Jaroslav Haščák, pozývam vás na kávu

Nuž teda dobre. Odísť skôr, než niekto iný príde je tiež cesta. Ja uprednostňujem pohľad z očí do očí a súperovi nerád ukazujem chrbát vo vzdialenom oblaku prachu. Nikoho nesúdim, naopak rešpektujem rozhodnutia každého, kto sa skutočne rozhodol slobodne. A nechávam si právo si o tom slobodne myslieť svoje. Priznávam, som rozmaznaný čitateľ a bojím sa, že nebudem mať čo čítať.


Vrátim sa najprv k omylom, ktorých sa – verím, že v dobrom úmysle – dopustili odídenci.

Keďže boli vaše dôvody široko medializované, nebudeme sa tváriť, že nie sú vecou verejnou. Odchod bol symbolom, bol signálom určeným niekomu inému. Ale - komu vlastne? Ak čitateľom Sme, tak to bolo zbytočné gesto, pretože oni dávno vedeli, že máte svoje neprekročiteľné zásady. Ak bol určený pre tých, čo o Sme netušia, bolo to opäť zbytočné gesto – ste im ukradnutí. Ostáva tretia možnosť: išlo o odkaz Pente a Haščákovi. Chceli ste im ukázať, že sa nedáte opentať. Ok. Čo ste im však ukázali v skutočnosti?


Jaroslav Haščák dostal odkaz, že ani nemusí vstať z postele a padne mu k nohám bez boja čokoľvek, na čo si pomyslí. On predsa nechcel Filu, Čikovského a Sudora. On chcel iba Sme a menovaní mu na ceste k tejto značke boli jedinou nepríjemnou prekážkou. Stačilo počkať a táto prekážka sa rituálne odstránila sama, úplne dobrovoľne. Brutálna chyba v odhade. Posilnili ste mýtus o moci a sile Penty, ako už dávno nikto nie.


Konkurenčným žralokom padla sánka ešte viac, ako keď si chalani z Penty kúpia nové Ferari. Nerozumejú morálnym gestám. Rozumejú úplne inej reči.


Toto ste naozaj nevedeli?


Uverili ste, že bez vás si Penta neporadí. To je však omyl číslo dva. Podcenili ste schopnosť žralokov postaviť na nohy hocktorý beznádejný podnik. Reštrukturalizačné schopnosti impéria Penty sú enormné a práve ste im dali šancu to ukázať. Bravó. Dávam revolučnému nadšeniu mesiac. Najviac dva, a potom budú vaši priatelia lajkovať iné statusy. Čo potom? Vzdali ste sa vlastného dieťaťa a nechali ho na adopciu bohatému strýkovi, ktorý ho bude rozmaznávať a hýčkať. Nebude to Haščákova vina, že bude Sme iné, ako sme ho poznali. A stavím sa, že čítanosť pôjde hore. Na stránku www.opentat.sk nemám chuť kliknúť už len preto, že ešte aj tam ste si dokázali nastrkať Pentu. Toto je doslova nepochopiteľná stratégia.


Nenechali ste sa teda opentať. Penta tak bez boja získala ďalší skalp a teraz sa na vás dobre baví. Kto z vás skutočne verí, že na zadok pred veľkým morálnym gestom padne zamestnávateľ generála Lorenca? Vo svete žralokov platia úplne iné pravidlá a na zadok sa padá z iných gest. Haščák pokojne príde o 15 melónov, než by ustúpil. Na Sme mu nezáleží. On chce vyhrať. Vlastne.. vyhral už teraz. To práve vy ste spôsobili, že išlo len o kontumačné víťazstvo. Toto vám zazlievam. Naozaj ste sa vykašlali na čitateľa. V situácii, keď sa už cibuľový kruh priateľov Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov trasie v očakávaní zvýšenia vplyvu na Sme je to takmer sabotáž. Nemajte ma radi, pokojne. Zmení to niečo?

Krátko k Jeňovi Kordovi a jeho vyjadreniam na moju adresu: Jeňo je jeden z veľkého mála ľudí, ktorí si voči mne môžu dovoliť čokoľvek a vždy, keď so mnou nesúhlasí, núti ma to uvažovať, pretože ten chlap je pre mňa autoritou. A mám ho rád. Vždy budem. Má pravdu, že som odišiel z kandidátky, no mýli sa v porovnaní: odišiel som až po náraze. Nie pred ním. Ja mám tie nárazy jednoducho radšej. Jeňo sa pýta, čo je zlé na patetických gestách. Nič. Sú super. Len nesmú ostať osamotené. Takto pripomínajú hrdosť bezdomovca na to, že nemusí platiť nájomné.


Teraz k podstate veci.


Po celý ten čas som netrpezlivo čakal, kedy niekto prinesie rozhovor s človekom, ktorý sa stal symbolom tohto malého konca sveta. Nemyslím citáty citátov a údajné vyjadrenia čerpané zo spisov unavených dlhodobým polihovaním po redakčných zásuvkách. Nemyslím komentáre, nech sa akokoľvek zamaskujú. Myslím naozajstný rozhovor. Čakal som poctivo týždne a dnes už to vyzerá, že sa nebude mať kto pýtať. Hoci žijeme dni plné hrdých útekov, nepokojných odchodov a maskovanej pýchy, neviem si predstaviť lepšie miesto na zverejnenie, ako blog.sme.sk. Keďže som nekonečne zvedavý, budem to musieť skúsiť. Čo si tu človek neurobí, to nemá.


A preto: Jaroslav Haščák, pozývam vás na kávu. Vyberte si miesto, prispôsobím sa, ak tam nebude veľmi draho, lebo platiť budem ja a vyberte si čas: keď sa strafíte do môjho, môžeme sa stretnúť. Viem, že ste už dávno veľké zviera obklopené podržtaškami a podfešákmi, no navrhujem stretko v starom štýle: iba vy, ja a môj diktafón. Neverím, že ste už zabudli na vzrušujúce časy, keď ste si všetko vybavovali sám a z očí do očí a boli plný odvahy. Hádam sa nestratila. A budem sa pýtať, čo sa mi zachce a nebudem vás šetriť. Na druhú stranu – kto už by sa bál treťotriedneho blogera? Náš rozhovor zverejním bez cenzúry a buzerácie všemožných píároddelení. Beriete? Píšem vám takto verejne, nepoznám vašu adresu a google mi ju nevygúglil.


Upozorňujem však vopred, že kávu nepijem. Uprednostňujem kolu.


Teším sa na váš telefonát.


0940726913


16.10.2014 o 1:39 | (upravené 18.1.2015 o 21:11) Karma článku: 14,32 | Prečítané:  5713x

53 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše