KOTLEBUS, alebo ako to bolo s autobusom ĽSNS

Aktualizace: 6. čvn 2019

Mnohým čitateľom a užívateľom sociálnych sietí neušlo, že v minulom roku brázdil slovenské cesty autobus plný zelených mužíčkov označený logom strany KOTLEBA - ĽSNS. Málokto však venoval pozornosť tomu, prečo mal české značky. No.

Prvýkrát sa týmto autobusom kotlebovci vychvaľovali na vlastnej stránke 10 marca 2017. Ako sa neskôr ukázalo, išlo o funglovku: vo fabrike IVECO v Českej republike bol vyrobený zhruba mesiac predtým, ako sa ocitol v rukách jedinej skutočnej opozície. (KOTLEBA - ĽSNS)

A tak som sa pred časom na tento autobus ktorým sa predstavitelia strany vychvaľovali už od začiatku marca 2017 pozrel bližšie a potom dlho čakal, čo sa stane. A stalo sa presne to, čo už niekoľkokrát predtým. Údajná jediná skutočná opozícia, ktorá sa rada verejne prezentuje ako skupina hrdinov, ktorí vyčistia krajinu od korupcie a klientelizmu, ktorý tu vládol počas ostatných dekád sa neverejne veľmi ochotne a rada zbližuje so štruktúrami, ktoré si predtým nadštandardne rozumeli s vládnou stranou SMER - SD.


Ako sa tento fenomén prejavil v prípade slávneho autobusu a prečo jazdil po celý čas na českých značkách? Prečo sa poplatky a dane súvisiace s registráciou a užívaním, ktoré mali skončiť na Slovensku ocitli vďaka českej registrácii v inej krajine, keď "národovcom" tak veľmi záleží na záujmoch vlastnej krajiny? Ako ho ĽSNS získala do užívania, kto zaň platil a kto bol v čase jeho využívania na neúspešnú volebnú kampaň do VÚC skutočným vlastníkom tohto vozidla? A aký bol motív na túto spoluprácu, ktorou sa KOTLEBA - ĽSNS zabudla pochváliť vo výročnej správe a tiež v správe, ktorú zasielali kotlebovci Štátnej komisii pre voľby a kontrolu financovania politických strán? Ani na transparentnom účte ktorý bol vedený v súvislosti s voľbami do vyšších územných celkov a ĽSNS v nich utrpela totálne fiasko sa o tomto autobuse nedozviete nič. Formálne - vo verzii pre verejnosť - pre ĽSNS neexistuje. V realite však áno.

Z dokumentácie od výrobcu, ktorú som našiel na stole vyplývajú okrem identity vozidla dve ďalšie dôležité veci: trh na ktorom sa nachádzal servis a tiež dátum výroby autobusu. Vyrobili ho v posledný januárový deň 2017. O pár týždňov už slúžil ĽSNS (Radovan Bránik)

Ako sa sluší a patrí, oslovil som 29.10.2018 niekoľko subjektov so žiadosťou o poskytnutie bližích informácií. Všetky oslovené subjekty však napriek očakávaniu mlčali a mlčia dodnes. To ticho je podľa môjho subjektívneho názoru zaujímavou variáciou legendárnej vety "Neotravujte, tu sme pri žatve!" bývalého premiéra Fica. Neotravujte, tu sme pri voľbách.. A rozhodne nestojíme o to, aby sa o tomto autobuse čokoľvek zverejňovalo. O dôvod viac pustiť sa do práce.


Ako som oslovil tri subjekty ktoré mali súvis s autobusom (3 fotografie)


Užívateľ bol jasný, postupne priebežne dopĺňané nové a nové stranícke polepy ktoré sa na vozidle preukázateľne nachádzali už 10 marca 2017 z neho zliezli až niekoľko týždňov po neúspešných voľbách. Vzhľadom na to že išlo o nové vozidlo registrované v Českej republike na výrobcu, ďalším osloveným bolo IVECO BUS. No a tretím do partie bola SAD Zvolen, jeden zo silných dopravcov, firma, ktorá pre BBSK realizuje výkony vo verejnom záujme a hoci si vždy rozumela so županmi za SMER, mala istý čas ostrý konflikt s Kotlebom. Ten sa prejavoval okrem iného hrozbou súdneho sporu, spoločnú reč pred verejnosťou našli až tesne predtým, ako Kotleba prehral župné voľby. V neverejnej komunikácii si však porozumeli o čosi skôr. V roku 2014 na zasadnutí zastupiteľstva označoval Kotleba ako začínajúci župan zmluvy s dopravcami za chybu predchádzajúceho vedenia kraja, ktorá podľa neho vytvára len ďalšie a ďalšie záväzky - v roku 2018 však ten istý Kotleba podpísal dodatok, ktorým dostal budúce vedenie do krízovej situácie. Na bombastickej tlačovej konferencii kde ohlasoval prevratnú dohodu zo SAD Zvolen a údajnú úsporu 20 miliónov Eur však niektoré veľmi podstatné veci nespomenul. Napríklad, ako sa nový autobus používaný stranou až do konca roka 2017 a registrovaný na výrobcu v Českej republike začiatkom roka 2018 "nečakane" ocitol vo vozovom parku práve Zvolenskej SAD - tentoraz však už na slovenských značkách.


Inkriminovaný autobus v plnej paráde - v depe SAD Zvolen. Možno tam sa zvolenskému dopravcovi zapáčil tak, že ho neskôr získal do flotily aj oficiálne. (Neznámy)

Samotné používanie cudzieho autobusu pre účely politickej strany by nemusel znamenať problém. Problém začína v okamihu, keď sa jeho používanie stane jedným z nástrojov vedenia volebnej kampane a využíva sa v propagácii bez toho, aby o tom existovala vo verejne prístupnej dokumentácii o voľbách čo i len stopa. Z oficiálne dostupných materiálov sa o autobuse nedozviete nič, tri zainteresované subjekty držia svorne bobríka mlčania a zverejňovanie dôverných a neverejných informácií je veľmi ošemetné, až nemiestne. Na mieste je teda začať sa pýtať verejne na všetky okolnosti týchto čudesných - a zdanlivo nerealizovaných - transakcií každého z troch subjektov. Tak páni z IVECO BUS, SAD Zvolen a KOTLEBA - ĽSNS: aký je skutočný príbeh tohto autobusu?


Genéza legendárneho autobusu z evidencie dopravcov. Okrem dôležitých identifikačných údajov, histórie prepisov vozidla je tam jedna kľúčová poznámka: Počas predvolebnej kampane volieb do VÚC v novembri 2017 vozidlo obdržalo bočné polepy Kotleba - ĽSNS. (Evidencia dopravcov)

Pred rokom som sa strane KOTLEBA - ĽSNS venoval v súvislosti s nehospodárnym nakladaním s majetkom BBSK a Regionálnej správy ciest s podozrením na porušovanie zákona. Predstavitelia tejto strany vtedy vylučovali akékoľvek pochybenia a rozpútali zúrivú kampaň s ceľom zdiskreditovať ma. Dnes je na svete konečne správa kontrolóra, ktorá v súvislosti s touto kauzou konštatuje, že došlo k celkom 14 porušeniam zákonov a predpisov a uzavreté zmluvy sú neplatné. V spomínaných transakciách vtedy vystupovalo niekoľko osôb, ktoré v predchádzajúcom období pôsobili v štruktúrach a kandidátkach strany SMER - SD, ale aj iných strán: napríklad Miroslav Suja, voľakedajší kandidát Strany zelených, dnes odborník na bezpečnosť Kotleba ĽSNS. A nebol sám. Aktuálne je už správa kontrolóra v rukách orgánov činných v trestnom konaní, ktoré začali stíhanie. Pre aktuálne vedenie kraja však z tejto "podarenej" akcie bývalého vyplývajú sankcie, s ktorými sa bude musieť potýkať ešte dlho - a vysmiaty Kotleba si ide ďalej.


Ešte predtým som sa venoval falšovaniu dokumentácie o evidencii dochádzky zamestnancov oddelením, ktoré viedla p. Alena Kovaříková. Aj v tomto prípade sa ukázalo, že si kotlebovci dokázali bez problémov "adoptovať" manželku bývalého vysokopostaveného dôstojníka bystrickej kriminálky a neskoršieho Ficovho nominanta na riaditeľa odboru prevencie korupcie Úradu vlády SR. Pracovala pre smeráckych županov od polovice júla 2006 a bez problémov fungovala aj pre Kotlebu až do momentu, keď si sama požiadala o rozviazanie pracovného pomeru dohodou a sama si pripravila a podpísala aj podmienky, za ktorých na túto dohodu pristúpi. Iste, striktne v rámci zákona, ale rozpočet kraja to tiež zabolí: bližšie v odpovedi župy na žiadosť podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.


Podmienky odchodu pani Kovaříkovej z funkcie (2 fotografie)

Ďalšia z radu nášľapných mín veľkého kalibru zanechaných novému vedeniu župy sú dve zmluvy o výkone dopravy vo verejnom záujme, tá so SAD Zvolen bola podpísaná krátko pred voľbami, s lučenskou SADkou Kotleba zmluvu uzavrel dokonca až po prehratých voľbách. V blížiacom sa súdnom spore spôsobenom týmito dvoma zmluvami, ktoré nové vedenie župy označilo za neplatné hrozia kraju škody, ktoré sú nedozierne. Dopravcom vyplatila BBSK za dekádu sumu blížiacu sa 200 miliónom Eur a aj sporné sumy z Kotlebom podpísaných  sú závratné. Kraju hrozí krízový stav, bývalý župan za sebou zanechal ďalšie časované bomby, ktorých ničivý účinok pocíti až nové vedenie kraja a občania BBSK. Keď nič iné, dlží Kotleba občanom vysvetlenie, prečo tak náhle zmenil názor na nevýhodnosť zmlúv uzavretých smeráckymi županmi a podpísal ku nim ďalší z radu dodatkov, pričom ich v začiatkoch svojej činnosti v úrade označoval za zlo, ktoré plodí len ďalšie a ďalšie záväzky.


A tiež by mal verejne vysvetliť, ako s tou zmenou názoru súvisí jeden autobus s krátkou, no zato pestrou históriou, o ktorom dodnes všetci svorne mlčia. 


PS: toto nie je ďalší zo série avizovaných blogov o podpolianskej ságe, hoci Kotleba má k jej aktérom nesmierne blízko. Ide o akýsi bonus pre tých, ktorí sa nechcú nechať ďalej vodiť za nos "kjedinou skutočnou opozíciou".


Kotleba - ĽSNS, Suja - exkandidát Strany zelených a spojenec bratov Bódiovcov pri mnohých kľúčových hlasovaniach, Mališ - exkandidát Strany zelených. Na fotke chýba Ľupták, šéf hokejového klubu Detvy a priaznivec rozširovania vidieckeho turizmu cez MAS. (Neznámy)

Doplnené v piatok 9. novembra: Na výslovnú žiadosť pána Ladislava Bódiho, okresného predsedu strany Smer-SD adresovanú mne a aj redakcii SME uvádzam opravu preklepu, ktorý sa týkal kandidatúry Miroslava Suju za stranu Smer-SD. V skutočnosti Suja kandidoval za Stranu zelených.


Pán Ladislav Bódi výslovne žiadal aj o komentár, prečo k úprave došlo, nuž k vyššieuvedenému uvádzam, že Miroslav Suja dlhoročne v kľúčových hlasovaniach v zastupiteľstve často hlasoval v zhode s bratmi Bódiovcami a aj s ďalšími predstaviteľmi Smeru-SD, takže som jeho formálnu príslušnosť k Strane zelených prehliadol. Pre ilustráciu prikladám fotografiu lístka, ktorý bol predmetom preverovania podozrení z kupovania hlasov vo voľbách do VÚC v čase, keď sa Suja pokúšal dostať do zastupiteľstva VÚC a ktorý bol rozdávaný pred volebnou miestnosťou. V tom čase sa pokúšal dostať do zastupiteľstva spolu s majiteľom HK Detva Ľuptákom a otvorene podporoval kandidatúru kandidáta Smeru-SD Vladimíra Maňku.


Zároveňa sa ospravedlňujem pánu Sujovi, špecialistovi pre bezpečnosť ĽSNS, že som ho omylom označil za exkandidáta Smer-SD. To si snáď ani on nezaslúži.


Lístok použitý ako jeden z podkladov pre prešetrovanie podozrení z kupovania hlasov pri voľbách do VÚC ešte v časoch, keď kandidoval za Smer-SD Vladimír Maňka. (Radovan Bránik)7.11.2018 o 17:17 | (upravené 9.11.2018 o 10:48) Karma článku: 10,03 | Prečítané:  29565x

10,910 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše