Čo nás zaujalo u iných

Počítačový vedec a jeden z otcov umelej inteligencie Jaron Lanier napísal dystopickú knihu, ktorej stručnú recenziu v češtine vám ponúkame na zamyslenie. Lanier uvažuje nad aspektami sociálnych sietí v nečakaných súvislostiach a má čo ponúknuť.

Slovenská informačná služba priniesla tento rok nečakane otvorenú verejnú verziu správy o svojej činnosti. Zatiaľ najpodrobnejšie popisuje snahy cudzích spravodajských služieb o prenikanie do politiky a biznisu na Slovensku, s akcentom na ruskú influenciu.
Vynikajúca stránka - v angličtine - ktorá ide často až na okraj dovoleného, zvlášť investigatívcom poskytuje niektoré veľmi cenné nástroje a zároveň dáva nepríjemné odpovede na otázky, ktoré mnohých ani nikdy nenapadlo si položiť. Niektoré výkonné nástroje boli žiaľ na nátlak americkej vlády zo stránky odstránené, ale stále je tam dosť, z čoho sa novinári môžu naučiť, ako rozoznávať nepriateľské aktivity a brániť sa im.
Pohľad českého kybernetického vyslanca pre EÚ a NATO na bezpečnostné hrozby spojené s masívnym prenikaním čínskych technológií na trhy v EÚ, popisuje techniky a formy útokov a riziká, ktoré sú bežne mimo pozornosti médií.
Pohľad jedného z kedysi najmocnejších mužov nemeckej rozviedky na kauzu pádu rakúskej vlády kvôli škandálu na Ibize. Za prečítanie ten materiál rozhodne stojí, hoci nie každé tvrdenie, či dedukcia sa dá potvrdiť z otvorených zdrojov a na niektoré tvrdenia nie sú ani tie neotvorené. Rudolf ADAM, bývalý zástupca nemeckej BND sa domnieva, že za únikom nahrávok je Izraelský Mossad. Ak hej, gratulujeme!
Akási malá studená vojna medzi nemeckými spravodajskými službami a tými rakúskymi: postupne sa ocitajú v úlohe páriov, keď s nimi utlmujú výmenu informácií aj tradiční spojeni. Pripomína to časy, keď Ivan Lexa dokázala pre partnermi nadlho zničiť dôveryhodnosť SIS. Krátky, ale výstižný článok.
Timeo Danaos et dona ferrentes: Srbsko sa naivne valí do náruče, z ktorej niet úniku. Čína si z tejto krajiny robí skúšobný polygón na testovanie nových systémov rozoznávania tváre. Veľký brat sa pozerá, ako kedysi písal George Orwell. A to ani nepoužíval Huawei.
Správy z Číny v článku z Forbesu, z ktorých mrazí. čínske koncentračné tábory pre vytipované skupiny obyvateľstva, voči ktorým systém provokuje odpor a nenávisť - nejde však o ideologickú zaslepenosť, ale o "ťažbu" ľudských orgánov od nedobrovoľných darcov.