Plnou parou proti Pente, priatelia?

Nuž teda dobre, pristúpme na chvíľu na tú hru a poďme sa strašne báť. Súdiac podľa množstva vystrašených a rezignovaných komentárov sa ku nám rýchlym krokom blíži armagedon a jediný, kto sa v očakávaní prílevu nových fanúšikov vytešuje je Slobodný vysielač. 


Skutočne hrozí, že s príchodom Penty odíde zo slovenských médií sloboda? Nemyslím. Už preto nie, že kde nič nie je, neberie ani Haščák. Ako môže odísť sloboda z miest, na ktorých nikdy nebola? S príchodom Penty určite neodíde – žralok v zanedbanom bazéne plnom rias a smradľavých baktérií však veľmi rýchlo ukáže, že Čľapkavý kráľ bol vyznavačom nudizmu. Keď konečne opadne kal zvírený vystrašenými rybičkami zistíme, že bol už dávno celkom nahý.


Nepríjemná pravda je, že stádo skutočne slobodných novinárov by v členskej krajine EÚ neustrážil nik. Ak to raz predsa dokáže, nebude to jeho chyba, ale chyba toho stáda a bude to zároveň dôkaz, že skutočne slobodnými nikdy neboli. Ak mi za tie roky na slovenskej mediálnej scéne niečo skutočne vadí, tak je to programová neochota ísť do otvorených konfliktov a sporov, ktoré nie sú vyhraté vopred. Kde sú dnes všetci tí zúriví reportéri? Strážny pes demokracie stlstol, zlenivel a zo všetkého najviac miluje škrabkanie za ušami. Ak si niekto dovolí ho nepoškrabkať, cíti krivdu. Už si ani napamätá, kedy sa naposledy nebál.


Problémom nie je ani tak to, kto si chce kúpiť vydavateľstvá. Ak by novinári boli vnútorne slobodní, mohla by Penta vlastniť hocičo a nestalo by sa nič. Problémom je, že tu od prevratu v roku 89 nevyrástla sebavedomá a hrdá generácia, z ktorej by na všetky strany nesvietila mentálna previazanosť s  novinárskou generáciou reprezentujúcou časy socializmu s neľudskou tvárou. Spomienkový optimizmus je pochopiteľný u jej príslušníkov, no dnes nemožno zastrieť fakt, že to až na pár zvučných mien bola za Husákových čias banda odporných kolaborantov. A práve oni stihli rozhodujúcim spôsobom ovplyvniť podobu nasledujúcej generácie novinárov. Áno, dnes už mláďatá môžu cestovať a vzdelávať sa v krajinách, ktoré novinársku neslobodu nikdy nezažili – až na pár svetlých výnimiek však nechcú, lebo je im v tom zahnusenom rybníku dobre a naučili sa v ňom plávať. Toto priam volá po zneužití.


V takejto situácii je absolútne nefér viniť Haščáka z niečoho, o čo sa ani nepokúsil. Je práve úlohou novinárov dosiahnuť, aby ani nedostal chuť zneužiť svoje vydavateľské právomoci. Budem medzi prvými, kto sa proti tomu postaví, ak by to skúsil. Zatiaľ však nevyužil právo plnej moci a teda nám neostáva iné, len čakať. Snáď sa toho nikdy nedočkáme.


Čakať, že žralok bude nosiť baránčie rúcho je prejavom hlúposti. Áno, žraloky sú strašne nebezpečné a mocné zvieratá – ale až na malé výnimky zožerú vždy iba toho, kto si to vypýta. Riešením nie je zákaz žralokov a ani očakávanie, že na nás nebudú zlé, lebo veď my si zaslúžime nadštandardnú ochranu. Riešením je naučiť sa s nimi žiť a pritom sa nenechať zožrať. Priatelia, roky frflete, že nemáte proti komu bojovať a smútite za časmi samizdatu, keď bolo také ľahké rozoznať, kto je zlý a kto zas patrí k dobrým. Robiť dnes z Haščáka nebezpečného démona je však prejavom žurnalistickej nepoctivosti: až príliš často si ním ospravedlňujete vlastné zlyhania. Robí len to, čo mu – aj mnohí novinári – dovolili.

Máme sa teda prečo báť Penty? Určite nie. Ak niečoho, tak sa naisto musíme báť len vlastného strachu z nej. V časoch, keď sa strieľanie odbojných novinárov do hlavy už príliš nenosí bude ich ochota liezť ľuďom z Penty do niekam len prejavom slobodne zvolenej neochoty byť skutočne vnútorne slobodným.


Nemá a nebude to mať nič spoločné so skutočným ohrozením. Zatiaľ je situácia taká, že jediným ohrozením pre žurnalistickú obec bude mierny diskomfort spojený s rizikom splácania hypotéky z iného príjmu. No a? Pri platoch, aké sú v tomto segmente bežné by to vo väčšine prípadov bolo aj tak skôr vyslobodenie. A vyhodiť vás predsa mohli aj hocikedy doteraz.


Preto večná sláva finančným žralokom - dodali žurnalistom vytúžený aktivizačný moment. Ako s ním oni naložia je už iba na nich. Ak to však znova zbabrú a pustia do gatí, môžu sa sťažovať len na lampárni. Možno to stihnú ešte skôr, než si ju kúpi Penta.


Len sa už prosím prestaňte klepať od strachu a lamentovať na zlými časmi, ktoré prichádzajú. Veď práve také časy sú pre skutočných žurnalistov pravým požehnaním. Už ste zabudli?


23.9.2014 o 11:07 | (upravené 24.9.2014 o 11:15) Karma článku: 12,78 | Prečítané:  11299x

23 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše