Vojna špiónov

Slovenská republika zhnila zvnútra. Zápach bol cítiť už dávno, no rana sa otvorila iba pred pár dňami. Nastala silná autoimunitná reakcia a zvonku zatiaľ presne nevidno, kto útočí na koho a prečo, čo je skutočným, a čo len kolaterálnym cieľom. Žijeme nenormálne časy, v nich pred kamerami rozprávajú muži, ktorých sme nikdy nemali vidieť a počuť už vôbec nie. A iní sa ich snažia umlčať. Začiatok, ktorému ťažko možno odolať, veď tajné služby boli vždy atraktantom, na ktorý si brúsil zuby nejeden novinár. Dnes už tajné prakticky nie sú. Otázka ale znie, či sme naozaj niečo vyhrali. Odpoveď nepoznám, mám ale nepríjemné otázky. Aj na Toma Nicholsona.


Tom má odvahu a tú mu možno uprieť len ťažko. Spustil lavínu, ktorú už len ťažko niečo zastaví. Desivé je, že na znefunkčnenie a dekonšpiráciu služby a jej legalizantov a krycích firiem dnes úplne stačí foaf.sk a google. Už na prvý pohľad chýbala pri budovaní siete a legalizačných aktivitách v posledných rokoch akákoľvek opatrnosť. Okatá hlúposť, s akou príslušníci služieb "kryjú" svoju identitu pri spoločných priateľstvách na facebooku sa už úrovňou blíži sabotáži. Keď medzi Benkovského blízkymi osobami vidím dodnes nepotrestaných ľudí, ktorí figurovali v únose mladého Kováča, tak ani neviem, či je čo ľutovat.

Ľudskú zvedavosť nič nezastaví. Po niekoľkých dňoch už zrejme bude nebezpečne rozkryté nielen vojenské spravodajstvo, ale aj civilná informačná služba, pretože sú prepletené oveľa viac, než sa verejne deklaruje. Desiatky profesionálov, ktorí budú pre spravodajské služby navždy stratení. Byty, autá, ktoré už nebude možné použiť, telefónne čísla, z ktorých už pod legendou nikto nezavolá. A konieckoncov peniaze a vzdelanie, ktoré boli do ľudských zdrojov v minulých rokoch investované idú naždy do plynu a škody rastú každým dňom. Rovnako nebezpečenstvo pre ľudí, ktorí pôsobili pod legendou v extrémistických skupinách a dnes im hrozí, že sa v novinách objaví aj ich skutočné meno. V nadšení z toho, že vidíme v telke tváre špiónov si neuvedomujeme jedno: v najbližších dňoch, týždňoch a mesiacoch bude Slovenská republika asi po prvýkrát vystavená situácii, ked jej rozviedne služby nebudú schopné vykonávať efektívnu spravodajskú činnosť. Ak sú služby naozaj také prehnité, ako sa podľa dosiaľ publikovanych informácii zdá, tak je to možno aj dobre. Nemožno ale vylúčiť ani možnost, že sa s vaničkou práve vylieva aj dieťa.


Po niekoľkých týždňoch neostane v slovenských tajných službách kameň na kameni. Kto ale bude v najbližšom čase chrániť republiku pred rozviedkami iných krajín, to si dosť dobre neviem ani len predstaviť, a to mám fantáziu pomerne dobrú. Ľudia zo služieb to nebudú, tí bojujú medzi sebou. Čakajú nás zvláštne časy. Nie je tak celkom pravdou obľúbená legenda, že Slovensko nie je zaujímavé pre teroristov. V skutočnosti majú na ich nízkej aktivite zásluhu aj ľudia, ktorých mená je lepšie nepoznať.


Na rozdiel od mnohých si nemyslím, že je Tom Nicholson agentom nejakej zahraničnej služby. Ani mu neprisudzujem zlé úmysly, to iba pre istotu, ak by mal niekto chuť sa do mňa pustiť, lebo si trúfam dotknúť sa modly. Ale: Tom, viete celkom iste, čo robíte? Disponujete informáciami, ktoré sa jednoducho nemajú ako dostať von normálnou cestou. A to, že ste ich dostali k dispozícii nie je náhoda. Niekto vám ich dodáva s motiváciou, ktorú nepoznáme a ani nevieme, čo všetko ešte príde. Nedostávate ich z lásky, ste iba funkčným a prevereným nástrojom. Môžu sa spoľahnúť, že necúvnete, to riziko hrozí u ktoréhokoľvek domáceho novinára, ktorý má na Slovensku vzťahovú sieť. Ste si istý, že tu ide naozaj o spravodlivosť? Ste presvedčený, že nie ste len nástrojom, ktorý má len zabezpečiť prístup k napájadlu skupine, ktorú dnes smädí?


Opäť opakujem: neviem, ako to je. Možno to robia tí dobrí a snažia sa prichytiť tých zlých. Možno vás používajú tí, ktorí to s nami myslia dobre a s touto krajinou tiež. Ale.. na podstate veci to nemení nič: používajú vás.


Slovensko bude normálnou krajinou, keď budú tajné služby tajnými. Sme tomu ďalej, ako kedykoľvek predtým.


31.5.2013 o 16:40 | Karma článku: 10,67 | Prečítané:  1688x

28 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše