Kauza Butinová - česká a slovenská stopa

Aktualizace: 2. čvc 2019

Zatknutie ruskej štátnej príslušníčky Butinovej v USA pre dva trestné činy vyvolalo pred stretnutím Trumpa s Putinom značnú pozornosť. Jedným z dvoch jej previnení má byť sprisahanie: pri pohľade na jej nevinnú tvár ťažko uveriť.


Zdanlivo ide iba o problém Ruska a Ameriky. Doteraz nepublikované informácie však ukazujú navonok jednoduchú ohnivovlasú Máriu aj v inom svetle: ešte pred niekoľkými rokmi pod ochrannými krídlami vtedajšieho ruského vicepremiéra pôsobila aj na teritóriu Českej republiky a pokúšala sa - neúspešne - aj o rozvoj jej aktivít na území Slovenska. Má iba 29 rokov a už sedí v americkej base. Čo robila pred piatimi rokmi v Prahe?


Podľa dobre informovaného zdroja, ktorý bol s Butinovou opakovane v osobnom kontakte sa niekoľko rokov podieľala na aktivitách viacerých českých organizácií podporujúcich držbu zbraní civilnými osobami a opakovane sa zúčastňovala aj ich akcií na území Českej republiky. Sprostredkovane komunikovala aj s viacerými organizáciami zaoberajúcimi sa podobnou tematikou v Slovenskej republike, tie však na rozdiel od českých kolegov prijímali jej snahy veľmi rezervovane a nepociťovali voči nej dôveru. Svoju úlohu pritom zohrala aj kontrarozviedna činnosť jednej zo slovenských služieb, ktoré ju majú v náplni práce.


Jej pobyt na Slovensku bol doposiaľ potvrdený iba v dvoch prípadoch, ale vzhľadom na formu jej víz nemožno vylúčiť aj viaceré krátkodobé pobyty. Podľa vyjadrení predstaviteľov slovenskych organizácií v ktorých sú členmi aj bývalí vojenskí spravodajskí dôstojníci jej jednoducho nedôverovali: "Vieme, aký odpor budí naša činnosť u niektorých predstaviteľov vládnych zložiek a aké z toho máme mnohí osobné problémy, a to žijeme v demokracii. Predstava, ze v autoritatívnom Rusku za krátku dobu vyrastie bez akéhokoľvek odporu zo strany štátnej moci a bez obrovských prostriedkov na vznik, rozvoj a propagáciu nezávislá organizacia podporujúca vyzbrojovanie obyvateľstva krátkymi guľovými zbraňami je z ríše snov." Podľa nich je v Rusku dlhodobý problém zorganizovať aj banálny jednorazový protivládny protest. Megaúspešná organizácia kopírujúca americkú Národnú streleckú asociáciu (NRA) založená a vedená 22 ročnou neúspešnou predavačkou nábytku v Rusku, ktoré je na rozdiel od USA - minimálne čo sa voľnej držby zbrane týka - viac ako neliberálne a proti spontánnym aktivitám tohto druhu zvyčajne ostro zasahuje? Skutočne?


Zákonite tu ale vyvstáva otázka, akú by mala logiku tichá podpora vyzbrojovania obyvateľstva zo strany Putinovho režimu, ktorý sa hnevu vlastných občanov panicky bojí. Zdroj reaguje lakonicky: "Tie zbrane medzi ľuďmi jednoducho už dávno sú. Podporiť zdanlivo nezávislé aktivity smerujuce k legalizácii znamená jediné - ziskať konečne kontrolu nad držiteľmi, ktorí doteraz neboli nikde registrovani." Aj ruské bezpečnostné zložky, aj "Butinovej" organizácia pritom vo svojich analýzach uvádzajú, že počet nelegálne držaných zbraní je v Rusku väčší ako tých, o ktorých povolení na držbu rozhodli štátne orgány. Odhady sa pohybujú medzi 8 až 13 miliónov kusov nelegálne držaných zbraní - vrátane ukradnutých odpaľovačov rakiet ešte z čias rozpadu ZSSR. Nulový odpor silových zložiek a raketový úspech aktivít "Práva na zbraň" vrátane nevysvetliteľného zdroja financií rozblikal už v roku 2013 viaceré kontrolky v okamihu, keď sa začala jeho hlavná predstaviteľka zaujímať o európske víza.

Maria Butina na českej strelnici v časoch, keď sa o priazeň jej ochrancu Dmitrija Rogozina zaujímalo nemálo našincov. (LEX o.s.)

Aj napriek opakovaným varovaniam a aktívnym opatreniam zo slovenskej strany však predstavitelia niektorých českých organizácií Butinovej činnosť dlhodobo podporovali. Prvé spoločné stretnutie so zástupcami slovenských a českých organizácií sa uskutočnilo v hoteli Esplanade na Washingtonovej ulici pri Hlavnej vlakovej stanici v Prahe. V tom čase sa 23 ročná Butinová zaujímala prevažne o problematiku legálnej držby, legislatívy a počty legálne a nelegálne držaných zbraní medzi obyvateľstvom v Česku a na Slovensku. Maria dokonca opakovane posielala podrobný dotazník, ktorý bol českými partnermi mailovou formou distribuovaný medzi záujmové organizácie. Slovenská strana do dotaznikov vždy vkladala len informácie, ktoré bolo možné získať aj z otvorených zdrojov a stránky Ministerstva vnútra SR. K spolupráci s Butinovou pristupovala s maximálnou obozretnosťou. Za českú stranu sa však niektorých stretnutí zúčastnovali dokonca aj oficiálni predstavitelia Ministerstva vnútra ČR. Kontakty medzi slovenskými organizáciami a Butinovou začali pred zhruba šiestimi rokmi, skončili o dva roky neskôr. Butinová ešte nejaký čas udržiavala kontakt s českými organizáciami, zúčastňovala sa napríklad valných zhromaždení ako hosť aj na oficiálnej časti, aj na neoficiálnych stretnutiach a rautoch.


Príklad? V sobotu 9.11.2013 sa na pozvanie vedenia Butinová zúčastnila valného zhromaždenia občianskeho združenia LEX, deň predtým jej ale hlavný organizátor návštevy Karel Matějka pripravil turné po prestížnych pražských predajniach so zbraňami a strelivom, zastrieľala si na strelnici AVIM, večer absolvovala oficiálne uvítacie stretnutie s členmi predstavenstva Tomášom Trávničkom, Karlom Matějkom a Jakubom Smetánkom. V sobotu potom absolvovala oficiálnu časť programu a prítomným členom združenia úspešne odprezentovala prednášku "Právo na zbraň." Akcie sa s prednáškou zúčastnila aj Mgr. Milena Bačkovská, zástupkyňa Ministerstva vnútra ČR. Táto udalosť bola neskôr predmetom vyšetrovania českej BIS ako bezpečnostný incident: Bačkovská samozrejme nemusela vôbec vedieť, že sedí v jednej miestnosti s osobou s pochybnými záujmami a problematickým pozadím, mohli a mali to však vedieť inštitúcie zodpovedné za spravodajskú ochranu podobných akcií a mali tomuto incidentu predísť. Nestalo sa. A nebol to jediný podobný incident.

Prekombinovaná ruská verzia Lary Croft (LEX o.s.)

Milým detailom bolo Butinovej vyhlásenie "žijete v zbraňovom raji," ktoré predstavitelia LEXu označili za najdôležitejšie zo všetkých. Jej bohatý sobotňajší program končil opäť na strelnici. Vtedajšie vedenie LEXu nezabudlo na Butinovú ani v nedeľu, navštívila napríklad múzeum voskových figurín a množstvo ďalších atrakcií, došlo však hlavne na jednania o budúcej spolupráci. Prečo toľko pozornosti mladému dievčaťu bez akýchkoľvek politických skúseností a reálneho vplyvu? Odpoveď je veľmi jednoduchá - a mizogýnna: mocní muži v jej pozadí a očakávanie ich priazne a podpory.


Aj podľa fotografií z DUMY v prezentáciách, ktorými sa Butinová preukazovala napríklad pred predstaviteľmi českého LEXu nad ňou držal ochrannú ruku vtedajší ruský vicepremiér zodpovedný za obranný priemysel Dmitrij Rogozin. Ten je dnes šéfom ruskej kozmickej agentúry ROSKOSMOS. Zároveň bola asistentkou dnešného viceguvernéra Ruskej národnej banky Alexandra Toršina, v tom čase ešte senátora obvineného španielskou políciou pre pranie špinavých peňazí, aktuálne na sankčnom zozname EÚ. Podľa zdroja vystupovala Butinová už pred šiestimi rokmi profesionálne, cieľavedomo a systematicky. Ani to však nevysvetľuje ako je možné, že po necelých troch rokoch fungovania mala jej organizácia pobočky v desiatich veľkých ruských mestách a desiatky tisíc členov. To vsetko v krajine, v ktorej zákonodarca neumožňuje, o čo sa organizácia vtedy ani nie 25 ročnej Butinovej od počiatku oficiálne snažila: upraviť trestný zákon tak, aby mohli Rusi jednoduchšie nadobúdať krátke guľové zbrane. Paradoxom je, že Butinová samotnej problematike zbrani na expertnej urovni vôbec nerozumela a nezapájala sa do debát vedených odborníkmi na seminároch. 

Prednáška Marie Butiny v Prahe v 2013. To už bola dva roky asistentkou senátora obvineného z prania špinavých peňazí a rok zakladateľkou "Práva na zbraň". Jej hviezda závratne stúpala, akcie sa zúčastnila na pozvanie organizátora s luxusnym servisom. (LEX o.s.)

Butinová neskôr svoje aktivity presunula do USA a jej kontakty s organizáciami v EÚ postupne ustali. Prestala udržiavať aj svoju osobnú webovú stránku a dnes na nej nájdete obsah určený výhradne dospelým, stránky Право на оружие sú tiež v stave klinickej smrti. Jej česká a slovenská epizóda bola relatívne nevýznamná v príbehu Butinovej života, až kým jej riadením osudu nedopomohla k miestu, kde dnes veľmi neochotne trávi svoj čas a dúfa, že jej právnik Robert Driscoll dokáže zabezpečiť prepustenie. Toršin, muž, s ktorým mala vzťah a ktorý ju počas činnosti v USA riadil ostáva na slobode: ak možno za slobodu považovať stav, keď žijete v Rusku, ide po vás polícia celej EÚ a USA, nesmiete bez nepríjemných následkov vycestovať do žiadnej z civilizovaných krajín a je o vás verejne známe, že ste beznádejne bohatý, skorumpovaný a vydierateľný. V tejto súvislosti nemožno vynechať ani Paula Ericksona, 56 ročného nešťastníka, člena republikánskej strany ktorý zrejme dodnes verí, že ho o 27 rokov mladšia Maria tajne miluje a ich intímny vzťah nemal nič spoločné s jej snahou o infiltráciu do Národnej streleckej asociácie, ktorej je oddaným členom.


PS: Tento článok je venovaný človeku, ktorý už nežije, no kým bol na svete, dokázal toho viac než dosť a vedel veľa oveľa skôr, než iní.

20.7.2018 o 10:30 | (upravené 20.7.2018 o 10:36) Karma článku: 10,19 | Prečítané:  13810

215 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše