Prestaňte klamať o Ficovi

Stačí sa raz poriadne vyspať a človek sa nestačí čudovať. Stačí si preletieť len zopár bombastických titulkov - tentoraz nielen v mainstreamových médiách - a je zjavné, že mnohí mienkotvorcovia opäť raz nepochopili.  


Titulky dnes bombasticky oznamujú že Fico končí, že končí ako začínal, že utrpel zdrvujúcu porážku, že to prekaučoval, prakticky všetky o ňom hovoria v minulom čase. Bullshit. Ako zvyčajne, všetko je totiž inak.


Kto je skutočným víťazom turbulentného vývoja v ostatných troch týždňoch? Duo Fico a Kaliňák. Jednoznačným a čistým K.O. Technicky čistým, (ne)mravnú podstatu radšej úplne vynechajme. Obaja vytrieskali z nemožnej situácie viac, než by sa im pred mesiacom mohlo hoci len snívať.


Fico dokázal zvrátiť takmer beznádejný vývoj, pretože fakticky splnil požiadavky demonštrantov - tí prahli po odstúpení jeho a Kaliňáka - a vyrazil im aspoň načas z ruky hlavný tromf. Cez svojich nominantov si pritom Kaliňák aj Fico zachovajú absolútny vplyv na chod vlády a ministerstva vnútra. Pre milovníkov Machavelliho nuáns: nahradiť sám seba v kresle predsedu vlády figúrkou s talianskym menom Pellegrini je drzou frčkou do nosa všetkým, ktorí si ešte robili ilúzie o nádeji na skutočnú zmenu: skutočná nádej nikdy žiadna nebola. Kým bude predseda vlády a ministerstvo vnútra v rukách nominantov Smeru, nič sa k lepšiemu nezmení - naopak. 


Tlak na Ficovo sťahovanie z Bonaparte pochopiteľne stratí na intenzite a on získa ďalší priestor a čas na nekonečné premýšľanie o hľadaní nového bývania. Pozornosť verejnosti bude dva roky upieraná k “premiérovi” ktorý si však bez Ficovho súhlasu na čokoľvek sám ani neškrtne - ibaže to bude prebiehať mimo pozornosti verejnosti a médií.


Fico tiež získa dva roky času a priestoru na konsolidáciu otrasenej členskej základne Smeru a na mravčiu prácu v regiónoch, ktorá je nevyhnutná na opakovaný úspech vo voľbách v roku 2020. Pretože o ten a o nič menšie sa dnes hrá. Ľudia ktorí sa dnes s nadšením dívajú na padajúce preferencie Smeru vôbec nič nepochopili. Pozhovárajme sa o dva roky, pretože aj mnohí zdanlivo príčetní ľudia akoby nevideli za horizont najbližích dní. Fico má už pre očami rok 2020. Presne v tomto vždy spočívala jeho zdanlivo nepochopiteľná schopnosť vykorčuľovať aj z najväčších problémov.


Na niečo to však bolo celé dobré. Ukázalo sa hneď niekoľko dôležitých vecí: jednak že veľká časť údajne protisystémových médií celé roky šíriacich hoaxy sa dokázala zomknúť v pevnom šíku za Smerom a aktuálnou vládou. Doslova šokujúci je pohľad na články staré viac než mesiac a tie, ktoré napríklad hlavnespravy.sk produkujú dnes - prakticky bez výnimky kopú za Fica. A nie sú v tom zďaleka samé. Ficovi stačilo potvrdiť ich mantru o Sorosovi a je vymaľované. Zrazu niet ani stopy po antisystémovom postoji u statočného bojovníka proti Smeru Martina Daňa a so smiechom cez slzy sa mi tiež pozerá na to ako reálnosť mojich obvinení z trestného oznámenia vo veci podozrenia z korupcie na adresu Najvyššieho súdu ako prvý zo sudcov v úlohe svedka potvrdil jeden z najpovolanejších - alternatívcami zbožňovaný JUDr. Harabin. Niektorí možno dokonca na chvíľu uverili, že sme spojencami, pre nich mám zatiaľ len jedinú vetu: kto už o manipuláciách s “náhodným” prideľovaním spisov na Najvyššom súde môže vedieť viac a kto môže vedieť lepšie že nemá zmysel zapierať, no skúsiť hodiť vinu na iných by ešte mohlo fungovať?


Peter Tóth a Milan Žitný už tiež museli odkryť všetky karty, ale to je pre vplyvovú agentúru Smeru a jej sponzorov len kolaterálna strata, s ktorou sa poľahky vyrovnajú. Majú v médiách a šedej zóne dostatok nenápadných nasledovníkov, čo sa už stihli veľa naučiť. V mainstreame sa tiež objavil úplne nový fenomén: bývalo dobrým zvykom investigatívcov vyslovovať akékoľvek súdy a tvrdenia spôsobilé poškodiť niečie dobré meno iba na základe dôkazov. Staré dobré časy - ak vôbec kedy boli - zjavne pominuli a dnes už možno kohokoľvek bez štipky evidencie obviniť zo spravodajských hier a nedôveryhodnosti - spolu s úprimným priznaním, že o dôvodoch a príčinách nejakého konania nemá autor sprostého ohovárania informácie absolútne žiadne. Stačí mať pocit. Postúpili sme na vyšší level.


Za koho kope ĽSNS je už dnes úplne jasné a posledné zdanie antisystémovosti zo seba striasli vyšinutou tlačovkou a nenápadným stretnutím Fica a Kotlebu. Pre krajinu je to vcelku dobrá správa, zložky zodpovedné za boj proti extrémizmu môžu svoju pozornosť venovať iným subjektom a zeleným mužíčkom sa môžu začať viac venovať tie, ktoré majú na starosti korupciu a hospodársku kriminalitu. Po strate bystrického kraja sa totiž musia zúfalo obracať a zháňať každé Euro, lebo im o dva roky neostane dosť na kampaň v ktorej sa pokúsia o nemožné - nachytať voličov po druhýkrát na rovnaký slogan o tom, že sú jedinou skutočnou opozíciou.


Budem aj trochu osobný: odchod poslednej z postáv z vlády, ktorej morálnu a mravnú integritu považujem naďalej za nespornú je tiež dobrou správou. V rámci umenia možného Lucia Žitňanská za čas svojho pôsobenia na ministerstve spravodlivosti a vo vláde dokázala takmer nemožné, verejný záujem nadradila nad svoj osobný a prežívajúc aj v súkromnom živote príšerne ťažké časy presadila do legislatívy veci ktorých cenu bude možné objektívne zhodnotiť až oveľa neskôr, keď opadnú emócie a ľudia zas začnú premýšľať hlavou. V záujme dobrej veci riskovala dobré meno, pristúpila na takmer netolerovateľný kompromis, zažila podozrievanie zo zrady a stihla odisť o deň skôr, ako by som si ju musel prestať vážiť. Vzhľadom na to čo som zažil od údajných a bývalých priateľov za ostatné týždne jej rozumiem o kus viac, než kedykoľvek za ostatné dva roky. Klobúk dolu.


Vládu zloženú po voľbách bolo možné až dovčera s privretými očami považovať za ultima racio. Po včerajšku však ide už len o akt zrady. Ktokoľvek ďalši ostane poskytovať pre tento hnus hoci len formálne krytie a umožní jej tak vytvárať zdanie legitimity si žiadnu úctu a rešpekt nezaslúži. Koalícia pred malou chvíľou nazbierala 79 podpisov a ide sa ďalej.


Prestaňte (sa) klamať o Ficovi. Takto prehra rozhodne nevyzerá.


15.3.2018 o 12:45 | (upravené 15.3.2018 o 12:52) Karma článku: 10,43 | Prečítané:  42028x

375 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše