Volíme menšie zlo, len aby sme v hanbe neostali. Už zasa

Nechcel by som byť v koži oprávneného pravicového voliča v banskobystrickom kraji. Má iba tri možnosti a ani jedna z nich nie je tým vysnívaným dobrom, po ktorom sa človeku uľaví. Smie ostať doma, ísť voliť Maňku, alebo Kotlebu. Toto je ukážkový príklad situácie, keď si má pravoverný heterosexuál vo väzení (hoci len vo väzení vlastného strachu) vybrať, ktorý z dvoch fešných chalanov ho prehne ako prvý. Pretože nejde o to, či sa mu bude venovať jeden krajší, alebo druhý škaredší, ako sa mnohí naivne domnievajú. Ak si vyberie jedného, ten druhý už bude čakať za dverami na svoju veľkú chvíľu. Prečo je to tak?


Tak najprv možnosť z najhorších: voliť Kotlebu. Pre skutočne pravicového voliča musí byť čosi také tabu, pretože pravičiar jednoducho nemá ako voliť nacionálneho socialistu. Ak má takýto volič pocit, že ho napriek tomu voliť chce, nie je skutočným pravicovým voličom. Takéto je to jednoduché. V programe Kotlebu nie je nič, čo by sa hoci len vzdialene podobalo skutočným pravicovým hodnotám, naopak, niekoľkými nápadmi sa Kotlebovci závratne približujú komunistom. Ak by ho predsa chcel voliť z čírej nasratosti, na také srandičky bolo s prižmúrenými očami vhodné maximálne tak prvé kolo. Opakovaný vtip by v druhom kole už vôbec nebol vtipný. Len, aby sa nezabudlo.


A teraz o malú štipku menej zlá možnosť: voliť Maňku. Áno, Maňka je vraj ešte relatívne slušný chlap a áno, ešte ho nikto nepočul posielať Cigánov do plynu. A áno, občas s ním hlasuje aj pravica a áno, podporuje ho tiež všelikto, kto sa nazýva pravičiarom, hoci zvyčajne len preto, že slovo "zmrd" sa nepatrí používať vo verejnom diskurze. Prichádza však aj jedno "ale". Či skôr "ALE": Maňka je dobrovoľne kandidátom strany, ktorá je dokopy pri moci tuším už siedmy rok a nesie najväčšiu zodpovednosť za to, že desaťročia tutlaný problém vybublal dobre, že nie na pokraj občianskej vojny. A Maňka je kandidátom strany, ktorá nedostatočným dôrazom na riešenie rómskeho problému najväčšou mierou prispela k prebudeniu nacistických démonov v dušiach tých dobrých ľudkov z hladových dolín. Smer sa jednoducho zvysoka vysral na ľudí, ktorí musia žiť v susedstve rómskych osád a vysral sa tiež na nešťastníkov, ktorí v tých osadách žijú. Nárast násilia a vzostup extrémistických nálad sú toho logickým dôsledkom, nie akousi kolaterálnou škodou. A autentický pravičiar chce teraz podporovať kandidáta strany, ktoré asistovala pri Kotlebovom politickom pôrode? Opäť, hoci mnohé z argumentov v prospech voľby Maňku chápem, je toto kolosálna hlúposť a nepochopenie podstaty problému. Lebo kto verí, že Smer túto voľbu v gumených rukaviciach a so zapchatým nosom pochopí tak, ako bola myslená, je naivný, až mám chuť odoprieť mu volebné právo. Už v prvý deň po voľbách sa na skutočné dôvody vysokej volebnej účasti zabudne a Smer ich začne využívať ako zásadný argument správnosti svojej politiky. A - tentokrát bude mať pravdu. Bude opäť kašlať na zásadné riešenie rómskeho problému a čakať, čo sa stane. Bol by hlúpy, ak by konal inak: veď doterajší prístup mu zaručuje hlasy dokonca aj pravicových voličov! Ak by ste boli politikom, menili by ste niečo na víťaznej stratégii? Rozumný pravicový volič by teda Maňku voliť nemal.


Skúsme však ešte chvíľku premýšľať nad možným konaním hlúpeho pravicového voliča. Pripusťme, že existuje aj taký. Takýto volič v noci masturbuje nad fantáziami o akejsi svojej vyššej spoločenskej zodpovednosti a budí sa spotený od strachu, že do kresla župana zasadne nepodarená paródia na Hitlera. Nie, tento volič sa nebudí zdesený od strachu, že vláda necháva vlastných občanov každej farby pleti roky trpieť a nerieši ich situáciu, nemá nočné mory z toho, že tisíce detí ročne sa rodia do chorého a šialeného prostredia, v ktorom z nich nič dobrého nevyrastie. On spáva zle len dva týždne medzi prvým, a druhým kolom a netrápi ho iné, len či si o nás nebodaj v tej veľkej Európe nepomyslia nič zlé. Jemu je v podstate jedno, ako je to naozaj, on sa len desí, že ostaneme v hanbe. Rast Kotlebových preferencií spôsobil v prvom rade Smer svojim nekonaním počas dvoch vlád, stačí si pozrieť krivku ich vývoja a skomparovať ju s patričnými volebnými obdobiami - a hlúpy pravicový volič sa napriek tomu chystá voliť kandidáta Smeru. WTF?!


Ostáva teda najmenej zlá možnosť: ostať doma. Alebo ísť na prechádzku, alebo na nákupy. No môžete urobiť aj iné, môžete prísť pred volebné miestnosti a pokúšať sa hovoriť s ľuďmi, ktorých k voľbe Kotlebu dohnala zlosť a zúfalstvo, ktorí sa cítia opustení a cítia sa tak oprávnene. Čokoľvek urobíte preto, aby Kotleba nedostal viac hlasov bude dobré. Nedať svoj hlas a odhovoriť jedného človeka do toho, aby dal ten svoj, ak už tak veľmi potrebujete ilúziu o vlastnej čistote. No voliť Maňku znamená zúrivo pracovať na tom, aby sa Kotleba nemusel snažiť v nejakých priblblých župných voľbách: dajte pôvodne pravicové hlasy Maňkovi, zlegitimizujte doterajšie (ne)konanie vlády závratne vyskokým volebným výsledkom, a o pár rokov Kotleba pôjde do parlamentu rovno hlavným vchodom. Nie napriek vášmu hlasu pre Maňku: práve preň.


A áno, aj napriek napísanému to môžete urobiť. Len sa pri najbližších parlamentných voľbách nečudujte, ktože to preboha zasadol do parlamentných lavíc. Budú tam sedieť tí, ktorých tam svojou krátkozrakou voľbou menšieho zla sami posadíte. Neveríte? Choďte sa pozrieť, koho ste posadili s podobne debilnou argumentáciou do prezidentského paláca. Pardon, pajáca spojeného nádoru.


Jedna vec na záver: je zarážajúce, ako sa ľudia, ktorí sa hlučne hlásia k demokracii, keď o nič nejde odrazu uchýlia k nedemokratickým trikom v sekunde, keď sa ocitnú v len trochu ťažšej situácii. Slobodné voľby sú jedným zo základných pilierov demokracie. Čím menej sú slobodné, tým menej sú demokratické. Čím menej sú demokratické, tým má krajina bližšie k diktatúre. Čím má krajina bližšie diktatúre, tým je na svete lepšie Kotlebom. To ste tak sprostí, že vám to nedopaľuje? Mať demokraciu za modlu len, keď je dobré počasie je hlúposť. Ak má mať hodnotu, musi sa osvedčiť aj v ťažkých časoch. Práve v nich musí byť silná. Ako však má byť silná, keď ani kovaným demokratom nie je dosť dobrá v sekunde, keď sa len trocha zamračí? Ako má demokracia vyhrať nad Kotlebovcami, keď sa volič pri prvej príležitosti vydesí a volí nie slobodne, ale z panického strachu a volí presný opak toho, po čom vraj v skutočnosti túži? Dávať na odiv, že síce pôjdete voliť, ale bude vám pritom tááák strááášne, ale naozaj strášne zle nie je obdivuhodné. Je to číročistý hnus.


21.11.2013 o 13:58 | Karma článku: 14,63 | Prečítané:  2789x

3 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše