Vojna gangov, omylom zvaná občianskou vojnou

Opäť raz došlo k priam biblickému zmäteniu pojmov. Z večera do rána vyrástol uprostred slovenských hraníc obrovský Babylon a ešte aj tí, ktorí si kedysi rozumeli dnes hovoria úplne inými jazykmi, navzájom úplne nezrozumiteľnými. Stačilo zopár výstrelov na majdane a už sme zas každý bezpečne opevnený vo svojom vlastnom košiari. Vojna dvoch znepriatelených gangov na ukrajinskej politickej scéne, omylom označovaná za občiansku vojnu sa zrazu vydáva za boj obyčajných ukrajincov o slobodu a územnú celistvosť. Politici, ktorí celé to peklo vyvolali sa pri streľbe do postrádateľných pešiakov ani nezačervenali. Smrť bezmenných berú len ako nevyhnutnú kulisu k obrovským presunom majetku.


Ukrajina je obrovskou šancou. Je už dosť blízko na to, aby nás pri čítaní novín striaslo, no ešte stále dosť daleko, aby sme museli preberať zodpovednosť za vlastné názory a vyhlásenia. A tejto šance sme sa všetci ujali, a každý úplne po svojom. Čítajúc diskusie, nestíham sa čudovať, koľkože máme na Slovensku hrdinov, čo by hneď zajtra brali do rúk pušky a pozajtra páchali hrdinské samovražedné útoky proti okupačným tankom. Má to však, ako už toľkokrát, zopár úplne drobných „ale."


Na Ukrajine sa nechystá konflikt dvoch profesionálnych armád. Na jednej strane stoja vytrénovaní profesionálni zabijaci, zocelení strieľaním do ľudí v Čečensku, na druhej strane vedenie krajiny chystá geniálny strategický ťah: volá sa všeobecná mobilizácia. Povolávajú teda do vojny všetkých mužov od 18, do 40 rokov. Nevojakov, tatkov od rodín, čo si ešte včera večer otvorili svoje tisíce pivko a keď začali chrápať pri televízore, vy ste sa chápavo usmiali. Otcovia rodín, ktorí nikdy nechceli byť vojakmi a umierať pre fatálne zlyhania politikov. Ak by chceli byť vojakmi, boli by nimi. Nie sú, lebo nechceli.


Drobný príklad pre tých, ktorí stále nedokážu precítiť význam slova „mobilizácia:" na juhu Slovenska žije silná maďarská menšina. Premiér Maďarska po nepokojoch na námestí SNP v Bratislave označí jeho súkmeňovcov za ohrozených a pripravuje inváziu na ich ochranu. Ľudia, čo v nepokojoch zvrhli zlodejskú a nenávidenú vládu vyslobodia z väzenia predstaviteľku tej predchádzajúcej zlodejskej a nenávidenej vlády a potom sa začnú vyhrážať Maďarsku jadrovou bombou. Tá predstaviteľka dva roky trávila v nemocnici, pretože bola na vozíku a neschopná výkonu trestu. Okamihom prepustenia zázračne vyzdravela. K moci sa dostali strany, z ktorých umiernenejšou je strana ĽSNS, úplne odstavili od podielu na moci umiernených politikov typu Klička a napätie na juhu rastie. Potom sa na južnom Slovensku objavia prvé náznaky prítomnosti cudzích vojakov a potom je ich odrazu plný Žitný ostrov. A novovzniknutá vláda náhle precitne a zistí, že to s tými silnými rečami o maďaroch nebol až taký skvelý nápad. A tak dostanú ďalší a minister obrany Kotleba navrhne všeobecnú mobilizáciu a premiér vlády národnej spásy Slota ju vyhlási. Prezidentka Mezenská súhlasí. A vy sa musíte zodvihnúť od Playstation a ísť sa kvôli nim nechať zastreliť znova, tentokrát naozaj.


Tak čo, už si viete lepšie predstaviť skutočný význam slova „mobilizácia?" Ešte stále vás to tak nadchýna?


Je obľúbenou kratochvíľou blogerov a diskutérov, že navrhujú vlastné riešenia konfliktu a čakajú, že sa nimi začne okamžite zaoberať Bezpečnostná rada OSN. Tak skúsim šťastie aj ja: Ukrajina zaručí bezpečnosť všetkých občanov Krymu a juhovýchodnej Ukrajiny a práva pre tam žijúcu ruskú menšinu. Rusko sa stiahne bez jediného výstrelu a celý problém sa opäť vráti tam, kde začal: do kabinetov vlád a politických strán, kde celý kedysi dávno začal. Rusko nemalo právo vstúpiť na územie iného štátu. Ukrajina si pocit ohrozenia bezpečnostných záujmov Ruska mohla odpustiť. Ukrajina dokáže rozhodnúť o vlastnom osude v slobodných voľbách a justícia zásadne obmedzí vplyv zlodejských gangov na vnútornú politiku. Takéto je to ľahké.


Ale žiadna vláda, ktorá skutočne koná v záujme občanov nesmie vyhlásiť všeobecnú mobilizáciu v situácii, keď objektívne nedokáže zabezpečiť ochranu územnej celistvosti štandardnou vojenskou silou. Pretože toto už nemá dobré riešenie a k dispozícii je iba niekoľko zlých. Ukrajinci už majú len možnosť buď mierovou cestou a silou politiky a iných štátov dosiahnuť stiahnutie vojsk, ktoré neprávom okupujú ich krajinu, alebo pridať k škodám spôsobeným okupáciou aj stovky tisíc mŕtvych mladých mužov zo stredu národa, čo prinesie zničenie populácie v jej dnešnej podobe a milióny súkromných nešťastí na desiatky rokov do budúcnosti. Iné riešenia už k dispozícii nie sú. Ešte stále vám tá mobilizácia pripadá, ako dobrý nápad?


Okupácia časti ukrajinského územia je od Rusov čisté svinstvo a mravný suterén, bez ohľadu na minulé vlastníctva a politiku. Je ale absolútne nezodpovedné dávať znamienko „rovná sa" medzi Mníchov a Hitlera, alebo inváziu piatich spojeneckých armád do Československa v 1968. Pokiaľ je mi známe, majú Rusi len konkrétne územné a strategické požiadavky a všetky sú riešiteľné politickou cestou. Neviem o tom, že by Putin z ideologických dôvodov chystal vyhladenie nejakej rasy, alebo národa, netuším o tom, že by chystal pre občanov koncentračné tábory, Rusko tiež nehodlá rozšíriť tento konflikt na celý svet. To všetko sú zasadné rozdiely a teda každý, kto používa falošnú analógiu s Mníchovom, sprosto a nezodpovedne klame. Okupácia časti Ukrajiny je lokálny ohraničený územný konflikt dvoch štátov, ktorý sa môže stať skutočným peklom iba v prípade, že niekto do tohto kotla primieša stovky tisíc biedne vyzbrojených civilov, ktorým natárali, že ide o boj za vlasť. Nejde. Odporní zlodeji a xenofóbi z vlád minulých a aj tej dnešnej nie sú vlasťou. Sú naopak jej najväčším nepriateľom.


Pre všetkých idiotov, ktorí si z môjho článku odnesú dojem, že schvaľujem agresiu Ruska voči Ukrajine a že som na strane Putina mám dve správy: jednou je, že sú idioti a tou druhou, že sa s kolegami z Platformy RISC podieľam na príprave programov určených pre miestnych psychológov na zvládanie stavov akútnej traumy preživších obetí konfliktu. Pohrebáci sa postarajú o mŕtvych. Psychológovia tam však budú pre tých, čo ostanú po padlých a musím sa priznať, že súčasťou vzdelávania nebude výchova k pokryteckému vlastenectvu. Postaviť dospelých mužov od 18, do 40 rokov, čo nikdy nedržali v ruke samopal tvárou v tvár vytrénovaným zabijakom z ruskej flotily nie je hrdinstvo, ale odporná genocída. To nie je ochrana územnej celistvosti, ale zásadné zlyhanie politiky a politkov, ktorí majú v rukách moc. Nie je žiadnou slávou byť roztrhaný na malé kúsky len preto, že si premiér jednej krajiny kompenzuje mindrák z malého penisu vyhrážaním sa jadrovou bombou a premiér druhej je už znudený výlovom amfor a streľbou na tigre.


Ak vás napriek tomu všetkému neopustila bojovná nálada, zájdite na veľvyslanectvo Ukrajiny a ponúknite im svoje služby výmenou za tých "zbabelcov," čo nechcú bojovať a radšej ušli do Maďarska. A že ste zo Slovenska a oni z Ukrajiny? Je predsa celkom jedno, či bývate od hraníc kilometer na východ, alebo na západ. Obyvateľ Čiernej nad Tisou má s Krymom spoločné rovnako málo spoločné, ako ten z predmestia Kyjeva. Oboch od Krymu delia tisíce kilometrov a nikto nemá práva žiadať si ich smrť len preto, že sa dajú oberať o dane tam, či tu. Ak sa vám to nezdá: pôjdete sa nechať zastreliť do nejakej vojny iba preto, že sa na nej bude podieľať Únia? Nie? Tak prečo sa majú nechať zabíjať obyčajní Ukrajinci?


3.3.2014 o 17:25 | (upravené 3.3.2014 o 21:08) Karma článku: 19,00 | Prečítané:  4499x

16 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše