Zradcovia Mikuláša ČERNÁKA strácajú pôdu pod nohami a čo my s tým

Prepojenie politiky, bezpečnostných zložiek a mafie dosiahlo svoj vrchol zhruba v čase, keď sa blížil koniec Mikuláša Černáka. Dnešní prvovoliči si už ten príbeh nemajú ako pamätať, a bolo by to tak aj dobre, keby sa mohlo zabudnúť, ibaže nesmie; ten príbeh sa totiž nikdy neskončil, len zmenil svoju podobu a jeho herci prispôsobili svoje metódy meniacemu sa vkusu publika.


Radšej sa už nevraždilo a ak, tak decentne, do módy prišla nezvestnosť, okázalé preháňanie sa svetom na drahých autách už nebolo tak celkom jednoduché a občas si dokonca nejaký radový policajt trúfol chcieť pokutovať nepokutovateľných; povážte.

Mafia trpí, pretože kedysi nemusela riešiť zložité public relations a všetky pochybnosti vyriešila odrezaná hlava na kapote škodovky. Dnes musí krvopotne hľadať kompromis medzi tým ako dať všetkým v meste, či osade jednoznačne najavo, kto je kde nedotknuteľným pánom a zároveň nenaraziť na odpor verejnosti; darmo, sociálne siete odrazu dovolili tisícom ľudí beztrestne sa vysmievať sedlákom, čo kedysi získavali štartovací kapitál obchodovaním s Mikim a červenou naftou z Petrochemy. V snahe nájsť balans medzi realitou a prepotrebným obrazom ctihodného občana musia namiesto guľky do úst a hrude míňať šialené sumy z legálnych biznisov na krízové PR, či snažiť sa zastrašiť publicistov cez nezmyselné trestné oznámenia. Darmo, časy sa menia. Ľudia nie.


Muž, ktorý sa stal symbolom tých čias sa po dlhoročnej konjunktúre ocitol presne v situácii, aká len symbol jeho formátu mohla čakať - v situácii, keď bolo treba aspoň symbolicky ukázať urbi et orbi, že politici a policajti naďalej nehodlajú tolerovať, ako niekto beztrestne po desiatkach kusov vraždí a zakopáva nepriateľov, bývalých priateľov a vlastne kohokoľvek kto zavadzal. Kazí to imidž a vo voličoch vyvoláva prehnané očakávania.


A tak sa rozhodlo o rituálnom konci Mikuláša Černáka. Verejnosť, médiá a povrchní pozorovatelia jasali, tí ktorí videli pod povrch však jasali tiež, a to nebolo dobré znamenie. Dodnes sa okrem náznakov a decentných poznámok, či významných pohľadov nik nepovolaný nedozvedel, akú cenu zaplatila spoločnosť za odstránenie symbolu a tiež za chlieb a hry s tým nevyhnutne spojené. A tak dve desiatky rokov ostávali na miestach v polícii a justícii ľudia, ktorí v mene vlastnej kariéry a objednávky zhora pristúpili na extrémne nemravnú zmluvu s diablom; presnejšie z diablami. Pretože to a práve to boli a sú ľudia, ktorí sa na tom vyšinutom násilí podieľali; a ich ochrancovia a neskôr aj podielníci na potichu rastúcom biznise už vtedy boli a dodnes sú tiež. Harabin používa radšej výraz Satan, ale to je čisto terminologická odlišnosť. Kto o ňom v justícii môže vedieť viac?


A preto vždy, keď padá hviezda ďalšieho z garantov tej odpornej zmluvy treba si želať, aby nebola posledná a aby ich bolo (na slobode) stále menej. Včera sa porúčal ďalší z architektov tých nemravných dohôd a garant prímeria. Es Kommt der Tag a situáciu prestanú mať úplne pod kontrolou. Poradie je síce relatívne nečakané, lebo ako prvý z troch oporných pilierov sa rúca prokuratúra, zatiaľ čo na polícii sa zatiaľ zubami - nechtami držia capi, čo si na vedľajší úväzok privyrábajú ako záhradníci. Na zopár sudcov počnúc tými z Najvyšieho zatiaľ tiež neprišlo, ale veď príde aj na nich.


A potom príde aj na tých, ktorí sa stále spupne preháňaju Podpoľaním a sú stále vplyvnejší a bohatší a stále viac presvedčení o svojej nedotknuteľnosti - mnohí z nich oprávnene, spoliehajúc sa na vyššieuvedenú zmluvu a garanciu beztrestnosti a ochrany; stačilo jedinýkrát zradiť a získali nielen tú, ale ako bonus tiež teritórium ktorého sa ujali s nenásytnou pahltnosťou. Iste, keď sa Černák na chvíľu ocitol na slobode, jeden z nich sa radšej statočne ukrýval v chorvátskom exile, no vrátil sa na rodnú hrudu vzápätí potom, ako šiel Miki do väzby po druhýkrát - tentoraz navždy. Ak ste hľadali a nevideli spojenie medzi M.K. z Bratislavy a M.S. z Detvy, jedno z najsilnejších si práve balí kufre o pár ulíc ďalej. A muž obvinený z vraždy žiarskeho poslanca Rakovského je s M.S. prepojený viac než býva bežné a brat zavraždeného poslanca čelí na súde obvineniu z manipulácií a zneužívania prostriedkov EÚ sediac na lavici obžalovaných spolu s iným mužom, ktorý má pritom viac než blízko k Mercedesu, čo deň po zadržaní navždy zmizol spred domu istej Aleny Zs. Nuž, včerajšok rozhodne nepatril medzi najšťastnejšie dni a v domoch M.K., M.S., J.K. a mnohých ďalších zrejme nestrieľalo šampanské. Niečo treba vymyslieť.


A o to sa tu hrá, verejnosti je podstrčený ďalší Miki, tentoraz vo verzii “fotograf a zvukový majster”. Kedysi zúrivo posadnutí Vadalovcami a talianskou stopou, dnes s rovnakou zaslepenosťou novinári vidia len jedno meno a jednu tvár a zarputilo odmietajú vnímať kontext. A tak, ako pri každej ďalšej zmene názoru aj teraz majú pravdu oni a basta.

Ibaže ani Černák, ani Kočner by nikdy nič z toho nedokázali bez robustnej a nemilosrdnej ochrany medzi politikmi, sudcami, policajtami, prokurátormi a advokátmi. Nič by nedokázali bez justičnej mafie. Nič by nezmohli bez desiatok spolupáchateľov neraz rozlezených v inštitúciách, ktoré by mali darebákov tohto formátu nekompromisne trestať - ibaže Kočner je značka, čo zvyšuje čítanosť, ideálny marketingový produkt, a oni dobre vedia, že stačí naňho ukazovať prstom a každý deň zariadiť nejaký ten “únik” ďalšieho hnusobstva zo živého spisu a ich si naďalej nik nevšimne.


Obhajca Aleny Zsuzsovej Štefan Nesméry včera ocenil túto kaviarenskú investigatívu výstižnejšie, než ktokoľvek pred ním a udelil realizátorom akúsi predčasnú Novinársku cenu: “Určite sa teraz k tomu nebudem vyjadrovať, to by som mohol povedať informácie, ktoré by mohli byť použité. Pre mňa je výhodné, keď vy (novinári) dávate informácie, lebo ja ich využijem neskôr pri obhajobe.” Muž, ktorý ešte stále nedostal povolenie nazrieť do spisu tým zjavne nejako zvlášť netrpí vediac, že všetko podstatné si prečíta pri rannej káve. Veľké bravó, pravda zvíťazí, nikdy nezabudneme. Čo na tom, že spôsob, akým niektorí “pracujú” hraničí so zdravým rozumom (a trestným zákonom) a priamo napomáha páchateľom, ktorí sú vo väzbe a všetkým ich spolupracovníkom, ktorí ešte stále lietajú po slobode ako včeličky a snažia sa od seba usilovne odvrátiť pozornosť?


Ešte jedna technická poznámka: prestaňte prosím neustále omieľať klišé o nahrávkach Gorily na USB kľúči, pretože takú podobu získali až niektoré jej oveľa neskoršie kópie v čase, keď už boli vysokokapacitné kľúče k dispozícii. V čase vzniku nahrávok sa o nich ešte nesnívalo ani výrobcom. Originál a prvé z jeho kópií sa nachádzali na viac ako 300 poctivých CD v krabiciach vážiacich niekoľko desiatok kilogramov, na ktoré potrebovali aktuálni vlastníci poriadne veľký a bezpečný trezor. Miesto, kde by ich nikoho nenapadlo hľadať. Takým miestom rozhodne nebol trezor Mariana Kočnera. CD s nahrávkou Gorily totiž strávili niekoľko rokov v jednom z trezorov na Generálnej prokuratúre, pretože pod sviečkou býva naozaj najväčšia tma.


Jo, a ak vás desí nahrávka, ktorú Kočner “náhodou” zabudol v telefóne a na ktorej nadradene vrieska na prokurátora s hlasom podobným istému Dobroslavovi T., tak sa upokojte, nie, Kočner neriadil Generálnu prokuratúru. Potom, ako nahrávku predal prvýkrát, skúsil to cez kamaráta znova, nuž a jeho dvaja posli narazili na hranicu trpezlivosti potenciálneho kupcu. Nahrávka je autentická iba čo sa zúčastnených osôb týka, scénka na nej nahraná je však len ďalšou z fínt Mariána Kočnera. Vyrobil svojou pažravosťou problém, a potom ho odvážne vyriešil - a dokázal to onomu nahnevanému mužovi pustením nahrávky a ten mu bol opäť raz o kúsok viac zaviazaný netušiac, že mu už po niekoľkýkrát naletel. Tak, ako keď ho ľudia zo sekcie K Slovenskej informačnej služby presviedčali, že neexistuje iná kópia a všetky boli zničené. Stará dobrá analógová doba kešu.


Až by sa jednému uľútilo muža, ktorého opakovane podviedli ľudia, na ktorých kedysi stál - a na niektorých stojí dodnes - systém vtipne nazvaný justíciou.


https://plus7dni.pluska.sk/slovenska-mafia/mikulas-cernak-jan-kan-neuveritelne-stalo-skutocnostou

4,569 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše