MRÁZ, čo zabíjal prichádza z Lučenca

Minulotýždňový nález mŕtveho tela lučeneckého advokáta Stanislava PISÁRA v katastri obce Ratka má niekoľko aspektov, ktoré jeho úmrtie robia oveľa zaujímavejším, než sa na prvý pohľad javí. Ročne sú na Slovensku nájdené desiatky tiel a nik okrem najbližších to príliš nerieši. Čím je teda táto - zatiaľ posledná - smrť výnimočná?

PISÁR sa ani nepokúšal skrývať obdiv k filozofii a hierarchii talianskej mafie. Zhoda okolností?

Po prvé: telo bolo nájdené v katastri obce, v ktorej žijú niektorí z jeho blízkych príbuzných. Ibaže to sa stáva často: no iba málokedy sa stáva, že v takej malej obci žije zároveň aj jedna z kľúčových postáv spájaných s prenikaním cudzojazyčných “biznismenov” na teritórium Slovenska, bývalá dlhoročná partnerka Antonina VADALU Denisa BAHLEDOVÁ. To práve ona zoznámila VADALU so špičkami Smeru. Dávno pred TROŠKOVOU, ktorú potom VADALA dosadil do bezprostrednej blízkosti vtedajšieho premiéra FICA. Tá istá Denisa, ktorá cez svoje niekdajšie vysoké postavenie a aj neoficiálny vplyv na ministerstve pôdohospodárstva za JAHNÁTKA zabezpečovala svojskú formu distribúcie eurofondov cez PPA a napomohla tak inde nevídanému javu: skupiny z rôznych krajín, rôznych záujmov a rôznych vierovyznaní, ktoré si za normálnych okolností a v normálnych krajinách neraz krvavo konkurujú u nás našli obdivuhodný model spolužitia, ktorý by im mohli závidieť aj ultraliberálne a voči inakosti tolerantné spoločenstvá. Ratka dlho tvorila oázu, v ktorej našli spoločnú reč a adresu Albánci, Slováci, Macedónci, Turci a Taliani. Mier medzi nimi pomáhala štedrou rukou štátu zaisťovať práve BAHLEDOVÁ a osoby stojace za ňou, ktoré mali zisk z provízií.


A nie je úplne bežné, že svoju sústrasť násilne usmrtenému mužovi takáto osoba prejaví - síce pod pozmenenou identitou, ale predsa - tykajúc mu, na jeho facebookovom profile.

Na advokáta vcelku netradičná prezentácia

Po druhé: v najbližšom okolí rodiny PISÁROVÝCH podobne násilná smrť nekosila prvýkrát. A v ostatnom čase si naozaj prišla na svoje. 21 júna 2019 v Lučenci havaroval istý Ján MRÁZ, šoférujúci Porsche Cayenne. Po prejdení do protismeru vo vysokej týchlosti usmrtil otca a syna, synovu priateľku sediacu na zadnom sedadle pritom ťažko zranil a niekoľko dní v nemocnici bojovala o život. Iba ľahko ranený MRÁZ sa dokonca na mieste nehody pohádal a pobil so svojim spolujazdcom. MRÁZ žiadal, aby vinu vzal na seba. Skutočný vodič mal podľa rôznych zdrojov v krvi nie menej, ako 2.5 promile alkoholu a nie viac, ako 3.2. Ako sa neskôr ukázalo, alkohol v krvi mali obaja. Zatiaľ, čo sa dvaja opilci dohadovali a mlátili a musel ich oddeľovať hasič, v aute o pár metrov ďalej umierali otec a syn LOVASOVCI a pomoc im museli do príchodu zdravotníkov a hasičov poskytovať náhodní svedkovia nehody.


Na miesto dokonca dorazil riaditeľ krajskej polície PILIAR. Šéf tej polície, ktorej dopraváci sa radšej celé roky vždy dívali inam, keď sa MRÁZ hnal zastavaným územím obce rýchlosťou, za ktorú by iným brali vodičák ešte aj na diaľnici. Nielen v nedodržiavaní akýchkoľvek dopravných predpisov bol tento človek smutnou lokálnou legendou. Obzvlášť v ostatných týždňoch sa už MRÁZOVO vymykalo sebakontrole ešte častejšie, než kedykoľvek predtým, čo viaceré jemu blízke osoby dávajú do súvislosti aj s prehratým súdnym sporom o mnohomiliónovú sumu v Maďarsku.


Rovnako sa však na mieste nehody, zdokumentovanom okrem oficiálnych evidencií aj videami a fotografiami náhodných svedkov objavil Ján MIADOK, predseda predstavenstva lučeneckej Všeobecnej nemocnice s poliklinikou a človek neraz spájaný s MRÁZOM a presadzovaním jeho vplyvu v miestnom zdravotníctve. Po MRÁZOVOM zadržaní dráma už mimo pohľadu verejnosti pokračovala aj v priestoroch, kde sa miestni policajti pokúsili zaistiť odber jeho krvi. Agresívny vodič útočil na personál, ktorý sa pokúšal na žiadosť policajtov odber vykonať. Lekári a sestričky sa stali terčami vyhrážania sa vyhadzovom a ďalšími nepeknými následkami, pričom MRÁZ poukazoval práve na postavenie MIADOKA. Situáciu napokon vyriešil až príjazd špecializovanej policajnej jednotky, ktorá túto drámu ukončila aj so zaistením viacerých vzoriek krvi: pre istotu a pre zabránenie prípadnej manipulácii.


Čo má však táto tragická udalosť a MRÁZ spoločné s PISÁROVCAMI? Zdanlivo nič. A zároveň mnohé. Napríklad firma EKOLTECH, jedna z najbohatších firiem v regióne, ktorej obrat niekoľko rokov po sebe osciloval okolo hranice 100 miliónov Eur patrí z 30% práve MRÁZOVI. Zvyšné majetkové podiely a aj štatutárne funkcie v EKOLTECHU patrili viacerým osobám, dominantný manažérsky vplyv a menší majetkový podiel majú aj otec mŕtveho advokáta a jeho rodina. PISÁROV otec vo firme pracoval viac, ako 46 rokov vo vedúcej pozícii. Najlepšia firma roka 2014 podľa časopisu TREND a dominantný slovenský partner koncernu IKEA.


Podľa bývalých vyšetrovateľov a príslušníkov polície potierajúcich v dávnejšej minulosti drogovú trestnú činnosť v banskobystrickom kraji a s ním susediacich lokalitách je to však zároveň aj jedna z najúspešnejších MRÁZOVÝCH pračiek na špinavé peniaze pochádzajúcich z niekdajších nelegálnych aktivít. V minulosti MRÁZOVI a PISÁROVI pomohli k ovládnutiu krachujúcej fabriky ľudia blízki vtedajšiemu vedeniu SNS, konkrétne Jozef PROKEŠ prostredníctvom Magdalény PROKEŠOVEJ, ktorá vo firme krátko pôsobila v roku 1999 - a práve od nich kúpili svoje podiely dnešní vlastníci.


MRÁZOV drogový biznis, ktorý v čase najväčšej slávy presahoval hranice kraja išiel čiastočne do útlmu potom, ako policajti okolo roka 2005 zlikvidovali v Rimavskej Sobote obrovské laboratórium a zatkli jeho dvoch blízkych spolupracovníkov. Na tento záťah doplatil aj bývalý basketbalista s prezývkou Tomy. MRÁZ svoje aktíva radšej postupne presúval do - aspoň napohľad - legálneho biznisu, no tento priestor nikdy úplne neopustil. Podľa informácií z už vyššieuvedených zdrojov je rozsah činnosti, množstvo a kvalita drog z nej pochádzajúcich v ostatných rokoch vysvetliteľný iba tým, že materiálom pre ich výrobu boli oficiálne farmaceutické výrobky získavané vo veľkých množstvách buď z oficiálnej distribučnej siete, alebo cez spojenca u výrobcu. Opakované razie protidrogovej jednotky - naposledy pred 4 mesiacmi - zatiaľ vždy končili iba malými rybami v rukách OČTK.


MRÁZ sa vždy sa veľmi nerád fotil. Aj v neskoršom veku sa venoval silovým športom a v roku 2015 dokonca dosiahol na súťaži WPC v Porte v kategórii MASTERS 5 svetový rekord a zlatú medailu. Prezident slovenskej odnože WPC Peter MIHÁLY v nadšení nad viacnásobným klubovým úspechom vtedy ďakoval mnohým sponzorom, medzi inými EKOLTECHU - a tiež Seatovi ALIČAUŠIMU.

Pisár v roku 2016 možno nevedomky zverejnil svoj epitaf

Po tretie: Ratka. Chudobná obec, akých je na Slovensku niekoľko tisíc s celkom 333 obyvateľmi, no v istom zmysle centrum obrovského biznisu - alebo organizovaného zločinu, vyberte si. Čím je špecifická? Napríklad tým, že v nej pred presťahovaním do Lučenca sídlila firma MIRAJ s.r.o. Jej spoločníkom a konateľom je Seat ALIČAUŠI, spolu s Ibraimom ABDULAIOM z Macedónska. Zvláštnou zhodou okolností sa táto firma do septembra 2016 volala DITURIA - S. Akciová spoločnosť prakticky rovnakého mena z Levíc mala pritom svoje miesto už v predchádzajúcom článku o babráckom výkone dvoch policajných agentov z Podpoľania, ktorí tak svojou troškou prispeli k oslobodeniu jedného z dvoch obvinených z nepriamej korupcie pri rozkrádaní eurofondov. Okrem nich v tejto kauze vystupovali v rovnakej úlohe aj osoby priamo prepojené na albánsku a macedónsku mafiu. Kvôli tejto kauze pred rokmi iróniou osudu zomrel po bombovom útoku iný právnik, brat obvineného Matúša RAKOVSKÉHO. Jeho vrahom sa budeme venovať v najbližšom čase. Ale späť k Ratke.


Pre jednoduchosť citát z minulého článku: "V role policajného agenta sa však ocitla aj osoba vystupujúca v mene firmy TOMOS - spoločnosti s dlhmi voči štátu a poisťovniam v desiatkach tisíc Eur... Zaujímavejšie však v tejto chvíli znie meno starého známeho z ostatných mesiacov, Husnirizu KUKULIHO, Albánca z Levíc a medzi prepojenými firmami aj rovnako preslávenú DITURIA a.s., kde sa to Kukuliovcami v médiách otvorene označovaných za príslušníkov mafie len tak hemží." Kúsok od domu BAHLEDOVEJ žijú príbuzní mŕtveho právnika, z Ratky sú aj ďalší manažéri EKOLTECHU. Nuž a obec Ratka je zrejme aj absolútnym rekordérom v počte podnikov zahraničných osôb na jedného obyvateľa: Bilal Akbey, Ersin Yörük, Fuat Ozturk, Furkan Spahiu - podnik zahraničnej osoby - služby, KEMAL, Lulzim Neziri, Metin Neziri, Muametemin Jakupi - BEYAN, PRIMA PLUS AE, Samet Emini, SEMRA. No a sídli tam ešte niekoľko "domácich" eseročiek s vlastníkmi, ktorí pochádzajú z Macedónska.


Vyššieuvedený text môže navodzovať nesprávny dojem, že význam albánskych, macedónskych, tureckých a talianskych skupín v tomto priestore presahuje miestny priemer. Vždy však boli odkázaní na úplatky miestnym autoritám násobne vyššie, než platili miestni. V ostatnom čase k tomu utrpeli aj značné reputačné a finančné straty a stalo sa dobrým zvykom miestnych podnikateľov sa od nich za každú cenu aspoň formálne dištancovať. Ich vplyv na lokálnu politiku a úrady, ktoré ku svojej činnosti nevyhnutne potrebujú významne poklesol a padlo aj niekoľko hláv, ktoré ich činnosť kedysi kryli na najvyšších miestach. Stiahli sa tiež niektorí zvyčajní podporovatelia z polície a advokácie, očakávať nejaké veľké pochopenie zo strany justičných orgánov v tomto čase už tiež nemožno. VADALA už opäť spieva po taliansky a na Slovensko prichádza súmrak tohto exotického biznisu.


Ale čo s kšeftom, ktorý tu s takými veľkými očakávaniami rozbehli? Našťastie nie všetci sa obchodov s týmito toxickými skupinami štítia. V čase, keď už o nich bolo všeobecne známe množstvo negatívnych informácií kedysi prístupných len obmedzenému okruhu osôb, vstúpili na scénu noví hráči: Ing. Marcel FORAI, legendárny synovec tety Anky a košický kamarát šéfa MEDIREXU Bardúna, spolu s ním ale aj Mgr. Dominika Oravkinová a tiež Ján ORAVKIN - a k 1 januáru 2019 odkúpili od ALIČAUŠIHO firmy solárnu elektráreň SPV HOLIŠA. FORAI potom začiatkom februára 2019 odkúpil od firmy, v ktorej okrem ALIČAUŠIHO kedysi pôsobil aj VADALA ďalšiu elektráreň SPV ĽADOVO 13, tentoraz bez svojich zvyčajných obchodných partnerov s viac, ako povedomým priezviskom.


FORAI sa teda po úspechu v zdravotníctve * vrhol na energetiku a podľa doposiaľ získaných informácií bude nasledovať ešte niekoľko ďalších podobných nákupov. Len jeho nová "teta Anka" sa už volá inak a v biznise je o mnoho levelov vyššie. A skupina, ktorí za týmto obchodom v skutočnosti stojí zjavne nemá žiadne obavy z toho, že prípadná nová vláda, čo vzíde z parlamentných volieb v roku 2020 zruší nezmyselne vysoké dotácie na solárny biznis, ktoré tu za krátky čas urobili z viacerých dobre informovaných šťastlivcov milionárov.


A v tomto mikrosvete svete plnom macedónskych, albánskych, talianskych a tureckých postavičiek pokúšajúcich sa prežiť za každú cenu, vo svete, v ktorom možno beztrestne prejsť od distribúcie a veľkopredaja drog k výrobe nábytku a stať sa váženým občanom s amnestiou na porušovanie akýchkoľvek predpisov a kde je vám z jednej strany susedkou bývalá lokálna Miss kedysi ovládajúca kohútik s eurofondami z PPA a z druhej riaditeľ firmy so stomiliónovým obratom odrazu umrie násilnou smrťou mnohými obľúbený človek s neskývaným obdivom k symbolike a filozofii mafie venujúci sa v právnej praxi okrem iného aj vymáhaniu pohľadávok a dlhov. Nesporne zvláštne.


PS: Tento článok vyšiel mimo plánovaného poradia vzhľadom na nepredvídanú udalosť.


* - ospravedlňujem sa za odkaz na neveľmi dôveryhodný zdroj, v archíve TV Markíza sa mi už pôvodnú reportáž nepodarilo dohľadať.

63,351 zobrazení25 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše