Kto je skutočným šéfom slovenského parlamentu?

Zúčastňujúc sa osobne aktivít občianskej iniciatívy SOS Bratislavský hrad, mal som príležitosť pozorovať pomery v slovenskom parlamente úplne zblízka. V osobnom rozhovore s kancelárom Guspanom som sa pred časom dozvedel mnohé, no skutočne zásadnou sa ukázala byť jediná informácia: „Je mi úplne jedno, čo v tej jame bude, mňa zaujíma iba termín dokončenia. Musíme to stihnúť dokončiť do júna 2016“. Nakoľko predseda Národnej rady hovoril o poznanie krajšie, naivne som si myslel, že slovo šéfa má oveľa väčšiu váhu. Aj malo. Iba som za šéfa slovenského parlamentu omylom považoval Pellegriniho.


Teatrálny odchod Pavla Pašku z postu predsedu parlamentu bol obyčajným divadelným predstavením. Bol púhou kozmetickou operáciou, odsatím nadbytočného tuku tam, kde ostentatívne trčiac z prežratého tela korpulentnej slečny Korupcie príliš okato provokoval poddaných v podhradí. V potemnelých útrobách parlamentu však ostali tí, ktorých jedinou úlohou je strážiť, aby sa dohodnuté kšefty uskutočnili včas a aby sa stihli vrátiť vratky potrebné na volebnú kampaň v roku 2016. Paškovo odvolanie zafungovalo dokonale: na niekoľko týždňov sme všetci uverili, že išlo o zmenu k lepšiemu. Sympaťák Pellegrini túto ilúziu pomáhal držať pri živote až celkom donedávna.


Kým sme im nezablokovali zopár domiešavačov a nebolo kam vyliať betón, nevšímali si nás. Potom s hrôzou zistili, že to myslíme vážne a že naše argumenty nemožno zostreliť, lebo za nás hovoria nespochybniteľní odborníci a médiá spozorneli. Tak radšej zmenili taktiku. Sľúbili zvolanie odbornej komisie, no začiatok konania odkladali niekoľko týždňov a rokovanie o jej zložení sa podobalo na keltské mučenie. Viac, ako hodinu sme sa napríklad pokúšali vysvetliť kancelárovi a bývalému organizátorovi súťaží miss - aktuálne v úlohe hovorcu predsedu parlamentu, ktorý má prekvapivo silné rozhodovacie právomoci - že účasť zahraničných špecialistov rozhodne nemôže byť na závadu. Odstrelil nám aj špičkového geológa.. Ďalšiu hodinu sme bojovali o právo sledovať priebeh komisie vo vedľajšej miestnosti. Keď sa konečne zišla, zhodla sa v troch bodoch zo štyroch. V tom najdôležitejšom, teda budúcej podobe podzemnej stavby sa ale zhodnúť nedokázala: v odbornej komisii, ktorej polovicu tvorili ľudia nominovaní Národnou radou SR sa nenašla ani polovica profesionálov, ktorí by postavenie garáže považovali za dobrý nápad! Odborné „áno“ pre garáž teda neexistuje, napriek enormnej snahe pána Guspana o ovplyvnenie personálneho zloženia komisie. Inak povedané, odborníci z komisie si garáže na hrade neželajú. Táto informácia vyvolala medzi prítomnými obrovskú eufóriu tak, ako vyvolávajú v podivnej krajine eufóriu veci, ktoré by v normálnej boli úplnou samozrejmosťou.


V reakcii na tento šokujúci záver formálny predseda parlamentu nasľúboval hory doly a tiež maximálnu ústretovosť a zafilozofoval si o tom, čo všetko by tam miesto garáží mohlo byť: „Stavba sa stáva podzemným objektom, ktorý treba dokončiť... Či to budú garáže, ukáže čas. Možno to bude objekt, ktorý sa bude dať využiť multifunkčne, v prípade potreby na parkovanie, prípadne na iné účely. Je to stále otvorená otázka.“ O ďalšom osude stavby a zmene účelu pred dokončením mala rozhodnúť nová komisia zvolaná čím skôr. Bol to jeden z tých dní, v ktorých túžite veriť, že ľudia neklamú a nesnažia sa s vami vypiecť. A potom nastalo mlčanie a ticho sa lialo a betón sa lial. Nuž sme listom pánu predsedovi pripomenuli jeho sľuby.


Studená sprcha prišla pomerne rýchlo a má podobu odkazu od komunikačného odboru parlamentu: „„V stavbe sa pokračuje podľa projektového zámeru tak, ako bola naplánovaná. Keď bude dokončená, bude možné o využití diskutovať. V tejto chvíli by však stavba mala byť skolaudovaná ako garáže.“ Otázku o termíne zvolania komisie komunikátori odbili s tým, že je pán kancelár Guspan na dovolenke a vráti sa najskôr o dva týždne a že je to vraj jeho téma. Hm. O tom, či na hrade budú garáže, alebo multifunkčný objekt s veľko pridanou hodnotou dnes rozhoduje jedna neodvolaná dovolenka. O dva, či tri týždne už totiž bude naozaj neskoro, stavba neúprosne rastie.


Odborná komisia sa teda nezíde skôr, ako o dva týždne, pretože kancelár Guspan už potreboval dovolenku. To práve on je skutočným šéfom parlamentu, šedou eminenciou, bez ktorej si podržtašky netrúfnu čo i len pohnúť prstom. Kým pána kancelára neomrzí jedno prekrásne súostrovie, budú musieť v zástupe čakať odborníci, ktorí nám robia dobré meno aj za hranicami, zatiaľ čo Guspanovo meno pozná len zopár vyvolených. Môže byť svet ešte o čosi krajší? Stačí mu odísť si na Maledivy, dva týždne odpočívať a keď sa vráti, bude už stavba o pár metrov vyššie a akákoľvek zmena bude nemožná. Otravný aktivistický hmyz dá konečne pokoj a nejakí odborníci? Tfuj! Jeho jedinou úlohou je predsa strážiť termín.


A Váhostav? Neváha. Stavia. Ešte dva, alebo tri týždne a šanca na zmenu bude definitívne pochovaná pod nánosmi betónu, s ktorými pár storočí nik nepohne. Váhostav stavia v jame plnej ďalších naivných živnostníkov dúfajúcich, že tentoraz sa určite stane zázrak a oni na rozdiel od tých predchádzajúcich dostanú za svoju prácu viac, než sprostých patnásť percent.

A tak si tu žijeme, v krajine plnej váhavých voličov a veriteľov. Formálny predseda parlamentu, v ktorom sa pohne svedomie v sebe nájde vnútornú silu na verejný prísľub o zmene účelu stavby pred dokončením, skutočný šéf si však dupne a povie rezolútne NIE a ešte s úsmevom pridá niečo o tom, že sme prišli neskoro - a Pellegrini mlčí, lebo presne vie, kde je jeho miesto. Správny chlap by takéto poníženie nezniesol a zjednal by si poriadok. Niekomu ale zjavne stačí byť predsedom parlamentu iba naoko.


Pán Pellegrini, kancelár Guspan porušil vaše slovo a vy nič. Zrušil platnosť vášho verejného prísľubu a naťahuje čas, naťahujúc si unavené kosti v bielom piesku Maledív. Zaspávate rýchlo a bez výčitiek svedomia?


Radosť vládnuť takejto krajine.


1.4.2015 o 0:35 | Karma článku: 17,47 | Prečítané:  7322x

134 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše