Masový vrah z Hanau a Slovensko

Aktualizace: 6. dub 2020

Už pred niekoľkými týždňami vyplynulo z vyšetrovania útoku atentátnika Tobiasa RATHJENA, ktorý v nemeckom Hanau zavraždil 9 ľudí a neskôr bol nájdený v byte so svojou matkou mŕtvy, že pôvodný políciou komunikovaný rasový motív nemusel byť jediným. RATHJEN sa v minulosti istý čas podroboval aj psychiatrickej liečbe a podľa DER SPIEGEL bol posadnutú predstavou, že ho dlhodobo sleduje tajná organizácia. Paradoxne, krátko mal dokonca pravdu, BfV ho skutočne istý čas kvôli rasistickým a agresívnym prejavom na sociálnych sieťach monitorovala.


Išlo by o inak vcelku všedný príbeh ďalšieho z masových vrahov, ale v krátkom čase je už druhým, ktorý sa preukázateľne pripravoval na svoj čin na území Slovenskej republiky - a to nespomínam viaceré teroristické útoky z ostatných rokov, pri ktorých boli páchatelia vyzbrojení našimi útočnými puškami. Po šialenom vyčíňaní novozélandského vraha v mešitách je tu ďalší, ktorý sa pri prípravách motal po našich končinách. RATHJEN napríklad v Bratislave, v Lábe, v Zohore a tiež v Rusovciach. Nemecké agentúry a médiá ešte nezverenili, rovnako ani polícia, kde, u koho a akým spôsobom absolvoval výcvik, ale dôjde k tomu v najbližších dňoch. Vyšetrovatelia už na Slovensku preverovali RATHJENOVE kontakty a zistili zarážajúcu vec: v júli a septembri 2019 preukázateľne absolvoval dva špecializované výcviky v TACTICAL COMBAT ACADEMY s.r.o.

To by však nebol najväčší problém. Násobne väčším je, že oba tieto kurzy v streleckých a bojových zručnostiach absolvoval pod falošným menom. TCA nemeckým vyšetrovateľom z Hessiches Landeskriminalamt vo Wiesbadene poskytla informáciu, že osoba s menom Tobias RATHJEN u nich nikdy žiaden kurz neabsolvovala, ibaže z doteraz zaistených dôkazov je nesporné, že u nich na výcviku skutočne bol. Na stole je teda kruciálna otázka: ako je možné, že sa k takémuto úzko špecializovanému výcviku RATHJEN dostal bez toho, aby jeho totožnosť bola známa aspoň firme TCA s.r.o.? Inak povedané, akým spôsobom a ako dôkladne bola zisťovaná totožnosť človeka, ktorému potom dal niektorý z inštruktorov do rúk útočnú pušku a naučil ho ju používať?

Samozrejme, podnikanie v tejto oblasti a výcvik so zbraňami je v rámci existujúcich zákonov zviazaný množstvom zákonným obmedzení a prevádzkovatelia podobných služieb musia strpieť kontroly a v prípade zlyhaní aj značné represie zo strany kontrolných orgánov. Problém nastáva, ak sa rozdiely medzi kontrolovalnými a kontrolujúcimi stierajú - napríklad tak, že si u niektorých ako inštruktori privyrábajú načierno aj aktívni príslušníci polície, armády, alebo spravodajskej služby.

Ukážka explicitného porušovania obmedzení uvedených v balistickom posudku zohorskej strelnice na oficiálnom videu TCA - po kontakte, v 0:37 sekunde mieri minimálne jedna osoba priamo smerom na parkovisko (edit: video je bez zvuku, nakoľko správca youtube kanála TCA ho krátko po zverejnení zneprístupnil)


Na tomto trhu operuje viacero subjektov s premenlivou kvalitou služieb, niektoré však vďaka svojim kontaktom v prostredí polície a tajných služieb časom získali isté privilegované postavenie. Absolútna väčšina firiem pritom dodržiava písané, aj nepísané pravidlá a zásadne neposkytuje civilom výcvik, ktorý je určený iba pre príslušníkov špecializovaných zložiek polície, či armády. V TACTICAL COMBAT ACADEMY je však širokej verejnosti k dispozícii aj niečo, k čomu sa inak bežný civil nedostane. Kvalita je síce v niektorých prípadoch sporná, v závislosti od inštruktora má absolvent šancu získať niekedy viac, niekedy menej kvalitný výcvik. Majú dokonca špeciálnu ponuku vypracovanú pre nemeckojazyčný trh a existuje niekoľko zadokumentovaných prípadov, keď bolo osobám mimo ozbrojených zložiek poskytované vzdelávanie a príprava v sledovaní, či kontrasledovaní. Pocit neohroziteľnosti dokresľuje situácia, keď pred niekoľkými rokmi v jednom z nákupných centier pred kinami verejne vystavovali bez povolenia veľkorážnu odstreľovačskú pušku, hoci čosi také spadá pod veľmi prísne pravidlá a bez získania adekvátneho povolenia ide vážne porušenie zákona.


Jediným oficiálnym spoločníkom firmy je istý Gabriel TROJČÁK, ktorý sa na webovej stránke prezentuje ako hlavný inštruktor: hoci tam o sebe uvádza pomerne ohurujúce informácie, pravdivá je z nich iba časť. Tvrdí napríklad, že bol nasadený v bojových operáciách, ibaže nikdy nebol a aj jeho legenda o funkčnom zaradení, ako inštruktora taktiky a streľby v 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline je lživá. V skutočnosti pôsobil ako letecký mechanik na nemenovanom letisku a po nedodržaní predpisov pri zváraní a následnom požiari utrpel popáleniny, k tejto udalosti existuje úradná dokumentácia. Svoju vojenskú kariéru potom skutočne končil v spomínanom pluku, ibaže v úlohe technického personálu. Istý čas potom pôsobil v rešpektovanej RDA, ktorú však pre nezhody s majiteľmi opustil a začal svoju "samostatnú" kariéru preklápaním ich materiálov na stránku novovzniknutej firmy TCA.


Oveľa zaujímavejšou osobou v pozadí je však Martin PČOLINSKÝ, tichý spoločník, ktorý sa pomerne intenzívne zúčastňuje aktivít firmy, ale verejne a formálne sa s ňou spája len nerád. Napriek tomu možno po jeho skutočnom postavení nájsť vo verejne dostupných zdrojoch množstvo stôp, napríklad aj v Centrálnom registri zmlúv, z osobných svedectiev, alebo v množstve fotografickej dokumentácie aj na stránkach TCA - tam sú umiestnené fotografie so začiernenou tvárou pre znemožnenie identifikácie, ale tie isté sa ešte pred krátkym časom nachádzali na jeho vlastnom facebookovom profile bez akejkoľvek anonymizácie.


Celý koncept TCA pritom pripravili Martin PČOLINSKÝ s Romanom JAĎUĎOM. Tento bývalý vojak bol v 5 pluku špeciálneho určenia TROJČÁKOVÝM veliteľom. Pôvodne mal TCA viesť on a TROJČÁK bol iba do počtu, ibaže JAĎUĎ nadlho skončil v rukách polície potom, ako sa jej po dlhých rokoch podarilo odhaliť a usvedčiť páchateľov vraždy mafiánskeho bossa Petra ČONGRÁDYHO. JAĎUĎ nakoniec vykĺzol, pretože v čase, keď súd o veci právoplatne rozhodol už trestnosť jeho skutku zanikla.


Časť peňazí na rozbeh TCA pritom pochádzala zo zaujímavého biznisu. Martin PČOLINSKÝ podnikal vo viacerých firmách, ktoré sa venovali obchodu s mobilnými telefónmi. Pridanou hodnotou niektorých z nich mala byť "čistota," teda odolnosť voči odpočúvaniu, či inej forme monitorovania telekomunikačnej prevádzky. Okruh záujemcov a odberateľov drahej techniky bol teda zrejmý - išlo o ľudí, ktorí z rôznych dôvodov nestáli o pozornosť zo strany bezpečnostných zložiek. Ibaže po čase sa zo skúseností nespokojných zákazníkov ukázalo, že tie mobily zas tak celkom "čisté" neboli - a podnikateľské cesty Martina PČOLINSKÉHO s Pavlom FORISCHOM sa rozišli. Áno, ide o toho istého Pavla FORISCHA, ktorý sa v ostatných dvoch rokoch stal virálnou hviezdou a verejne sa priznal k svojej dlhoročnej príslušnosti k Slovenskej informačnej službe. Jej príslušníkom bol práve v čase svojich podnikateľských aktivít s "čistými" mobilmi a premýšľavý čitateľ si iste sám domyslí, aká bola skutočná úloha siete týchto firiem a nimi ponúkaných produktov.


Martin PČOLINSKÝ pôsobil s FORISCHOM vo viacerých firmách s podobným portfoliom služieb, vo firme CELL PROGRESS sa však okrem neho napríklad vyskytoval aj jeho brat Vladimír PČOLINSKÝ - dnes asi najhorúcejší kandidát na nového riaditeľa SIS.

A tieto firmy po čase, krátko potom, ako stratili opodstatnenie končili v rukách podivnej nedohľadateľnej figúrky, Francesca LaRoccu z Neapola, žijúceho v blahobyte v "luxusnej" štvrti na ulici Pasquale Ciccarelliho 10.


Takže si to zhrňme: psychicky narušený Tobias RATHJEN získal pod falošnou totožnosťou na Slovensku v polovici minulého roka špecializovaný výcik, ktorý mu pomohol po predchádzajúcom dlhodobom plánovaní teroristického útoku zavraždiť osem mužov a jednu ženu a neskôr zabiť aj svoju matku a seba. Následkom nedôsledného preverenia jeho totožnosti bola zmarená príležitosť spoluprácou SIS a BfV tieto aktivity na Slovensku zachytiť a zabrániť mu včas dokonať svoj plán - jednoducho sa pod falošným menom stratil z radaru. A rozhodujúce zručnosti pre zaobchádzanie s útočnou puškou a streľbu v mestskej aglomerácii získal od štátom vycvičených inštruktorov, okrem iného zrejme aj v priestoroch a na pozemkoch, ktoré si TCA od štátu prenajímala, vo firme s viac než problematickým pozadím, ktorá požíva voči svojim pochybeniam dlhoročnú nadštandardnú toleranciu zo strany príslušných kontrolných orgánov.


Nemecko nám má byť za čo vďačné.

13,361 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše