čo sa mi stále bridí nazývať kauzou poctivo plnia svoju funkciu. Hm.. Poctivo? K príbehu odvolania Bezáka iste áno, opiekli, ugrilovali, uvarili a prevarili túto tému, ako žiadnu inú. A zvyčajne informovali pravdivo, alebo aspoň približne. Koľko však oveľa horších krívd a koľko naozaj tragických príbehov sa medzitým odohralo, čo im nestáli za pozornosť? Koľko si stihli politici nakradnúť nepozorovane, lebo médiá práve venovali priazeň Bezákovi? Sám viem o niekoľkých nociach, v ktorých sa strašným spôsobom spáchali nenapraviteľné krivdy na ľuďoch, o ktorých inak hladné médiá ani nezakopli. Verejnosť o nich nevie, lebo tu práve bola onakvejšia krivda.


A tak sa zo skromného a priateľského arcibiskupa stala superstar. Mediálny produkt, verejná osoba. Navždy náš arcibiskup?! Sakra. Sakra! Navždy sme tu už mali takých ľudí, že sa mi slovo "navždy" navždy sprotivilo. Čo také strašné sa stane, ak bude Bezák chvíľu slúžiť omše v poslednej pohraničnej obci, kam sa už nechce chodiť ani líškam? Keď išiel na štúdiá, chcel byť kňazom, čo šíri vieru, alebo arcibiskupom, za ktorým budú stáť médiá a davy fanúšikov na námestiach?


Ok, je zrejmé, že sa na jeho adresu znieslo aj množstvo krivých obvinení a asi nie všetko, čo sa prinieslo ušiam pápeža bolo myslené dobre. A možno sú za tým skutočne temné sily stojace za mužom, ktorý má napriek požehnanému veku dodnes sokolí zrak vytrénovaný dlhoročným špicľovaním pre Štátnu bezpečnosť.. No a? Pápež je šéf, smel čokoľvek. Aj bez vysvetľovania. Vyzval ho na tiché odstúpenie, nevyšlo, lebo sa mu pápežove dôvody nezdali dosť dobré. Tak ho odvolal. Keď Bezák na omši akože mlčal pred médiami, istotne vedel, že s nimi práve komunikuje. Bolo treba médiám viac, ako vyhnať z chrámu televízny štáb? Skutočne Bezák veril, že vypovedané ostane len medzi ním a pár tisíc priateľmi? Ak veril, nuž škoda arcibiskupského stolca pre naivného. Ak ale vedel, čo práve robí.. nuž škoda arcibiskupského stolca.. pre koho vlastne?


Roma locuta, causa finita. Platí to zvlášť v prípade, keď o žiadnu skutočnú kauzu nešlo. Jeden muž bol dlho dobrým kňazom, potom ho nečakane vymenovali za arcibiskupa. Dnes už, rovnako nečakane, nie je arcibiskupom. Toto je celá krivda. Je skutočne takým trápením byť emeritným biskupom? Ten šialený cirkus -ktorého som sa dobrovoľne a hlúpo stal práve teraz súčasťou - vvolával a stále vyvoláva dojem, akoby Bezáka práve neprávom upálili na hranici za kacírstvo a cirkev vo svojej doterajšej podobe definitívne skončila. V skutočnosti to bola, je a bude stará dobrá a k rýchlym zmenám úplne intaktná firma. Na rozdiel od väčšiny si myslím, že je to tak dobre. Akcie, ktoré sa takmer nezmenené držia už takmer 2000 rokov sú toho najlepším argumentom.


Z celého príbehu je zrejmé, že veriacim už nevyhovuje byť stádom idúcim bez premýšľania za svojim pastierom. To je úžasný signál. Ak boh existuje, možno mu práve o toto uvedomie si vlastnej slobody išlo. Ale asi to nemyslel tak, že ovce vymenia jedného pastiera za iného a že miesto pápeža ich v ústrety svetlým zajtrajškom povedú šéfredaktori médií.. Je iste veľa dobrých dôvodov, pre ktoré si v kostole ľudia namiesto stlačenia tlačítka "Like" radšej úplne obyčajne poľaknú. A zverejňovať ich iste netreba.


18.7.2012 o 13:57 | Karma článku: 14,30 | Prečítané:  8115x

66 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše