Organizátor zajtrajšieho protestu Kopáč: Neonacisti by sa mali začať hanbiť!

Muž, ktorý vie viac, ako hovorí, ale aj to, čo hovorí verne popisuje prekvapujúci vývoj na scéne, ktorú médiá a analytici zvyknú označovať ako extrémistickú, či neonacistickú. 


Kopáč s týmto označovaním však nesúhlasí. Podarilo sa mu takmer nemožné, je jedným z motorov integrácie doteraz roztrieštených prúdov a skupín, z ktorých sa táto scéna skladá. V parlamentných voľbách v roku 2016 Slovensko čaká spoločná kandidátka predstaviteľov mnohých doteraz znepriatelených subjektov. Niektoré z nich sa priamo podieľajú na organizácii zajtrajšieho protestu v uliciach Bratislavy, on ho však považuje za nepolitický prejav občianskej nespokojnosti. Ohlasovateľ protestu Lukáš KOPÁČ popisuje v rozhovore svoje motivácie a ciele.


V sobotu sa uskutoční protest proti imigrantom v Bratislave. Prečo organizujete tento protest a prečo bol plánovaný na hlavnej stanici? Je to na podobné akcie netypický priestor.


Našim občianskym protestom chceme vyjadriť náš záporný názor na pripravované kvóty, na základe ktorých budú prijímaní utečenci. Čo sa týka miesta konania, boli sme nútení niekoľkokrát zmeniť trasu pochodu na žiadosť mesta Bratislava, z kapacitných a bezpečnostných dôvodov.


Hlavnú stanicu teda navrhlo mesto?


Nie, hlavnú stanicu sme ako miesto zhromaždenia určili my v žiadosti, ktorú sme adresovali na magistrát. Počet ľudí, ktorí s našou akciou sympatizujú však dramaticky rástol a mesto Bratislava nás požiadalo o zmenu trasy. Zhromaždenie je teda presunuté na Námestie SNP.


Je iba málo nevhodnejších priestorov v Bratislave, ako je hlavná stanica. Pri avizovanom počte účastníkov je na podobnom priestore prakticky nemožné odlíšiť cestujúcich od demonštrantov. To v sebe nesie obrovské riziko pre obyvateľstvo.


Pôvodný zámer bol, že sa účastníci protestu stretnú na železničnej stanici, odkiaľ sme sa mali presunúť na na nami určené miesto, ktoré však magistrát mesta označil za nevhodné, nakoľko účasť  potvrdilo už niekoľko tisíc ľudí. Čo sa týka bezpečnosti, ako organizátori sme podnikli všetky úkony, ktoré od nás zákon vyžadoval. V súčinnosti s policajným zborom urobíme maximum pre ochranu protestujúcich a náhodných okoloidúcich.


Podľa doteraz známych informácií sa protestu hodlajú zúčastniť príslušníci a priaznivci niekoľkých platforiem, ktoré sú označované za extrémistické. Nemálo z nich figuruje aj na oficiálnych zoznamoch extrémistov. Mýlia sa tí, ktorí vás za nich považujú?


Treba sa opýtať tých, ktorí túto nálepku vymysleli a naďalej živia. Necítim sa byť extrémistom, čo sa týka iných, nie som kompetentný hovoriť v ich mene.


Hovoríte o maxime pre ochranu protestujúcich a okoloidúcich. Patrí do tohto maxima aj odvolanie, alebo ukončenie akcie v prípade, že polícia posúdi situáciu, ako neúnosnú?


Zdôrazňujem, podnikneme všetky kroky na garantovanie bezpečnosti všetkých. Taktiež však prijmeme všetky opatrenia, ktoré zabránia prípadnému rozpusteniu akcie zo strany policajného zboru.


Opýtam sa inak. Dokážete na sto percent vylúčiť, že pôjdete proti polícii?


Pokiaľ polícia akciu rozpustí zákonným a hlavne odôvodneným spôsobom, budeme jej rozhodnutie rešpektovať. Pokiaľ sa ale bude polícia snažiť náš občiansky protest rozpustiť na základe nezmyselných a neopodstatnených výziev, budeme v akcii pokračovať a presadzovať práva, garantované ústavou SR.


Lukáš, ste inteligentný chlap. Uvedomujete si, že za istých okolností môže zajtra prísť k nenapraviteľným škodám a zraneniam desiatok ľudí? Spoločnosť vrie, ste naďalej presvedčený, že je ten protest dobrý nápad?


Nechápem, prečo sa všetky médiá snažia náš protest dramatizovať a robiť z neho mejdan náckov a chuligánov. Ako organizátori poznáme svoje povinnosti, taktiež budeme spolupracovať s políciou. O správnosti prejavu nášho občianskeho odporu som bezvýhradne presvedčený.


Slovensko doteraz nikdy neotvorilo svoje brány pre imigrantov, počty udelených azylov sú skutočne zanedbateľné. Spoločnosť má množstvo akútnych problémov, ktoré skutočne ničia životy obyvateľov. Prečo teda až problém imigrácie vyvolal takú reakciu?


Spoločnosť má množstvo problémov, ktoré treba riešiť. Na prvom mieste by mali byť občania SR. Veľmi dobre vieme, že napríklad naši dôchodcovia musia žiť z almužny, ktorej hovoríme dôchodok a neraz sa musia rozhodnúť, či si kúpia lieky, alebo jedlo. Mohol by som vymenovať ešte niekoľko problémov, ktoré našu spoločnosť sužujú.V médiách sa často stretávam s vyjadreniami politikov, že pomôcť imigrantom je naša civilizačná a morálna povinnosť. Omyl! Civilizačná a morálna povinnosť je pomôcť tomuto ožobračenému a okradnutému národu. Komu chceme pomáhať, keď nevieme pomôcť sami sebe?


Na Slovensku existuje korupcia, daňové úniky, politické kšefty, nízky výkon štátneho aparátu a prebujnelá administratíva. To sú skutočné zdroje biedy a utrpenia. Všetky tie problémy majú na svedomí tu žijúci občania a národ okrádajú ľudia, ktorých na ulici od slušných ľudí nerozoznáte. Imigranti pritom nespôsobili tejto krajine žiadnu škodu. Vy však organizujete obrovský protest práve proti nim. Pokúšam sa v tom nájsť aspoň nejakú logiku.


Zámerom nášho protestu nieje šírenie rasovej nenávisti. Musím vám dať za pravdu, že na Slovensku existuje korupcia, daňové úniky a iné problémy. Vy chcete napriek všetkým týmto faktom tvrdiť, že tento skorumpovaný štát sa dokáže postarať o imigrantov? Tento prehnitý systém sa nevie postarať ani o vlastných občanov, nieto o imigrantov!


Ale vy neprotestujete proti štátu, ale proti imigrantom a tomu nerozumiem. Ak je skutočným problémom štát a miestni ľudia, prečo neprotestujete proti nim?


My protestujeme proti politrukom v európskom parlamente, ktorí si dovoľujú rozhodovať podľa vlastného uváženia bez toho, aby brali do úvahy názor občanov. My protestujeme proti akýmkoľvek formám politických rozhodnutí, ktoré sú v prospech všetkých, len nie v prospech Slovenska. Osobne som sa zúčastnil niekoľkých akcii a podal niekoľko podnetov, ktoré mali podnietiť vyšetrovanie korupčných metód našich vrcholných politikov.


Na scéne, ktorej ste aktívnym účastníkom dochádza k prekvapivému vývoju. Medzi jej príslušníkmi panovala často vzájomná nevraživosť a nenávisť. Tento stav trval dlhé roky. V ostatných mesiacoch je však zjavné, že nastala silná konsolidácia a niekdajšie spory boli zažehnané. Vy ste boli jedným z motorov tohto procesu. Ako sa vám to podarilo?


Už v prvopočiatkoch mojej kariéry aktivistu som presadzoval spoločný postup v politických a iných aktivitách. Rozhodne nebudem skrývať nadšenie, pretože na akcii, ktorú v sobotu organizujeme sa zíde množstvo významných hnutí a strán. A áno, toto bol môj cieľ. Túžil som spojiť netradičné politické strany a hnutia. Myslím, že mne a organizačnému tímu sa to podarilo. Je to môj najlepší výsledok.


Viacerí ľudia, ktorí sa na tejto scéne pohybujú to označujú za zásadný prelom. Demonštrácia bude akýmsi oficiálnym potvrdením tohto vývoja, signály sú však zjavné už nejaký čas. Bolo až komické pozorovať, kto všetko si ešte založí blog na sme.sk a vidno, že na rozdiel od minulosti vaši ľudia zobrali na milosť aj mainstreamové médiá. Ako sa bude situácia v oblasti komunikácie ďalej vyvíjať?


Spôsob komunikácie bude závisieť od samotných médií. Komickosť toho, kto si zakladá blogy prenechám na posúdenie administrátorov.


Komické to pripadá len mne. Čítať na blog.sme.sk článok Maja Magáta je jednoducho zvláštne. Muž, ktorý verí, že naše médiá sú ovládané židmi realizujúcimi nový svetový poriadok do nich sám prispieva a zvyšuje im tak čítanosť. Tomu nechýba istý zvrhlý pôvab.


Pokiaľ viem, na Slovensku máme demokraciu a vládne sloboda prejavu. Pán Magát vyjadril svoj názor a keby nebol v súlade s demokratickými princípmi, určite by bol odstránený. Nie som ale kompetentný vyjadrovať sa k jeho blogom.


To od vás ani nechcem, iba som vysvetlil, čo ma pobavilo. Faktom je, že s Magátom intenzívne spolupracujete. Inak povedané, jeho názory pre vás nepredstavujú neprekonateľný problém. Úplne nepokryte pritom prejavuje úctu k Hitlerovi, zosmiešňuje a bagatelizuje koncentračné tábory a je priam posadnutý odhaľovaním židovského sprisahania vo svete. Nevadí?


S Marianom spolupracujem, to však neznamená, že zdieľame spoločné názory na politické a historické udalosti. Ja som Lukáš Kopáč, on je Marian Magát. Dve osoby, dva názory, jedna spoločná cesta, teda zastaviť skorumpovaných politikov a nastoliť poriadok.


Čiže vy osobne nezdieľate podobné názory? Podľa vás nebol Hitler skvelý chlap?


Ja osobne zastávam názor, že by sme sa mali venovať prítomnosti a budúcnosti, nie histórii. V dobe, keď skorumpovaní politici ničia našu vlasť je predsa absurdné, aby sme riešili minulosť.


Nechcem riešiť minulosť, ale nemám problém povedať, že považujem Hitlera za chorého maniaka, ktorý nezmyselne ublížil desiatkam miliónov ľudí. Nechcem od vás politologickú štúdiu. Iba chcem poznať váš postoj k jednému mužovi a jednej ideológii. To predsa nie je ťažké zodpovedať.


Čo má spoločné Hitler s pripravovaným protestom, prípadne s mojou osobou? Absolútne nič, takže poďme ďalej. K veci. Viete, ja poznám aj iné ideológie a zriadenia, ktoré pripravili milióny ľudí o život a skutočne nechápem súvislosť medzi našim protestom a osobou Adolfa Hitlera.


Postoj ku konkrétnym ideológiám a osobnostiam pomerne presne definuje politické názory, postoje a presvedčenia. Na stránkach Vzdoru, s ktorým aktívne spolupracujete je množstvo ideologicky podfarbených vyjadrení. Teda nie ja, ale samotní administrátori stránky tieto dve témy prepájajú. Vzdor zreteľne komunikuje sympatie k nacizmu a jeho reprezentantom. Ak nemá nacizmus nič spoločné s protestom, prečo sú na vašich stránkach tieto dve témy neustále prepájané?


Za ideologicky podfarbené vyjadrenia predsa môžem považovať aj to, ze na Slovensku rastie životná úroveň, že imigranti nepredstavujú žiadne riziká a podobne.


Iste, ale neodpovedali ste mi na otázku. Vzdor na svojich stránkach opakovane prejavuje sympatie k osobnostiam a ideológiám, ktoré rozhodne nepatria k ľudomilným. Vy však tvrdíte, že hovoriť o vzdore v súvislosti s neonacizmom nie je spravodlivé. Je v tom silný rozpor, nemyslite?


O spravodlivosti, či nespravodlivosti nerozhodujem, ani Vzdor Kysuce. Takisto, ako Robert Fico, bývalý člen KSČ nerozhoduje o správnosti, či nesprávnosti postupov strany a jej predstaviteľov. Čo sa týka osôb, ktoré rozhodne nepatrili k ľudomilným, ktoré politické osobnosti považujete za ľudomilné?


Nechýba mi schopnosť silne kritického pohľadu na politikov a na mnohých nenájdem suchej nitky. Ja sa našich politikov vôbec nezastávam. A boľševizmus považujem za rovnaké zlo, ako nacizmus. Zhodneme sa aspoň v tomto? Je nacizmus rovnakým zlom, ako boľševizmus?


Je zaujímavé, že boľševický systém, napriek tomu, že zavraždil mnohonásobne viac ľudí, ako ten nacistický, je dodnes tolerovaný. Každý režim, ktorý sa neriadi požiadavkami vlastného národa môžeme označiť za opovrhnutiahodný.


Ok, nevieme sa stále dostať k priamej odpovedi. Posledný pokus, vopred sa ospravedlňujem za kapcióznu otázku. Čo v prípade, ak sa zastaviť skorumpovaných politikov a nastoliť poriadok pokúsi človek, ktorý bude zároveň zástancom práva na pohlavný styk s deťmi a bude sa živiť predajom detskej pornografie. Budete s nim spolupracovať rovnako, ako spolupracujete s Magátom?


O tom, kto tento národ bude zastupovať rozhodujú ešte stále občania a nie Magát, Kopáč, alebo Vzdor Kysuce. Myslím si však, že narušení jedinci patria úplne inam. Určite nie do politiky, či nedajbože do verejného, či občianskeho spolunažívania.


Teda obdivovateľ Hitlera a nacizmu do politiky a verejného života patrí, na rozdiel od obchodníka s detskou pornografiou.


To je váš osobný názor a prosím vás, aby ste osobný názor a dojmy nespájali s mojimi vyjadreniami. Odmietam hovoriť o o vyjadreniach človeka, ktorý sa nemôže tejto diskusie zúčastniť.


Vráťme sa k integrácii. Mám rozporuplné informácie. Jedni tvrdia, ze spoločná kandidátka do parlamentných volieb v roku 2016 má ešte stále niekoľkých významných odporcov. Podľa iných však už nie. Ako to teda je?


Máme zvolený spoločný postup. Po ukončení rokovaní budeme verejnosť informovať o ďalšom postupe.


Nechcem konkrétne vyjadrenia, chcel som len vedieť, či voči spoločnej kandidátke ešte existuje nejaký významný odpor. Nemôžete poskytnúť aspoň túto informáciu?


Väčšina strán a hnutí našla spoločnú reč a v tomto smere sa bude odvíjať aj spoločná kandidátka. Podarilo sa nám osloviť a presvedčiť väčšinu organizácií, nemôžeme už dnes hovoriť o odpore. Momentálne sa všetko nesie v duchu serióznej spolupráce.


Opakovane narážam na jeden problém. Médiá a analytici zvyknú niektoré tieto združenia a skupiny označovať za neonacistické, dotknuté subjekty sa však bránia. Stojíme pred praktickým problémom, buď klamú jedni, alebo druhí. Existujú vôbec na Slovensku neonacisti?


Co sa tyka neonacistov, z tohoto slova sa stal veľký fenomén. Za nacistu, neonacistu, či fašistu si médiá dovolia označiť kohokoľvek, kto nesúhlasí s politickým zriadením. Za neonacistu označia každého, kto sa odváži kritizovať nesúčinnosť policajného zboru v osadách, ktoré obývajú asociáli. Neonacistom je každý, kto sa postaví tejto skorumpovanej vláde a prehnitému systému. Sám som bol už mnohokrát označený za neonacistu a na tomto nálepkovaní sa veľmi dobre zabávam.


Späť k jadru otázky. Sú teda na Slovensku vôbec neonacisti? A ak sú, ktoré zoskupenia ku nim podľa vás patria?


K tomu musím položiť doplňujúcu otázku. Kto sú neonacisti, ako ich možno identifikovať?


Ľudia, ktorí vyznávajú ideológiu blízku tretej ríši, hlásajú nadradenosť bielej, či árijskej rasy nad inými. Ľudia, ktorí považujú židov za nebezpečných tajných vládcov sveta, ľudia, ktorí sú presvedčení, že rasa ich predurčuje k vládnutiu nad inými, menejcennými rasami.


Všetky tieto ideológie sú zákonom zakázané.


Otázka znela, či tu neonacisti sú, alebo nie sú. Legislatívu poznám.


Tak sa na to sa musíte opýtať samotných neonacistov.


Už ich hľadám štyri roky a pýtal som sa asi všetkých, nikto sa však k neonacizmu nehlási. Je to zvláštne, vyznávať takú dobrú ideológiu a nemôcť sa k tomu hrdo prihlásiť.


Neonacisti by sa mali začať hanbiť!


Rozhodne. Buď tu teda naozaj žiadni nežijú, alebo sa za svoje presvedčenie hanbia. To sa však veľmi bije s ich predstavou o vlastnej výnimočnosti a odvahe. Čo už. Skúsme sa teda vrátiť v Vzdoru. Viem, ze s nimi nie ste od začiatku. Hovoril som s troma ľuďmi, z nich jeden už zo Vzdoru odišiel a každý z nich ho vidí trochu inak. Aký má toto združenie význam pre krajinu?


Vzdor vidím ako organizáciu, ktorá pomáha sociálne slabším rodinám, ktorá sa snaží v mladých ľuďoch prebudiť lásku k vlasti a patritotizmus. Našim poslaním nie je rasová nenávisť, ako sa v mnohých médiách píše. Chceme priviesť mládež na správnu cestu. Na cestu nacionalizmu, solidarity a ochoty pomáhať tam, kde je to potrebné. Slušným Slovákom sa vláda už roky otáča chrbtom. Našim cieľom je založenie dobrovoľných jednotiek, ktoré budú ľuďom v núdzi pomáhať. Napríklad finančne, tak ako v našom programe Slovák Slovákovi. Naši aktivisti tiež pomáhajú organizovať, či sami organizujú ekologické akcie a čistia korytá riek a nelegálne skládky.


Spýtam sa inak. Tie všeobecné informácie si ľudia nájdu ľahko sami. Vzdor však viacerí označujú za jeden z najnebezpečnejších subjektov. Verejnosť bola pred časom vystrašená z Brancov, nejeden Branec je však vydesený práve z vás. Vzdor označujú mimo záznam za jednu z fyzicky najnebezpečnejších partií. Čím to je?


S Brancami nemá Vzdor žiaden kontakt, takže k ich postojom mi neprináleží sa vyjadrovať.


Nečakám, že sa budete vyjadrovať k Brancom. Pýtam sa na váš osobný postoj k tvrdeniam, ze ľudia zo Vzdoru su jednými z najnebezpečnejších, čo sa týka pripravenosti k fyzickému násiliu. Že ide jednoducho o partiu, ktorá nemá ďaleko k facke a že sa neraz uchyľuje k silovému riešeniu sporov.


Čo sa týka fyzickej pripravenosti, naši členovia sú fyzicky vysoko zdatní. Kazdy musel prejsť fyzickou previerkou a zaviazal sa, že bude svoju fyzickú a psychickú kondíciu trénovať a zdokonaľovať. Čo sa týka fyzických útokov, toto považujem za bezvýznamné. Naša organizácia je veľmi dobre organizovaná a každý člen si je vedomý ako ju má reprezentovať.


V ramci projektu skúmania tejto scény som už počul a videl všeličo. Šéf Brancov mi napríklad tvrdil, že o vypočúvacej technike waterboardingu sa dozvedel až z môjho článku. Vedia aspoň ľudia vo Vzdore, čo to je?


Za nich sa vyjadrovať nebudem, ja za seba viem, čo táto metóda obnáša.


Keď počujem slovo pripravenosť, hneď druhé, čo ma zaujíma je, na čo ste to vlastne pripravení. Načo je členom Vzdoru taký tvrdý a špecializovaný výcvik v technikách, ktoré nemá civilná osoba v demokratickom štáte ako využiť?


Sme pripravení na čokoľvek. Čo sa týka výcviku a techník, podrobnosti z taktických dôvodov uvádzať nebudem. V demokratickom štáte sa ešte stále pohybujú napríklad vojaci v zálohe, ktorí takéto taktiky tiež ovládajú, a čuduj sa svete, naučili sa ich od vojakov, ktorých školili v mene toho v úvodzovkách demokratického štátu.


U záložníkov je to logické, no v ich prípade je iba veľmi malá pravdepodobnosť, že by sa postavili proti existujúcej vláde. Vy však máte voči vláde zásadné výhrady a rovnako negatívne sa staviate aj k niektorým základným prvkom štátneho zriadenia. Vnímate ten rozdiel? Vzdor rozhodne neoplýva lojalitou.


Ktorý súdny Slovák ovplýva lojalitou k existujúcemu spoločenskému zriadeniu? Pri záložníkoch by som bol tiež veľmi opatrný, čo sa ich náklonnosti k existujúcej vláde týka.


Takže úplne otvorene. Chcete zmeniť túto krajinu od základov? chcete dosiahnuť zásadnú politickú a spoločenskú zmenu? Aké sú vaše konečné ciele?


Konečné ciele nás, ako občanov a aj ako členov Vzdoru sú jasne stanovené. Ide nám o zastavenie rozkrádania spoločného majetku, zastavenie korporatívneho fašizmu a navrátenie moci tým, od ktorých pochádza. Chceme ju vrátiť občanom.


Aké metódy môžu od vás pri presadzovaní vašich ideí občania tejto krajiny očakávať? Bude sobota ilustráciou žiarivej budúcnosti Slovenskej republiky? Je vôbec Slovensko podľa vašich predstáv republikou?


Pokiaľ Slováci konečne neprejavia záujem podieľať sa na veciach verejných, budem nútený konštatovať, že si vlastný štát nezaslúžime.


Kto a ako bude vykonávať vládu v krajine, ktorá je podľa vašich predstáv?


Bude ju vykonávať človek plne si vedomý historických a geopolitických súvislostí. Nebude to politik, ale štátnik, ktorý v prvom rade berie na vedomie vôľu a potreby vlastných občanov a nie oligarchie, alebo iných záujmových skupín.


19.6.2015 o 13:09 | Karma článku: 10,94 | Prečítané:  10110x

128 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše