Naozaj rozbíjame pravicu práve my?

Až príliš často počúvam a čítam výčitky, že vraj to práve my rozbíjame pravicu. Vraj práve Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti sú príčinou toho, že je pravica stále viac roztrieštená. A vraj len kritizujeme iných za politické prešľapy, zatiaľ čo Fica nechávame na pokoji. Na prvý pohľad je na tých rečiach kus logiky. Už pri druhom zamyslení je však úplne jasné, že je to naopak. Tí, ktorí nás odsudzujú pochádzajú z dvoch skupín: jednou sú profesionálni diskutéri platení priamo stranami vydesenými z miznúcich preferencií, tou druhou bežní ľudia, ktorým sa nechce príliš rozmýšľať a vystačia si s jednoduchými vysvetleniami. Práve tým druhým je určené toto zložitejšie:


Skutočným problémom Slovenska nie je Róbert Fico. Svojich magorov má takmer každá krajina a patria k politickému folklóru demokracie. Problémom Slovenska je nemravná pravica. Presnejšie takzvaná pravica, ktorá verí, že na úspech stačí kradnúť menej, alebo aspoň menej okato, ako to robili Ficovi kamoši. Je to však omyl: kradnúť sa jednoducho nemá a žiadna zlodejská strana nemá právo kradnúť si pravicové nálepky. Ak by pravica reálne žila hodnoty, ku ktorým sa navonok hlási, v tradične doprava orientovanej krajine by žiaden Fico nemal šancu. Mnohí predstavitelia takzvanej pravice sa domnievajú, že stačí klamať o niečo menej, ako klame Fico, a bude všetko v poriadku. Tvrdia nám, že kradúť 20% je zločin, tak ukradnú desať a veria, že to už vlastne nevadí. Omyl. Vadí to rovnako. Pohľad na svet cez platinové sitká je rovnako odporný, ako ten, ktorý nám ponúkala optika Jána Slotu. Ak predseda momentálne najsilnejšej pravicovej strany vo vlastnom životopise zatajuje nepríjemné fakty z vlastnej politickej minulosti, rozbíja pravicu viac, než ktokoľvek, kto si dovolil sa ho na to verejne spýtať. Som občan tejto politikmi ťažko skúšanej krajiny, je také čudné, že nechcem, aby po voľbách riadili štát dvaja komsomolci? V týchto stranách je pritom dosť takých, ktorí nekradli a ani sa nechystajú. Je na nich, či sa presadia oni, alebo gorilie stádo.

Ja nechcem voliť stranu, ktorá kradne menej, ako Ficovi kamoši. Chcem voliť ľudí, ktorí nekradnú vôbec.


A ešte čosi pre nedočkavých: na pravici nenechávame suchej nitky teraz, dlhé týždne pred voľbami. Je potom na jej predstaviteľoch, aby sa spamätali a do volieb stihli adekvátne zareagovať a prípadne konečne poriadne upratať vo vlastných stranách. Na Fica príde čas o čosi neskôr, keď už nebude mať čas upratovať. Nedarujeme mu nič: on už sa obdaroval sám a z našich daní. Všetko má svoj čas. Volá nás polobláznami, lebo mu to poradili - o to viac mu klesne sánka, keď ho práve poloblázni pošlú konečne tam, kam naozaj patrí.


Kandidujem ako nezávislý na kandidátke Obyčajných ľudí a nezávislých osobností a tento článok vyjadruje môj osobný postoj, ktorý môže, ale nemusí byť zhodný s postojmi a názormi iných kandidátov. V mnohých názoroch sa zhodujeme, v iných zasa nie a považujem to za správne. Prekáža mi umelá a falošná názorová jednota členov strán a hnutí a otvorene sa hlásim k vlastným názorom bez ohľadu na to, či vyhovujú väčšine. Rozdiely nás nedelia, ale spájajú, ak spolu hľadáme cestu k pravde.


1.2.2012 o 14:35 | Karma článku: 14,08 | Prečítané:  2202x

3 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše